Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 00:39

ESET - rozhovor o linuxových řešeních

22. 7. 2008 | Reklama
Články - ESET - rozhovor o linuxových řešeních  

Firma ESET je známý dodavatel bezpečnostních řešení. V její nabídce najdete i produkty určené pro unixové systémy (Linux, BSD, Solaris).

Na otázky odpovídal Jakub Lohniský, PR manažer.

1. Firma ESET nabízí (ve zkratce) tři linuxové produkty. Ochranu souborového, gateway a poštovního serveru. Představte nám prosím tento software z obecného pohledu; k čemu je určen a co umí? Čím se především liší od podobně zaměřených produktů konkurence?

ESET File Security - zajišťuje ochranu souborového serveru. K dispozici jsou dokonce dvě metody provozu on-access skeneru a využití si najde např. všude tam, kde se používá Samba server pro sdílení dat ze stanic, na kterých běží Microsoft Windows.

ESET Mail Security - antivirová a antispamová kontrola elektronické pošty na poštovních serverech i poštovních branách. Není problém ho předsadit např. před Microsoft Exchange. Zajímavostí je možnost větvení konfigurací v závislosti na doméně, ze které/na kterou je e-mail adresován. Podobně je to i s konkrétními mailboxy. Vzhledem k dědění nastavení globální -> doména -> mailbox jsou možnosti opravdu široké. Není tak problém zakázat např. antispamovou kontrolu pro určitý mailbox a přitom všude jinde v rámci domény ho povolit. Dovoluje transparentní kontrolu SMTP, POP3, IMAP.

ESET Gateway Security - transparentně filtruje protokoly HTTP/FTP, tudíž lze bez zásahu na stanice zajistit jejich ochranu na této úrovni. Spolu s EMS je ideálním řešením na gateway. Dokáže filtrovat veškerý provoz uživatele v celé síti, pokud jde o protokoly SMTP, POP3, IMAP, HTTP, FTP.


2. Jak velký podíl obchodu tvoří unixový software? Máte v plánu nabídku rozšiřovat? Co 64bitové verze?

Podíl nezveřejňujeme. Nativní 64bitová verze zatím k dispozici není, nicméně výkon 32bitové je natolik vysoký, že v tomto ohledu není nutné příliš spěchat. Navíc lze tento kód provozovat bez problémů i pod 64bitovými distribucemi.


3. Všechny tři produkty podporujete na systémech Linux, BSD i Solaris. Předpokládám, že používáte stejný základ kódu; jak velkou část tvoří platformně specifický kód? Který systém slouží jako základní vývojová platforma?

Jádro, aktualizace, moduly jsou vytvořeny tak, že jsou v podstatě bez úprav přenositelné mezi jednotlivými OS. Tudíž je prakticky vyloučené, aby byly detekční schopnosti např. právě pod Linuxem horší než pod Windows. U konkurence se občas něco takového stane. Pochopitelně se pak musí extra pro každý OS řešit funkce pro práci se soubory atd.


4. Jak řešíte rozdíly mezi jednotlivými linuxovými distribucemi? Jsou všechny vaše programy linkovány staticky, aby se předešlo problémům s knihovnami?

Všechny naše programy jsou linkovány dynamicky a doposud jsme nezaregistrovali žádné problémy mezi jednotlivými linuxovými distribucemi, které by nebylo možné ošetřit.


5. Které vývojové nástroje používáte pro správu verzí, buildování atp.? Jsou shodné s těmi, které používáte pro vývoj na Windows?

Odpověď na tuto otázku je interní záležitost firmy ESET.


6. Všechny tři unixové systémy, pro které vyvíjíte, mají otevřené zdrojové kódy. Usnadňuje vám to práci? V čem jsou hlavní rozdíly oproti vývoji pro Windows?

Je pravda, že to vývojářům ESETu ulehčuje práci. Již z povahy otevřených zdrojových kódů unixových systémů je práce na vývoji produktů odlišná od platformy Windows. Při práci s unixovými systémy je na rozdíl od Windows systémů vidět, jak je kód naprogramovaný.


7. Účastníte se vývojového procesu Linuxu/BSD/Solarisu? Našli bychom v bugtrackerech těchto systémů stopy po vývojářích z ESETu?

Doposud ne.


8. Figuruje v plánech firmy přechod na open source licencování? Proč ano, nebo ne?

Open source je sice primárně spojován s linuxovou platformou, ale pro firmy vyvíjející komerční řešení postavená na nejlepších technologiích je prozatím nemyslitelné, aby svoje produkty nabízely zdarma. Zatím nad přechodem na open source neuvažujeme.


9. Kolik programátorů se věnuje unixovým verzím vašich produktů?

V ESETu existuje samostatný tým, který se unixovým verzím našich produktů věnuje.

Odkazy a zdroje

ESET File Security pro Linux/BSD/Solaris
ESET Gateway Security pro Linux/BSD/Solaris
ESET Mail Security pro Linux/BSD/Solaris

Další články z této rubriky

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze zve na Letní biomedicínský den 2018
SUSECON 2017, světová konference o open source, 25. až 27. září 2017 poprvé v Praze!
Konference Oracle Code zavítá do Prahy
Veletrh CeBIT 2017 startuje 19. března 2017
Nenechte si ujít Oracle Digital Day

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.