Google Chrome 138 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 138.0.7204.49 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Verze pro Android nově umožňuje přesunutí adresního řádku do dolní části Chromu. Na iOS to bylo možné již od října 2023. S příští verzí 139 plánovanou na 5. srpna přestane být podporován Android 8.0 (Oreo) a Android 9.0 (Pie).
Byla vydána nová verze 9.14 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 5 Ultra a Orange Pi 5 Compute Module. V katalogu softwaru přibyl GZDoom.
Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Praha bude letos hostit světovou akci zaměřenou na Linux a open source řešení. Konference SUSECON 2017 se uskuteční 25. až 29. září 2017 v hotelu Hilton Prague a společnost SUSE na ní představí nejnovější trendy v softwarově definovaných infrastrukturách na bázi Linuxu, OpenStack a Ceph. Přihlaste se na tuto akci již nyní a získejte slevu za včasnou registraci!
Účastníci konference se mohou těšit i na další klíčová témata spojená s open-source technologiemi, jako jsou Infrastructure-as-a-Service, Platform-as-a-Service, Container-as-a-Service, NFV, softwarově definovaná úložiště a software definované sítě. SUSECON nabídne také přednášky a prezentace od odborníků ze společnosti SUSE a jejích partnerů, intenzivní workshopy o řešeních, jež nabízí SUSE a bezplatné certifikační zkoušky. Celkem je připraveno přes 120 přednášek, workshopů a certifikačních zkoušek, jejichž výčet SUSE postupně zveřejní na webu konference www.susecon.com.
„Po velmi úspěšném loňském ročníku, který proběhl ve Spojených státech, se v roce 2017 vracíme do Evropy, kde chce SUSECON oslovit ještě více uživatelů firemních technologií,“ říká Michael Miller, prezident strategických aliancí a marketingu ve společnosti SUSE. „SUSECON zosobňuje to nejlepší z naší firemní kultury – otevřenost ve všech aspektech našich obchodních vztahů, inteligentní přístup k využití výhod open source a touhu podporovat komunitní řešení, která pohánějí inovace. Stejně jako v minulosti nabídneme velmi kvalitní technický obsah a možnost otevřeného přístupu k manažerům SUSE, technickým expertům i našim plánům do budoucna, to vše v unikátním a kreativním stylu a s osobnostmi, které definovaly SUSECON v průběhu posledních let.“
„Je pro nás ctí, že si SUSE vybralo Prahu pro svou nejdůležitější globální konferenci. Je to skvělá příležitost propagovat open-source technologie v České republice. Návštěvníky čekají zajímavé přednášky a unikátní možnost setkat se a navázat kontakty nejen s lídry z IT průmyslu, ale i se zahraničními kolegy ze stejných odvětví,“ dodává Miroslav Kořen, regionální manažer společnosti SUSE pro Českou republiku a Slovensko.
SUSE coby průkopník v oblasti open-source softwaru pražskou konferencí zároveň oslaví 25 let existence. Společnost poskytuje spolehlivý linuxový operační systém, cloudovou infrastrukturu a řešení pro ukládání dat, jež firmám přinášejí větší míru kontroly a flexibility. SUSE vyniká v inženýrské oblasti, poskytuje špičkové služby a bezkonkurenční ekosystém partnerství. To vše je hnacím motorem pro vývoj produktů a podpory, jež pomáhá zákazníkům zvládat složité situace, snižovat náklady a spolehlivě zajišťovat služby, u nichž nesmí dojít k výpadkům.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: