Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Praha bude letos hostit světovou akci zaměřenou na Linux a open source řešení. Konference SUSECON 2017 se uskuteční 25. až 29. září 2017 v hotelu Hilton Prague a společnost SUSE na ní představí nejnovější trendy v softwarově definovaných infrastrukturách na bázi Linuxu, OpenStack a Ceph. Přihlaste se na tuto akci již nyní a získejte slevu za včasnou registraci!
Účastníci konference se mohou těšit i na další klíčová témata spojená s open-source technologiemi, jako jsou Infrastructure-as-a-Service, Platform-as-a-Service, Container-as-a-Service, NFV, softwarově definovaná úložiště a software definované sítě. SUSECON nabídne také přednášky a prezentace od odborníků ze společnosti SUSE a jejích partnerů, intenzivní workshopy o řešeních, jež nabízí SUSE a bezplatné certifikační zkoušky. Celkem je připraveno přes 120 přednášek, workshopů a certifikačních zkoušek, jejichž výčet SUSE postupně zveřejní na webu konference www.susecon.com.
„Po velmi úspěšném loňském ročníku, který proběhl ve Spojených státech, se v roce 2017 vracíme do Evropy, kde chce SUSECON oslovit ještě více uživatelů firemních technologií,“ říká Michael Miller, prezident strategických aliancí a marketingu ve společnosti SUSE. „SUSECON zosobňuje to nejlepší z naší firemní kultury – otevřenost ve všech aspektech našich obchodních vztahů, inteligentní přístup k využití výhod open source a touhu podporovat komunitní řešení, která pohánějí inovace. Stejně jako v minulosti nabídneme velmi kvalitní technický obsah a možnost otevřeného přístupu k manažerům SUSE, technickým expertům i našim plánům do budoucna, to vše v unikátním a kreativním stylu a s osobnostmi, které definovaly SUSECON v průběhu posledních let.“
„Je pro nás ctí, že si SUSE vybralo Prahu pro svou nejdůležitější globální konferenci. Je to skvělá příležitost propagovat open-source technologie v České republice. Návštěvníky čekají zajímavé přednášky a unikátní možnost setkat se a navázat kontakty nejen s lídry z IT průmyslu, ale i se zahraničními kolegy ze stejných odvětví,“ dodává Miroslav Kořen, regionální manažer společnosti SUSE pro Českou republiku a Slovensko.
SUSE coby průkopník v oblasti open-source softwaru pražskou konferencí zároveň oslaví 25 let existence. Společnost poskytuje spolehlivý linuxový operační systém, cloudovou infrastrukturu a řešení pro ukládání dat, jež firmám přinášejí větší míru kontroly a flexibility. SUSE vyniká v inženýrské oblasti, poskytuje špičkové služby a bezkonkurenční ekosystém partnerství. To vše je hnacím motorem pro vývoj produktů a podpory, jež pomáhá zákazníkům zvládat složité situace, snižovat náklady a spolehlivě zajišťovat služby, u nichž nesmí dojít k výpadkům.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: