Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Praha byla vybrána jako jedno z míst, kde se uskuteční konference z cyklu Oracle Code. Série konferencí odstartovala 1. března 2017 v San Franciscu, v Praze se akce uskuteční 28. dubna. Společnost Oracle nabízí vývojové nástroje, databáze, programovací jazyky a další technologie podporující tvorbu aplikací, s nimiž pracují miliony vývojářů po celém světě. Série odborných konferencí Oracle Code vyjadřuje závazek společnosti dále investovat do této komunity expertů. Účast na pražské konferenci je, tak jako na jiných akcích z tohoto cyklu, zdarma (po registraci), zájemci mohou rovněž přihlašovat své příspěvky a prezentace.
Místem konání konference je Kongresové centrum Praha (ulice 5. května 1640/65, Praha 4, Nusle). Konferenci odstartuje Adam Bien, konzultant a přední expert na technologii Java, přednáškou Enterprise Java.next. Už tato přednáška slibuje něco jiného než promítání nudných slajdů – je přímo označena jako „slideless“. I další program přinese spoustu cenných odborných informací, ovšem podané budou zábavnější formou, než jak je na tradičních konferencích zvykem. Jak se ukázalo i na předchozích konferencích cyklu Oracle Code, přednášející dokáží zprostředkovat své technické znalosti názorným způsobem. Konference zahrnuje klasické přednášky, technickou sekci i praktická cvičeni. Účastníci pražské konference se mohou těšit i na Jakuba Nešetřila, CEO společnosti Apiary, která se nedávnou akvizicí stala součástí Oracle. Jeho přednáška se zaměří na téma tvorby moderních aplikací s využitím API, mikroslužeb a chatbotů. K dalším významným prezentátorům budou patřit Siddhartha Agarwal, viceprezident pro strategii a řízení produktů ve společnosti Oracle, a Stephen Chin, ředitel Oracle Technology Network.
Na konferenci Oracle Code bude možné se seznámit s nejnovějšími trendy, jako jsou mikroslužby, kontejnery, chatboty, umělá inteligence a strojové učení či model vývoje, testování a provozu DevOps. Tématem bude rovněž vývoj softwaru v prostředí Java, Node.js a dalších jazycích podporovaných v rámci databáze Oracle, MySQL a databází NoSQL. Obecně bude důraz kladen také na trendové open-source technologie, nebudou chybět ani přednášky věnované speciálně vývoji cloudových aplikací. Účastníci konferencí Oracle Code mohou v interaktivním prostředí přímo pracovat s nejnovějšími technologiemi. Jednacím jazykem konference je angličtina.
Podrobnější informace o pražské konferenci Oracle Code najdete na developer.oracle.com/code/prague.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: