Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Praha byla vybrána jako jedno z míst, kde se uskuteční konference z cyklu Oracle Code. Série konferencí odstartovala 1. března 2017 v San Franciscu, v Praze se akce uskuteční 28. dubna. Společnost Oracle nabízí vývojové nástroje, databáze, programovací jazyky a další technologie podporující tvorbu aplikací, s nimiž pracují miliony vývojářů po celém světě. Série odborných konferencí Oracle Code vyjadřuje závazek společnosti dále investovat do této komunity expertů. Účast na pražské konferenci je, tak jako na jiných akcích z tohoto cyklu, zdarma (po registraci), zájemci mohou rovněž přihlašovat své příspěvky a prezentace.
Místem konání konference je Kongresové centrum Praha (ulice 5. května 1640/65, Praha 4, Nusle). Konferenci odstartuje Adam Bien, konzultant a přední expert na technologii Java, přednáškou Enterprise Java.next. Už tato přednáška slibuje něco jiného než promítání nudných slajdů – je přímo označena jako „slideless“. I další program přinese spoustu cenných odborných informací, ovšem podané budou zábavnější formou, než jak je na tradičních konferencích zvykem. Jak se ukázalo i na předchozích konferencích cyklu Oracle Code, přednášející dokáží zprostředkovat své technické znalosti názorným způsobem. Konference zahrnuje klasické přednášky, technickou sekci i praktická cvičeni. Účastníci pražské konference se mohou těšit i na Jakuba Nešetřila, CEO společnosti Apiary, která se nedávnou akvizicí stala součástí Oracle. Jeho přednáška se zaměří na téma tvorby moderních aplikací s využitím API, mikroslužeb a chatbotů. K dalším významným prezentátorům budou patřit Siddhartha Agarwal, viceprezident pro strategii a řízení produktů ve společnosti Oracle, a Stephen Chin, ředitel Oracle Technology Network.
Na konferenci Oracle Code bude možné se seznámit s nejnovějšími trendy, jako jsou mikroslužby, kontejnery, chatboty, umělá inteligence a strojové učení či model vývoje, testování a provozu DevOps. Tématem bude rovněž vývoj softwaru v prostředí Java, Node.js a dalších jazycích podporovaných v rámci databáze Oracle, MySQL a databází NoSQL. Obecně bude důraz kladen také na trendové open-source technologie, nebudou chybět ani přednášky věnované speciálně vývoji cloudových aplikací. Účastníci konferencí Oracle Code mohou v interaktivním prostředí přímo pracovat s nejnovějšími technologiemi. Jednacím jazykem konference je angličtina.
Podrobnější informace o pražské konferenci Oracle Code najdete na developer.oracle.com/code/prague.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: