Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:48
Nabídka nového groupware
Jednou z klíčových aplikací pro chod alespoň střední společnosti je systém, kterému se říká někdy "Groupware", někdy "Workflow", a někdy, co si budeme nalhávat, také prostě MS Exchange ... Systém, jehož úkolem je koordinovat a vyhodnocovat činnost lidí ve firmě. Na linuxu existují různá jednoúčelová udělátka, která ze své podstaty velmi dobře fungují sama o sobě a někdy jsou schopna komunikovat i mezi sebou. Problém však nastává ve chvíli, kdy si potřebuji naplánovat nějakou činnost v souvztažnosti s několika dalšími kolegy. Ano, mohu je požádat, aby mi vyexportovali své osobní kalendáře ze svých Korganizérů. Stává se ovšem, že ve chvíli kdy to potřebuji udělat, je onen kolega zrovna na dovolené, na potvoru někde, kde není dosažitelný apod. Já sice vím, že se má vrátit za týden či za dva, ale to je vše, co vím. Prostě pořebuji v danou chvíli vidět jeho kalendář on-line, vedle kalendáře svého a kalendářů dalších lidí, kteří na nějaké schůzce budou přítomni, abych mohl nalézt termín, který nebude kolidovat s událostí nikoho zúčastněného, termín zablokovat, aby až druhý den přijde někdo jiný a bude chtít udělat něco podobného, nám termín nenaboural...
Systém by měl být schopen pracovat se standardy v této oblasti, proto například adresář osob, který obsahuje, by neměl být ničím proprietárním, do čeho nic jiného nevidí, ale aplikací, ze které mohou číst i aplikace jiného druhu, například e-mailoví klienti nebo programy pro telefonování z počítače (VoIP je stále rozšířenější, že?).
Vyvstala tedy poptávka po systému, který by toto umožňoval. Podobný systém jsem před časem programoval pro prostředí intranetu, vzal jsem tedy jeho torzo, zobecnil jej a přidal několik obecných modulů, jako napřílad možnost nastavovat jazyk prostředí (ve mnoha firmách je mezinárodní prostředí). Do systému jsem začal přidávat jednotlivé aplikace, které Vám nyní postupně popíši.
Systém obsahuje z výše uvedených důvodů nikoliv adresář samotný, ale rozhraní pro práci s LDAP serverem, který zde slouží jako adresářová služba (to proto, že například pro většinu e-malových klientů není problémem s takovým adresářem pracovat). Adresář obsahuje tři základní "organizační jednotky" - Zaměstnance společnosti, Obchodní partnery a Ostatní. Zaměstnance můžeme dále dělit podle oddělení. Přitom platí, že kontakty do "Obchodních partnerů" a "Ostatních" mohou přidávat všichni, kontakty do "Zaměstnanců" mohou přidávat osoby s balíčkem práv "Administrátor" a "Personalista".
Zde se dostáváme ke klíčové aplikaci systému. V základním nastavení se volí, zda všechny kalendáře mají být přístupny všem, nebo zda platí pravidlo, že každá osoba definuje okruh lidí, kteří mohou nahlížet do jejího kalendáře (toto může dále administrátor systému, právě pro případ že osoba je momentálně nedostupná). Takže osoba má svůj kalendář, do kterého si přidává události. U události může nastavit vlastnost "Privátní" - v takovém případě detail události vidí jen ona sama a ostatní, mající do kalendáře přístup, vidí jen text "Privátní událost". Dále si může volit možnost upozornění, pak systém 15 minut před události pošle upozorňovací e-mail.
Každý den si osoba definuje nejen časový plán, ale i hodiny odpracované na jednotlivých úkolech či projektech. Systém pak pro oprávněné osoby (tzn. nadřízené) poskytuje pohled na hodiny odpracované osobou na jednotlivých úkolech, hodiny odpracované za jednotku času (za měsíc) apod.
Ve chvíli, kdy si potřebuje naplánovat událost společnou s dalšími osobami, jako je schůzka, vybere osoby z okruhu, do jejichž kalendářů má přístup (případně požádá administrátora o zpřístupnění kalendáře nějaké osoby) a systém zobrazí tyto kalendáře vedle včetně událostí jednotlivých osob.
Systém dále obsahuje aplikaci pro bookování sdílených zdrojů, jakými bývají například digitální fotoaparáty, datové projektory nebo firemní automobil. Každý takovýto předmět má definovaný název, popis a odpovědnou osobu. Ten, kdo chce podobného předmětu využít, pak vidí, že v den, kdy jej potřebuje, je obsazený osobou xy na čas od 10 do 12 hod., například. Může tedy provést jeho zamluvení na volnou dobu.
Každá osoba může mít definovaný okruh lidí, kterým může zadávat úkoly a okruh lidí, kteří zadávají úkoly jí. V aplikaci úkoly tedy vidí jednak úkoly, které byly zadány jí, a dále úkoly, které zadala někomu jinému. Pokud je osobou, které byl úkol zadán, může jej odmítnout, či definovat procento splnění a pokud je osobou, která úkol zadala, může naopak stav plnění úkolu kontrolovat. Obě strany mají možnost přidávat poznámky, které se pak objevují v historii úkolu.
Když chce zadat nový úkol, definuje opět název a popis úkolu a dále termín splnění a osobu, které je úkol uložen. Ve chvíli, kdy se úkol ukládá, systém zasílá e-mail s upozorněním osobě, které byl uložen a e-mail s potvrzením osobě, která úkol uložila. Podobně když se změní stav splněnosti úkolu případně když osoba, která úkol uložila v něm udělá změny, systém opět posílá e-mail.
Aplikace Projekty je v tuto chvíli ve stadiu rozpracovanosti. V současné době funguje jako jakási nadstavba nad úkoly, kdy lze několik úkolů sdružit do jednoho projektu, definovat milestony, podrobněji definovat práva (definují se práva ke čtení, zápisu a řízení projektu). V rámci projektu se zobrazuje historie a textové zápisy. V budoucnu přibudou další funkčnosti aplikace Projekty, například možnost k projektu ukládat binární soubory.
Systém může pracovat v režimu intranetu a v režimu extranetu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v režimu extranetu se mohou do systému přihlašovat osoby uvedené jako "Obchodní partneři" a například kontrolovat, případně spolupracovat na projektech či úkolech.
Systém využívá jednak LDAP adresář pro uchovávání informací o osobách či kontaktech, a jednak SQL databázi pro uchovávání ostatních dat. Konkrétně se používá server OpenLDAP2 a SQL databáze PostgreSQL verze 7.2.
Jako aplikační server je využit Tomcat 4, může však být použit jakýkoliv javový aplikační server podporující JSP verze 1.2. Doporučuje se, aby podporoval "WAR" soubory (Web ARchive). Systém vyžaduje JRE/J2SDK ve verzi 1.4 a vyšší.
Systém je prezentován na adrese http://www.chalu.cz, kde je možné získat časově omezenou zkušební verzi. Balíček ke stažení obsahuje kromě vlastní aplikace soubory na konfiguraci LDAP serveru, inicializační sql soubor pro databázi, návod k instalaci a k základní administraci v českém a anglickém jazyce.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.