Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:48

Groupware řešení pro vaši kancelář

27. 11. 2002 | Reklama
Články - Groupware řešení pro vaši kancelář  

Nabídka nového groupware

Úvod

Jednou z klíčových aplikací pro chod alespoň střední společnosti je systém, kterému se říká někdy "Groupware", někdy "Workflow", a někdy, co si budeme nalhávat, také prostě MS Exchange ... Systém, jehož úkolem je koordinovat a vyhodnocovat činnost lidí ve firmě. Na linuxu existují různá jednoúčelová udělátka, která ze své podstaty velmi dobře fungují sama o sobě a někdy jsou schopna komunikovat i mezi sebou. Problém však nastává ve chvíli, kdy si potřebuji naplánovat nějakou činnost v souvztažnosti s několika dalšími kolegy. Ano, mohu je požádat, aby mi vyexportovali své osobní kalendáře ze svých Korganizérů. Stává se ovšem, že ve chvíli kdy to potřebuji udělat, je onen kolega zrovna na dovolené, na potvoru někde, kde není dosažitelný apod. Já sice vím, že se má vrátit za týden či za dva, ale to je vše, co vím. Prostě pořebuji v danou chvíli vidět jeho kalendář on-line, vedle kalendáře svého a kalendářů dalších lidí, kteří na nějaké schůzce budou přítomni, abych mohl nalézt termín, který nebude kolidovat s událostí nikoho zúčastněného, termín zablokovat, aby až druhý den přijde někdo jiný a bude chtít udělat něco podobného, nám termín nenaboural...

Systém by měl být schopen pracovat se standardy v této oblasti, proto například adresář osob, který obsahuje, by neměl být ničím proprietárním, do čeho nic jiného nevidí, ale aplikací, ze které mohou číst i aplikace jiného druhu, například e-mailoví klienti nebo programy pro telefonování z počítače (VoIP je stále rozšířenější, že?).

Vyvstala tedy poptávka po systému, který by toto umožňoval. Podobný systém jsem před časem programoval pro prostředí intranetu, vzal jsem tedy jeho torzo, zobecnil jej a přidal několik obecných modulů, jako napřílad možnost nastavovat jazyk prostředí (ve mnoha firmách je mezinárodní prostředí). Do systému jsem začal přidávat jednotlivé aplikace, které Vám nyní postupně popíši.

Adresář

Systém obsahuje z výše uvedených důvodů nikoliv adresář samotný, ale rozhraní pro práci s LDAP serverem, který zde slouží jako adresářová služba (to proto, že například pro většinu e-malových klientů není problémem s takovým adresářem pracovat). Adresář obsahuje tři základní "organizační jednotky" - Zaměstnance společnosti, Obchodní partnery a Ostatní. Zaměstnance můžeme dále dělit podle oddělení. Přitom platí, že kontakty do "Obchodních partnerů" a "Ostatních" mohou přidávat všichni, kontakty do "Zaměstnanců" mohou přidávat osoby s balíčkem práv "Administrátor" a "Personalista".

Kalendář

Zde se dostáváme ke klíčové aplikaci systému. V základním nastavení se volí, zda všechny kalendáře mají být přístupny všem, nebo zda platí pravidlo, že každá osoba definuje okruh lidí, kteří mohou nahlížet do jejího kalendáře (toto může dále administrátor systému, právě pro případ že osoba je momentálně nedostupná). Takže osoba má svůj kalendář, do kterého si přidává události. U události může nastavit vlastnost "Privátní" - v takovém případě detail události vidí jen ona sama a ostatní, mající do kalendáře přístup, vidí jen text "Privátní událost". Dále si může volit možnost upozornění, pak systém 15 minut před události pošle upozorňovací e-mail.

Každý den si osoba definuje nejen časový plán, ale i hodiny odpracované na jednotlivých úkolech či projektech. Systém pak pro oprávněné osoby (tzn. nadřízené) poskytuje pohled na hodiny odpracované osobou na jednotlivých úkolech, hodiny odpracované za jednotku času (za měsíc) apod.

Ve chvíli, kdy si potřebuje naplánovat událost společnou s dalšími osobami, jako je schůzka, vybere osoby z okruhu, do jejichž kalendářů má přístup (případně požádá administrátora o zpřístupnění kalendáře nějaké osoby) a systém zobrazí tyto kalendáře vedle včetně událostí jednotlivých osob.

Sdílené zdroje

Systém dále obsahuje aplikaci pro bookování sdílených zdrojů, jakými bývají například digitální fotoaparáty, datové projektory nebo firemní automobil. Každý takovýto předmět má definovaný název, popis a odpovědnou osobu. Ten, kdo chce podobného předmětu využít, pak vidí, že v den, kdy jej potřebuje, je obsazený osobou xy na čas od 10 do 12 hod., například. Může tedy provést jeho zamluvení na volnou dobu.

Úkoly

Každá osoba může mít definovaný okruh lidí, kterým může zadávat úkoly a okruh lidí, kteří zadávají úkoly jí. V aplikaci úkoly tedy vidí jednak úkoly, které byly zadány jí, a dále úkoly, které zadala někomu jinému. Pokud je osobou, které byl úkol zadán, může jej odmítnout, či definovat procento splnění a pokud je osobou, která úkol zadala, může naopak stav plnění úkolu kontrolovat. Obě strany mají možnost přidávat poznámky, které se pak objevují v historii úkolu.

Když chce zadat nový úkol, definuje opět název a popis úkolu a dále termín splnění a osobu, které je úkol uložen. Ve chvíli, kdy se úkol ukládá, systém zasílá e-mail s upozorněním osobě, které byl uložen a e-mail s potvrzením osobě, která úkol uložila. Podobně když se změní stav splněnosti úkolu případně když osoba, která úkol uložila v něm udělá změny, systém opět posílá e-mail.

Projekty

Aplikace Projekty je v tuto chvíli ve stadiu rozpracovanosti. V současné době funguje jako jakási nadstavba nad úkoly, kdy lze několik úkolů sdružit do jednoho projektu, definovat milestony, podrobněji definovat práva (definují se práva ke čtení, zápisu a řízení projektu). V rámci projektu se zobrazuje historie a textové zápisy. V budoucnu přibudou další funkčnosti aplikace Projekty, například možnost k projektu ukládat binární soubory.

Technické řešení

Systém může pracovat v režimu intranetu a v režimu extranetu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v režimu extranetu se mohou do systému přihlašovat osoby uvedené jako "Obchodní partneři" a například kontrolovat, případně spolupracovat na projektech či úkolech.

Systém využívá jednak LDAP adresář pro uchovávání informací o osobách či kontaktech, a jednak SQL databázi pro uchovávání ostatních dat. Konkrétně se používá server OpenLDAP2 a SQL databáze PostgreSQL verze 7.2.

Jako aplikační server je využit Tomcat 4, může však být použit jakýkoliv javový aplikační server podporující JSP verze 1.2. Doporučuje se, aby podporoval "WAR" soubory (Web ARchive). Systém vyžaduje JRE/J2SDK ve verzi 1.4 a vyšší.

Stránky projektu, další informace

Systém je prezentován na adrese http://www.chalu.cz, kde je možné získat časově omezenou zkušební verzi. Balíček ke stažení obsahuje kromě vlastní aplikace soubory na konfiguraci LDAP serveru, inicializační sql soubor pro databázi, návod k instalaci a k základní administraci v českém a anglickém jazyce.

Další články z této rubriky

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze zve na Letní biomedicínský den 2018
SUSECON 2017, světová konference o open source, 25. až 27. září 2017 poprvé v Praze!
Konference Oracle Code zavítá do Prahy
Veletrh CeBIT 2017 startuje 19. března 2017
Nenechte si ujít Oracle Digital Day

Diskuse k tomuto článku

27.11.2002 09:46 Michal Vymazal | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Oleeeeee
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jen tak dal a houst!
27.11.2002 11:36 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Pekne
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
System vypada uzasne, ale: 1) cena mi prijde pomerne vysoka pro nasazeni v mensi firme (10-20 zamestnancu, firma se nezabyva pachanim SW) 2) nasazovat kvuli IS extra pocitac a jeste ke vsemu nadupany kvuli Jave mi prijde jako overkill (+skryte zvyseni nakladu na nasazeni IS) - opet z pohledu male firmy, ktere jako mailserver+fileserver+printserver staci K6/Celeron, tedy stroj, ktery je slabsi, nez vetsina Win pracovnich stanic => po jak velkou firmu se vyplaci nasazovat tento IS? 3) jakozto Palmista mam vyhradu k zobrazeni daily calendar: proc zobrazovat nocni hodiny, i kdyz v nich neni zadna udalost? + pro udalosti typu casovy interval mi prijde nesikovne mit na zacatku radku hodinu a za ni jeste casovy interval v minutach - opet viz. Palm Jinak webove rozhrani a synchronizace s PDA jsou velice vitane vlastnosti...
27.11.2002 13:53 Jiri Chaloupka | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Pekne
Dekuji za pripominky add 2/ On zase tak moc nadupany byt nemusi, v jednom z nasazeni chodi naprosto bez problemu na PII/300 MHz s 512 MB RAM. Pravdou je ze pouziti Celeronu jej muze velmi zpomalit na druhou strano je otazkou proc pouzivat na serveru procesor urceny pro hry. add 3/ Toto vyplynulo z jednoho pozadavku, nicmene zapracuji do osobnich nastaveni moznost nocni hodiny skryt.
29.11.2002 14:49 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Pekne
1) Protoze na to, aby byla okna jeste zarivejsi se najdou penize vzdy - na to, aby server bezel na poradnem stroji se uz nachazeji hur. 2) To, ze Linuxovy server bezi na slabsim HW nez Win workstationy je mimo jine jeden z velkych kladu tohoto OS a argumentem, proc tam nenasadit NT.
30.11.2002 09:09 Jiri Chaloupka | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Pekne
add 1/ chapu, ale v kazde firme by se mel najit IT manager schopny podobne tlaky rekneme usmernovat. Jina situace je samozrejme ve firme s rekneme 10-20 zamestnanci, kde se takovyto clovek musi venovat i dalsim vecem nesouvysejicim s jeho postavenim, napr. vlastni udrzbe sw a hw. Tam vsak system nemiri. add 2/ vypliva to same co v bodu 1/
27.11.2002 12:53 Frank
Rozbalit Rozbalit vše alternativa
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Dobrý den, mám pozitivní zkušenost s phpGroupware, viz http://www.phpgroupware.org.
27.11.2002 15:31 Mojža
Rozbalit Rozbalit vše alternativa
phpGroupware mě taky zajimá, nevíte, zda existují české překlady (lokalizace)?
28.11.2002 09:17 IW
Rozbalit Rozbalit vše Lokalizace
PHP GW ceskou lokalizaci tusim nema, ale podobnych groupware projektu v PHP je na www.sourceforge.net nekolik a mam dojem ze u nejakeho jsem lokalizaci do cestiny videl. Jinak ta lokalizace zas tak slozita neni vsechen text je centralizovan a tak staci prelouskat a prelozit to v jednom souboru. Tedy doufam, ze se nepletu, hrabal jsem se uz v tolika projektech, ze ztracim prehled :)
28.11.2002 21:53 beo.wulf
Rozbalit Rozbalit vše Lokalizace
Nepletete, tusim ,ze jsem videl neco ceskeho u php groupware projektu se jmenem TUTOS, na prvni (i na druhy) pohled to vypadalo dcela zajimave.... beo.wulf
29.11.2002 08:49 Bross
Rozbalit Rozbalit vše alternativa
phpGroupware MA ceske preklady, byt ne pro vsechny moduly.
29.11.2002 12:24 Jindra Sroba
Rozbalit Rozbalit vše alternativa
lze se na takovy server prihlasit jinak nez webem ? (IMAP ?)
27.11.2002 13:37 fx
Rozbalit Rozbalit vše Groupware v kancelari
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
pro spravny groupware v kancelari musi byt minimalne tolik zenskejch jako chlapu. Nejlepe 5+3 nebo 4+2.
28.11.2002 09:26 Daniel Pavelka
Rozbalit Rozbalit vše dalsi moznosti je TUTOS
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pokud se vam nezda cena a potrebujete ceske prostredi, mrknete se na http://www.tutos.org/ a nebo na http://sourceforge.net/projects/tutos/.
29.11.2002 09:52 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
Rozbalit Rozbalit vše clanek mne zklamal :-(
Ze by se zacaly objevovat prvni znamky komercializace ABCLinux serveru? Abych pravdu rekl, recenze na placene groupware reseni bych na serveru moc necekal. Asi nebudu mluvit pouze za sebe kdyz reknu, ze by ctenare spise zajimaly GPL projekty nez komercni. Je prece kazdemu jasne, ze to je obycejna reklama. Dost mne tento clanek zklamal. :-( kolisko
29.11.2002 12:23 Jindra Sroba
Rozbalit Rozbalit vše clanek mne zklamal :-(
Prdlacky. Klidne si koupim (i za vic) software, ktery bude dobry a zbavim se ZATRACENE draheho na provoz i porizeni MS padavyho a deravyho kramu. Linux je operacni system a tento server je o nem a o SW pro nej. Nemusi byt nutne gratis.
29.11.2002 14:45 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
Rozbalit Rozbalit vše clanek mne zklamal :-(
Calnek ma uz v titulku reklama... Ale na druhou stranu bych privital, kdyby paralelne s timto reklamnim clankem vysel clanek o free alternativach...
3.12.2002 18:45 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše clanek mne zklamal :-(
toto je naprosto bezna tiskova zprava a tedy s recenzi to nema nic spolecneho. rozhodne neni ani prvni ani posledni, viz rubrika PR clanky. sam jsi poznal, ze se jedna o obycejnou reklamu, takze nechapu, proc te zklamal obsah reklamy. nejednalo se o redakcni text, takze za jeji obsah nemuzeme rucit. muzeme se jen rozhodnout, zda jej prijmeme ci nikoliv. ale zasahovat do textu nejde.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
29.11.2002 12:21 Jindra Sroba
Rozbalit Rozbalit vše nahradit exchange
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
No ja bych spis potreboval vylozene nahradit exchange necim jinym, ale musi to pochopitelne umet maily, kalendar, ukoly a adresar + spolupracovat s outlookem 2000 protoze na desktopy linux urcite neprosadim (aspon zatim) tohle je zajimavy projekt, ale potreboval bych vic ;)
29.11.2002 21:06 Jiri Chaloupka | Praha
Rozbalit Rozbalit vše nahradit exchange
V takovem pripade bych mohl doporucit snad jen lotus .
2.12.2002 10:08 BoodOk
Rozbalit Rozbalit vše nahradit exchange
Bynari InsightServer + Bynari OutlookConnector http://www.bynari.net Lze stahnout i zkusebni verzi. Vse bezi nad OpenLDAP, Cyrus IMAP a Exim.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.