Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 21:54
Když dělám nějakou kopii, tak ji obvykle dělám proto aby ji nějak dále upravilV tom ti přece ale s reflink nic nebrání.
copy-on-write
, tzn. při zápisu (změně dat) se udělá kopie. Pro data, která se moc nemění, je to dobrý způsob, jak šetřit místo na disku i čas při kopírování.
Třeba bych něco takového rád používal při archivaci a úpravě fotek. Do jednoho adresáře nahraju originální fotky z paměťové karty, a v jiném adresáři si pak udělám jejich kopii, mažu nepovedené, případně dělám úpravy. Po prvotní kopii hned zase spoustu špatných fotek smažu (takže fyzické kopírování jejich datových bloků je zbytečné), a většinu fotek pak ponechám beze změn (takže by teoreticky stačil hardlink). Pár fotek ale přeci jen upravím, a pak ale chci mít v původním adresáři zachovaný originál – takže hardlink použít nemůžu, nebo bych si musel pamatovat, že před úpravou musím zrušit hardlink a nahradit jej skutečnou kopií. reflink
a copy-on-write
tohle udělá za mne.
Uváděný příklad se určitě vyskytuje poměrně často. Skoro by se mi líbilo, kdyby klasické kopírování v souborových manažerech (mc, nautilus, ...) probíhalo vždy způsobem reflink.
chmod -R
. Ale popravdě nemám ve zvyku si na jednom oddílu kopírovat data vícekrát, takže pro sebe reálnou využitelnost reflinku nevidím.
útok odepření službyZvláštní překlad, nebylo by lepší psát to anglicky (nebo zkratkou)? Ale každopádně díky za článek
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.