Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:35

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Vložit další komentář
29.1.2010 11:48 whata
Rozbalit Rozbalit vše D-sub, DVI a další
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
K těm ignorantům :) - co je vlastně důvod, že má stále spousta notebooků pouze D-sub výstup? Je to čistě marketing nebo je opravdu takový problém udělat vedle D-sub i DVI (případně pouze druhý - což by bylo zvláštní neboť předpokládám, že digital output je pro grafiku jednodušší...) ?
Ruža Becelin avatar 29.1.2010 14:13 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
D-Sub je hlavne kvuli projektorum, na jejich trapnych 1024x768 to staci. Bohuzel...
Ravensun avatar 29.1.2010 16:08 Ravensun | skóre: 11 | blog: Ravensun's blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
No jo ale dyť existuje redukce dvi-> d-sub, tak také nechápu proč ty notebooky stále mají d-sub :) Docela mě tohle štve protože používám notebook jako "PC" doma a připojuji jej k LCD právě přes DVI. Rozhodně jsem rozhořčen nad tím jak je to na trhu s notebooky které mají i DVI chabý... Můj starý laptop pomalu odchází a já nevidím dostatečnou náhradu, která by "uspokojila" moje požadavky a rozhodně si nehodlám koupit notebook s d-sub abych jej připojoval k panelu, který umí i dvi. Nehledě na to že přes dvi je komunikace grafika x LCD panel nejefektivnější.. Takže mě mi příjde že kvůli projektorům stále zachovávat d-sub na notebooku je nesmyslné.
Gentoo je můj poslední velký linux test...
29.1.2010 16:29 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
Nejefektivnejsi je hdmi, prenasi video i zvuk.
31.1.2010 12:18 brekeke
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
hdmi ma 2rozlisenia a tym to hasne ... takze moc efektivne to nie je
Limoto avatar 31.1.2010 13:27 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
Meleš nesmysly...
29.1.2010 17:08 True54
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
Dnešní Notebooky mají velmi často kombinaci D-SUB a HDMI nebo Displayport. Zřídka kdy se objevuje DVI, které dnes skutečně nemá žádný smysl. Jen nejlevnější modely mají pouze D-SUB. Daň za nízkou cenu.
29.1.2010 23:18 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
Dnešní integrované grafiky, určitě od Intelu a asi i jiné, mají budiče RGB pro analog VGA on-chip. Kdežto TDMS kodér a budič pro DVI je IMO potřeba přidat jakožto externí čip. A ten DVI konektor taky stojí o pár centů víc než třířadý canon :-)
[:wq]
31.1.2010 02:29 Mandarinka
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
DVI myslím má nějaké licenční nebo snad celní poplatky. HDMI kabel je ale zase dražší a monitory to mají míň.
31.1.2010 10:37 whata
Rozbalit Rozbalit vše Re: D-sub, DVI a další
Díky, na to jsem se ptal. Cena, ne, že by nebyla pro mě důležitá, ale integrovanou grafiku si kupuju hlavně kvůli menšímu výkonu a v důsledku přehřívání...
29.1.2010 17:33 True54
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky 3/2010
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Tak nějak nechápu směřování AMD. V době největší slávy K8 měli k dispozici jednochipové nForce, od integrace řadiče paměti do procesoru nebyl NB prostě potřeba. Procesor přiojili rychlým Hypertransportem.

Procesor <=HT=> nForce SB

Pouze high-end pro mnoho grafik vyžadoval 2 chipové řešení chipsetu, a nVidia jako člen Hypertransport konsorcia používala rychlý hypertransport:

Procesor <=HT=> nForce NB <=HT=> nForce SB

Všechny PCIe linky, SATA, USB a PCI periferie tedy komunikovaly s procesorem a mezi sebou rychlou HT sběrnicí.

Pak AMD koupilo ATI, které mělo o poznání horší a zastaralé řešení, neboť používalo klasický koncept severního a jižního můstku spojených 4 PCIe linkami, které ATI nazývala A-Link:

Procesor <=HT=> ATI NB <=PCIe4x=> ATI SB

Nejen, že neexistovalo elegantní jednochipové řešení, ale komunikace mezi severním a jižním můstkem byla řádově pomalejší. Prakticky totožné řešení nabízel i Intel, neboť spojení mezi NB a SB zvané DMI je rychlostně totožné s PCIe4x. Zajímavé je, že AMD dodneška nepřišlo se zajímavým jednochipovým řešením typu nForce 550, 570SLI, nForce 630, nForce7050, nForce8200/8300 či nForce 750 ani se spojením NB a SB pomocí Hypertransportu, jako to má nVidia u high-endových modelů. Je evidentně mnohem efektivnější jednoduchý chip s IGP, než zbytečná kombinace dvou kusů, které vždy více žerou a nepochybně prodražují i návrh desky. Je nepochybné, že připojení SB pomocí A-link (PCIe 4x) je s příchodem SATA 6Gb a USB 3.0 úzkým hrdlem, a i když se rychlosti s novými verzemi PCIe vždy zdvojnásobují, jen těžko se to vyrovná efektivitě Hypertransportu. Ať už má na konkrétní chipsety nForce každý názor jakýkoli, jejich systém zapojení pomocí HT linků byl geniální a je s podivem, že AMD nejen že nereflektovalo tuto svou technologickou výhodu a místo toho pokračuje v horším konceptu ATI, ale dokonce se snaží nVidii ze své platformy vyštípat. Je to skutečně zvláštní, protože první co v Intelu udělali po integraci paměťového řadiče bylo, že vyvinuuli jednochipový chipset řady 55, a PCIe linky strčili rovnou na procesor. Hign-endové řešení X58 sice odpovídá aktuálním AMD/ATI chipsetům:

Procesor <=QPI=> Intel NB <=PCIe4x=> Intel SB

Ale v roadmapě produktů Intel budou budoucí high-endová řešení na socketu 2011 už také pouze jednochipová, a PCIe linky přijdou přímo na procesor. AMD tak evidentně postupuje plnou parou vzad. O což se evientně snaží už polední pár let.

Limoto avatar 30.1.2010 11:34 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky 3/2010
+1, taky to nemůžu pochopit. Jinak nVidia to používala k propojení mezi NB a SB už u nForce2 pro Socket A, kde ještě byla FSB...

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.