Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 12:35
64bitové procesory platformy x86 máme na trhu sice již 7 let. Ale z hlediska bezproblémovosti použití Mandrivy 2010 autoři knihy nadále doporučují (pokud nechce uživatel řešit problémy se stabilitou či horší podporou té či oné věci) instalovat 32bitovou verzi Mandrivy. Pochopitelně, pokud máte v PC třeba 6 nebo 8 GB RAM (nebo nedejbože více), pak patrně víte, do čeho jdete a svoji velkou paměť chcete využívat. Rada je určena především začátečníkům a je dobré, že v knize zazněla.Další žvásty začátečníkům, do toho. V pravěku budeme ještě žít 100 let. Nedá se nic, než nesouhlasit. Už od doby, co jsem míval 512 MB RAM jsem používal 64bit systém a doporučím i ostatním. Všechno je pak o něco rychlejší (víc registrů, lepší optimalizace balíčků vzhledem k jisté přítomnosti SSE2 instrukcí na x86_64). Ale co, buďte si v pravěku, když to chcete. BTW už mám nějak málo novin na zatápění, asi je na čase vyprázdnit poličku a zatápět s knihami Mandrake Linux 10 a Mandrakelinux 10.1.
Pokud chcete používat více jak 900+/- MiB RAM tak mi minimálně z toho, co jádro musí dělat při potřebě přístupu k page cache z jaderného prostoru (zpracování adresářů, inodů atd), naskakuje husí kůže. Při každém přístupu se musí použít kmap/unmap a ty manipulují donekonečna se stránkovacími tabulkami. Říká se tomu HIGHMEM, pokud je jádro zkompilováno pro 64 bit nebo 32-bit mód do méně jak 1 GB (existuje ještě v nějaké distribuci takové jádro?) tak jsou tyto strašlivé funkce nahrazeny v podstatě prázdnými makry. Proti 64-bit tedy hovoří puze o něco větší spotřeba RAM a dřívější vytečení dat z cache vzhledem k potřebě 8 byte na každý ukazatel ve strukturách/objektech. Naopak konstanty v kódu většinou pro x86_64 nenarůstají, pro ukazatele však přibývá něco 64-bit prefixů. Celkově by to mělo být vyvážené nárůstem počtu registrů a volbou na přesuny do paměti mnohem výhodnější základní volací konvece funkcí. Ta je zase naopak citlivá například na opomenutí použití va_copy a jiné chyby v používání funkcí s proměnnými parametry. Potíž je s binary-only kodeky a zatím někdy nedotaženou optimalizací některých knihoven využívajících ručně psaný x86 assembler.
Viz jaderné noviny -20. 1. 2010
Obecně bych ale již pro systémy s více jak 1 GiB RAM dnes volil 64-bit jádro. Volba user-space je pak otázkou. 32-bit trošku lépe využije případně nedostatečně velkou paměť, ale je možné, že pro některá zařízení a volání může vrstva 32-bit kompatibility pro 64-bit jádro obsahovat chyby nebo být nedotažená. Některé programy pro 64-bit mohou zase dělat potíže. Na systémech <1 GiB je volba 32-bit vzhledem k menším paměťovým nárokům jasná. 64-bit také může být nevhodný pro starší procesory Intel do kterých byl sice 64-bit mód integrován ale jen jako doplněk a některé instrukce zpracovávají v 64-bit režimu o něco pomaleji. Linux je svobodný systém a tak vám nezbývá něž se svobodně rozhodnout nebo se sobody vzdát a přijmout to, že za vás rozhodne někdo jiný, ať již distribuce nebo dodavatel jiného systému.
32bit není pravěk, je to reakce na fakt, že s 64bit mohou být stále problémy
Jsou s tím problémy? V minulém hPodu se někdo (s jasným náběhem na flame) ptal jestli ATI neb nVidii. Odpověď byla: my se v tom nevyznáme, ale s nv je méně problémů. Což mě teda nadzvedlo ze židle nikoli k vůli značce. Nic o tom neví, ale přesto to takhle jasně rozhlásí. Tohle 64 a 32b mi přijde totéž. Kdysi (když 64b nebylo ještě tolik rozšířené) někdo prohlásil, že jsou s tím problémy a od té chvíle se to bude pořád papouškovat.
když chceš odpovídat tím, že v 64bit os můžeš pouštět 32bit aplikace, tak na to já zase můžu reagovat tím, proč teda nmít 64bit os.Protože většina aplikací 64bitových je.
Sun Java, pokud vím, funguje na 64bit bez potíží.+1 Kdysi jsem narážel na absenci java web start, ale už ani to neplatí a 64bit jdk mi teď přijde funkčností ekvivalentní 32bit verzi.
ono když chceš odpovídat tím, že v 64bit os můžeš pouštět 32bit aplikace, tak na to já zase můžu reagovat tím, proč teda nmít 64bit os.
Jenže takhle to je. Zatím nejsou všechny app zkompilované pro 64b, ale nějak se prostě přejít musí. A nepřejde se tím, že se 7 let "po té" bude stále doporučovat 32b OS.
pokud neexistuje explicitni potreba mit linux (typicky kvuli nejake aplikaci) v 64bit modu tak 64bit je zbytecny
??? To skoro zní, jakoby někdo určil, že jediné správné je 32b a je nutné hledat důvody pro 64b. To je snad dané hardwarem, ne? Jestliže mám 64b HW, tak tam dám (nejsou-li vážné důvody proti) 64b OS.
Na druhou stranu mít v 64b 2x míň výkonnou grafiku, je prostě úžasné, žeNevím, co máš za grafiku, ale tady nebude na vině 64bit systém, ale nějakej patlal, co ty ovladače podělal.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.