Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 13:22
No ja nevim, jestli ma teda smysl pouzivat vubec neco jineho nez distribuce zalozene na (X, K, L, Edu, ... atd.)Ubuntu.Hezke. A ted ciste fakticky, proc ne treba Fedoru/RHEL ci CentOS?
Na dvou strojích mám Kubuntu a Mageiu. Překlad stránek distribuce Mageia jsem dělal a doplňuju. České stránky spravuje Petr Šafařík (http://mageia.cz/). Tam najdete aktuality v češtině. Dotazy k běhu distribuce položte ve fóru.
Původní stránky pro Mandrake/Mandrivu na http://www.mandrivalinux.cz/ mi přijdou, co jsem se po dlouhé době díval, udržovací. Ale fórum stále žije.
To by mě trochu i zajímalo, jestli Mandrivu někdo používá čistě, anebo je to v kombinaci s další distribucí, případně má to od Rusů -> ROSA (http://mib.pianetalinux.org/blog/news/rosa-news/1230-rosa-media-player-15), nebo tak jako já, přešel na Mageia + cokoli dalšího. -> Tím chci naznačit, že to vidím tak, že se na to, aby byla sranda v diskuzi pod článkem, není potřeba vyhrazovat jen jako skalní uživatel jen jedné věci.
I když samozřejmě Mája jede!
V roce 2010 jsem na podzim koupil notebook, žel jak na potvoru je to železo, kde mi obrazovka "zčernala", jak tomu říkáte taky hned po instalaci, vlastně to samé se dělo u všech distribucí, co jsem zkusil i po celý rok 2011. Dařilo se na tom, tak starší openSUSE 11.3. Chyba byla/je/a třeba i dál bude v něčem s jádrem, myslím. S Mageiou 2 jsem se jich na to teda zeptal a odpověděli mi s odkazem na Ubuntu, kde to taky řešili a nějak vyřešili.
Bylo to diskutováno někde tady:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1744809
Protože bych úpravy nějakého souboru někde nerad znovu řešil přes příkazový řádek, leda tak s vytištěným popisem toho, co přesně udělat, aby se to pak při každém spuštění znovu rozsvítilo, a bylo něco vidět, jako normálně, tak mám v úmyslu, že dokud to poběží, tak tam nějakou čistou instalaci taky radši dávat nechci. Není v podstatě důvod. Ten Linux tam může být klidně deset let, kdyby to to železo (baterka) vydržela, a pořád na něj bude spolehnutí. Takže snad jedině nějaká aktualizace by to mohla zase podělat.
Ovšem předtím, než jsem to někdy v červnu? pořešil, tak jsem se spokojil s poněkud otřesným řešením: Nahlásil jsem to jako problém Máje:
https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=6058
K tomu, co jsem tehdy dělal podle na Ubuntu stránkách se nacházejícího návodu, jak jsem to e-mailem poslal jednomu od Mageii, aby viděl, že to zafungovalo, viz dále:
1) I managed to launch the system in graphical mode already before, when choosed "Vermilion based cards" during the installation, but the resolution was bad, and only 1024 x 768 or 800 x 600 and even one smaller could be chosen then in monitor manager for KDE.
2) Also I made the changes in graphical mode: just adding of the command/script described in /etc/rc.local:
(under superuser: su; (super) password) I´ve copied and pasted into rc.local file:
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
setpci -s 00:02.0 F4.B=00
exit 0
3) To that thing with hibernation.
I made in terminal (to be sure me to do all, what can be made)" I´ve installed nano editor before, and worked under superuser account (root)
touch /etc/pm/sleep.d/screen.brightness
chmod +x /etc/pm/sleep.d/screen.brightness
nano /etc/pm/sleep.d/screen.brightness
I´ve copied, pasted and saved in nano editor:
#!/bin/bash
case "$1" in
thaw|resume)
/usr/bin/setpci -s 00:02.0 F4.B=00>/dev/null
;;
*)
;;
esac
exit $?
The description in that Ubuntu comment: "This script sets the monitor brightness back to 100% after waking up from hibernating.""
Jo, jede to krásně, jen mě u Ubuntu a dalších distribucí při instalaci vždycky překvapí logika zadávání hesla pro uživatele. Instalátoru stačí zadat jen jedno heslo, nějakým rozlišením mezi hesly zrovna mě neobtěžoval.
V Kubuntu jsem se díky tomu dopracoval k tomu, že se stejným heslem přihlašuju jako uživatel, a stejným heslem jako superuživatel (root). Zajímavé je to, že když v Dolphinu zadám su, a pak heslo, výsledkem je odpověď: su: Selhání autentizace.
Jdu na to tedy chytře. Když instaluju nějaký program ze zdrojáků, udělám třeba qmake, make, a pak pokračuju spuštěním Krusaderu, třeba rovnou v superuživatelském režimu, kde svou akci zakončím příkazem make install. Já těch příkazů o moc víc stejně neznám.
Teď mě dostalo to, že tento osvědčený postup mi v případě Razor-qt přestal vycházet, takže jsem se kvůli tomu musel odhlásit a znovu přihlásit do KDE.
To v Mandrake, Mandrivě, Mageie jsem vždycky při instalaci chápal, kde a jak zadat heslo pro uživatele a kde pro superuživatele - správce systému. Z tohoto pohledu se jedná o špičkové systémy, které pochopily, že to, co od nich očekávám, od nich budu čekat i příště. líbí se mi ta jiskřivá inteligence, která za tím stojí.
Proč bych měl mít jen jedno heslo, když můžu mít dvě?A kdyz k tomu prihodite sifrovany disk mate tri. A kdyz mate treba pocitace ctyri, mate krasnych dvanact hesel!
Některá rozhodnutí jsou pak doslova „na zabití“ – napříkla Firefox je v Mageia 2 ve verzi LTS, tedy 10.něco.Dodávat ne-LTS Firefox znamená vyhradit několik lidí na řešení problémů při upgradech (opravy programů nad xulrunnerem) a následné testování - a to furt dokola, v rytmu mozillího střílení snapshotů aktuálního stavu zdrojáků.
Pak již VueScan funguje jako po másle (pokud máte podporovaný skener, s nějakým novějším flatbedem od Canonu s podporou pro filmy na to zapomeňte, tam jste odkázáni na Windows).No já mám starší Canon, který není Linuxem podporován vůbec (Canon 8400F). Tehdy byl kupován právě kvuli jeho kvalitnímu zpracování negativů. Nejnovější sane ho nepodporuje a ve Wine se dá sice nainstalovat, ale padne ihned na hubu. Přitom je to hi model Canonu někdy z roku 2004/2005.
Zrovna tenhle jsem se snazil rozjet na vsech vyse zminenych systemech :) Nakonec skenuje se Sane, ale na diapozitivy muzu zapomenout.Odpovídal jsem na jeho reakci s chtěl jsem po něm vědět jak docílil toho, že scanuje se Sane. Dokonce ani placený linux SW nemá pro něj drivery.
Bod 1. Proprietarni ovladac v DVD Free verzi se nabizi, az po te co byly povolene NON-Free zdroje. V Live verzi s KDE nebo GNOME proprietarni ovladace se instaluji pri instalaci. Tato informace v recenzi nebyla zminena. Na strankach distribuci je to uvedeno. Ani s prechodem na novejsi jadro je to jednoduche. Instaluje se dkms balik, ktery zajisti automatickou instalaci ovladace pro nove jadro.
Bod 2. Zaradit novejsi verzi bylo by vhodne jen v pripade,ze byla otestovana. Je to jen na tvurcich distribuci. To, ze Opera je uzavrena nicemu nevadi a plni svou funkci stejne dobre jako Firefox. A to,ze je uzavrena mi az tak moc nevadi. Nejsem az tak skalni v ohledu pouziti jen software s otevrenym kodem. Samoremne,ze radsi pouziji otevreny program.
Bod 4. Vsechny clanky na nejakou non-Ubuntu distribuci porovnavaji recenzovanou distribuci s Ubuntu. Uvital bych kdy by se porovnani provadelo spis s nekolika distribuci anebo v pripade Mageia s distribuci orientovanou na KDE.
Nastavení sítě při instalaci selhaloTo mi dělalo pravidelně i v Mandrivě. Ale po instalaci se síť dala v pohodě nastavit a pak už nebyl problém.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.