Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 00:51
WindowMaker
WindowMaker, černá plocha, 60 virtualních ploch, ikony v doku 32x32, vlastní styl vzhledu, klávesové zkratky. A teď podrobnějc:
- WindowMaker používám od svýho začátku s Linuxem. Když jsem začínal, tak ještě nebyly takový děla jako dneska, měl jsem doma AMD K5 133MHz se 32 MB (později 48MB) a diskem 2GB. Nejdřív na tom byly W95 (legalní, hehe:-)), pak Linux s WindowMakerem. Samozřejmě jsem znal KDE a Gnome, ale prostě wmaker je jednodušší, rychlejší a pro mě líp konfigurovatelnější. Samozřejmě jsem během celé té doby od roku 1997 zkoušel i jiné WM (tady zkratka znamená WindowManagery), včetně rarit jako ratpoison, pekwm apod, ale ty už pro mě nejsou použitelné na běžnou práci. Ještě používám fluxbox, ale to pouze jako alternativu ve vncserveru, začal jsem ho používat, když p.Knopper vyřadil z Knoppixu WindowMaker. WindowMaker převážně nepoužívá grafické efekty. Umí sice jednoduché animace při maximalizaci a minimalizaci, ale ty mám nastavené stejně na nejvyšší rychlost. Přihlášení do WindowMakera je otázka dvou sekund. Podobně rychlé přihlášení je i do Gnome, KDE platí za svojí přítulnost delším startem (ale budiž, jednou denně by se to dalo přežít). Další věc je pamět. Určitě si nebudu moc vymýšlet, když tipnu, že WindowMaker po spuštění zabírá v paměti míň než Gnome, a určitě zabírá míň než KDE. Dříve byla volná paměť důležitá, ale i dnes radši nechám paměť jiným aplikacím, než window manageru. Možná by se dalo, možná ne, KDE i Gnome vyladit tak, aby se chovaly přesně jako mám teď nastavený WindowMaker, ale do toho se mi vůbec nechce, když jsem naprosto spokojený v WindowMakerem.
- Černou plochu nemám jako "underground" styl. Mám ho čistě z praktického důvodu. Obrázek nemám, aby to nežralo paměť a nerušilo a černá barva je kvůli tomu, aby to zbytečně nesvítilo. Xterm a Gvim mám sice bílej, jak je vidět, ale to mám zase z praktickýho hlediska. Osobně se mi líp čte černý písmo na bílém pozadí, osobně si to vysvětluju tak, že se oko víc přivře proti tomu světlu té bílé a pak mám černé písmo ostřejší. Když jsou zkoušel (nebo je někde default) bílé písmo na černém pozadí, tak se mi zdálo to bílé písmo trošku rozmazané. Navíc bílé pozadí má i výhodu, že v noci bez lampičky aspoň částečně osvětluje klávesnici (nekoukám sice při psaní moc na klávesnici, ale synchronizaci ruce-klávesnice dělám opticky-nepoužívám ty výstupky na klávesách).
- Dále k těm 60 virtuálním plochám. Měl jsem 20, pak 40, zkoušel jsem i 100:-), ale to už bylo opravdu moc. Těhle 60 je přijatelných-řadu 51-60 mám na obecný věci (mail, root sudo, RSS čtečka...). Na plochách 1-50 pak pracuju. Taky ty plochy nemám jen proto, abych se mohl vytahovat. Obvykle mám na jedné ploše 1-3 aplikace (okna), při větším počtu nesouvisejících oken už je to pro mě dost nepřehledný a zpomaluje práci, navíc pokud okna spolu nějak nesouvisí. Jak je vidět na obrázku, aktuálně je otevřeno 46 oken. Ikdyž je na Windows funkce slučování stejných oken, stejně si práci s takovým počtem oken ve Windows nedovedu představit. No a proč nemít virtuální plochy, když to je standardní funkce? Moc mi pomáhá, že můžu nechat rozdělanou práci jak je, přepnout se na volnou plochu a rychle udělat něco jiného a pak se vrátit k rozdělanému, nebo na jedné ploše něco spustit, nechat to běžet a na jiné ploše dělat úplně jinou práci a nebýt rušen oknama z jiného úkolu.
- Ikonky v doku mám o velikosti 32x32. To je při rozlišení 1920x1200 úplný prd, takže bych je mohl mít klidně větší, ale to zase jenom ukazuje dobu, kdy jsem na Linuxu začínal. Tehdy jsem měl tuším "úžasných" 1024x768, takže jsem byl rád, když jsem výchozích 64x64 zmenšil na 32x32 a získal tak místo pro aplikace. Sice kvůli té velikosti "nefungují" dockapps, které obvykle očekávají min. něco kolem 50x50, ale našel jsem teď xsysguard a ten vypadá dobře.
- Vzhled, nazval bych ho nějak jako "rainbow" jsem si udělal sám. Dřív jsem měl duhu čistě vodorovnou, později jsem ji nahnul. Nedávno mi kolega řekl, že mám takovej obyčejnej vzhled, když jsou dneska samý takový efektní vzhledy, ale to je proste už zvyk a hlavně praktičnost. Já potřebuju efektivně pracovat, očekávám okamžitou odezvu, já osobně při práci s počítačem pracuju a nekoukám na ikonky, barvičky a efekty. Potřebuju, aby se okno ihned maximalizovalo nebo minimalizovalo, kdyz stisknu příslušnou zkratku a ne čekat, než se okno nějakým 3D-efektním pohybem zmenší nebo zvětší. Když chci nějaký hezky efekty, tak si pustim nějaký video s efektama, nebo třeba rss-glx screensavers, nebo Ubuntu LiveCD pro efekty oken. Co se týká barev. Ano, už vím, že duha je barva homosexuálů. Já jsem hetero a o té duze jako znaku jsem se dozvěděl o něco později. Akorát teď občas přemýšlím, jestli si někdo dříve po pohledu na můj styl nemyslel, že jsem gay:-) Jinak praktičnost a jednoduchý vzhled preferuju u všeho. Pro mne to znamená mít co největší pracovní plochu. Aplikace proto obvykle používam maximalizovaný a v obrázku jsou vidět dva příklady - xterm a gvim. Xterm je čistě jenom plocha pro psaní, od začátků si nastavuju vypnutý postranní scrollbar (scrolluju buď SHIFT+PgUp/PgDown nebo častěji ve screenu, jehož jednu až dvě stavové řádky dokážu tolerovat za jejich informační hodnotu). U gvimu také používám už dávno vytvořený gvimrc, který odstraní výchozí menu a toolbar.
- A k tomu nejlepšímu. Klávesový zkratky. Samotný WindowMaker mam nakonfigurovaný tak, že myší nestavuju případně jenom polohu a velikost okna (když ho chci mít nemaximalizovaný). Pohyb po plochách, přesun oken mezi plochami, spouštění programů přímo i přes menu ovládám převážně přes klávesnici. Myší jenom když jí mám zrovna v ruce, ale i tak je někdy rychlejší přendat ruku na klávesnici a spustit jiný program.
- Pokud budete mít zájem o klávesové zkratky nebo o styl (ať se vám prostě jenom líbí nebo patříte k oné menšině), tak za nějakou dobu to nacpu do blogu. Pokud se vám to nelíbí, tak se jděte uklidnit do svých compizů, KDE-ček, případně do Windows Vista:-)
Opravy a dodatky:
- 9.6.2008: Oprava názvu stylu rainbox na rainbow - překlep.
- 9.6.2008: Doplnění bloku Rychlost a velikost. Tento důvod jsem zpřesnil na Lacovo poznámku v diskuzi u konfigurace WindowMakeru v blogu, kde se Laco ptal, na co je WindowMaker, když existuje KDE a Gnome.
- 16.6.2008: Přidal jsem další dva obrázky mojí plochy. Jeden ukazuje čistou plochu bez oken, další ukazuje maximalizovaný xterm a alPINE.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
8.6.2008 22:28
KS | skóre: 10
| blog:
blg
| Horní polní u západní dolní
Re: WindowMaker
9.6.2008 00:07
Guci | skóre: 9
Re: WindowMaker
9.6.2008 07:20
Mandarinka
Re: WindowMaker
9.6.2008 14:12
Quizmajster
Re: WindowMaker
9.6.2008 19:06
laco
Re: WindowMaker
16.6.2008 13:04
lo0m
Re: WindowMaker
13.7.2011 20:53
wmaker
Re: WindowMaker
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.