Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Před pár dny jsem začal přemýšlet nad tím, jak bych mohl oponovat lidem, kteří by mne nutili používat Windows místo Linuxu (např. zaměstnavatel). A napadlo mne, že bych si mohl napsat článek, které vlastnosti Linuxu jsou pro mne důležité a které zatím Windows neumí. A když teď vyšel zápisek "Why Linux is not the best for your desktop?", tak já si naopak přihodím z druhé strany.
V předchozích zápiscích jsem si stěžoval, že nelze na N900 používat FOUR_LEVEL typ kláves v Xorg. S upgradem toto omezení padlo, takže jsem si konečně mohl přizpůsobit klávesenici.
Už je to delší doba, co se mi upgradoval systém v N900. Mojí rekaci zapisuji až nyní, protože jsem chtěl nejdřív zjistit, co všechno se změnilo (a samozřejmě také proto, že jsem se k tomu nemohl dostat).
Na root.cz vyšla zprávička o Synergy+ a v této zprávičce mě zaujala jedna věta.
Na rozdíl od KVM přepínačů se nestará o monitor, takže každý ze strojů musí mít svůj.No a tak mě napadla taková šílenost, jestli by nešlo nějak pracovat i s obrazem. A ono to jde, pár minutek bastlení a je to tady.
Tak už je to tady. Šefík objednal asi 10 kousků iPadu pro zaměstnance, takže vlna povolování Wifi adres těhle iPadů na firewallu už začala (zatím jenom pět, čekám na zbytek).
Přináším další informace z používání Nokia N900, tentokrát po dvou týdnech.
Tak v pátek mi přišla už konečně Nokia N900. Čekal jsem na ní od Vánoc, měl jsem ji mít jako dárek, ale všichni víte, jak je to s dostupností.
Takže další bomba od Applu prišla. Vypadá to sice hezky (jako iPod nebo iPhone) a chová se to přibližně stejně. Takže nic pro mě:)
Koupil jsem si nový notebook Lenovo ThinkPad X200 Tablet 7449-FXG. Včetně
Windows Vista Business CZ. Používám ale Linux, takže ty Windows nevyužiju.
Normálně stojí tak 3000 Kč, tady byly v ceně, tak je prodám za 1000 Kč, ale
můžeme ještě smlouvat.
Už je to trošku delší doba, co jsem potřeboval pozměnit nebo zkopírovat vypnutý Linux. Nechtěl jsem kvůli tomu instalovat dočasně jiný systém, CD médium s Live jsem neměl nebo tehdy nebyla CDROM mechanika v serveru. Tak jsem si říkal, že by bylo super nabootovat ze sítě nějakou malou distribuci do RAM. Našel jsem distro PLD. Později jsem chtěl ale další programy. Protože máme na serverech Debian, říkal jsem si, že by bylo příjemné mít RAM Debian distro s vlastní konfigurací.
Zrovna v práci rozcházím DNSSEC na našich doménách, takže si s tím hraju a snad jsem to dostatečně pochopil, jak to všechno funguje.
Tak je to tady. Nefungoval megauploads, chtěl jsem přidělat/opravit pár dalších stahovacích skriptů, nebavilo mě stále kopírovat kód na výběr proxy, zobrazení captcha a čtení kódu. Takže jsem se dokopal a spojil všechny stahovače do jednoho skritpu a společný kód nacpal do funkcí.
Také jsem zahlídnul info o tom, že Twibright Labs udělal "přehrávač" youtube videí do konzole.
Takže mě teď dostalo pár věcí, tak si trošku zanadávam, tak sorry, pokud se to někoho dotkne osobně, ale opravdu mě to vytočilo. A týkat se to bude EVMS (aka Enterprise Volume Management System), Sun Identity Management a trošku i ZFS.
Tak jsem splodil další stahovací skripty, tentokrát to jsou iskladka.cz, ulozisko.sk a subory.sk.
Tak jsem se rozhodl, že překopu disk. Měl jsem jeden velký oddíl, portage je pomalý a chtěl bych mít možnost případně využít prostor i pro něco jiného, prostě jednoduše měnit počet a velikosti oddílů.
Takže máme tady další stahovací skriptík. Tentokrát videa z oblíbeného(?) facebook.com.
Tak jsem dneska našel nějaké odkazy na stahování přes úložiště http://bagruj.cz. Je tam sice captcha, ale jinak to jede rychle, čekací dobu jsem měl vždy 15 sekund, takže jsem si udělal další stahovací skriptík.
Takže jsem se konečně dostal k tomu, abych sem hodil další stahovací skriptík, tentokrát pro rapidshare.com. Tak doufám, že některým se bude hodit a budou rádi, že jsem ho sem dal.
Mám sice doma rozepsaný blog post pro down-rapid, ale nejsem teď momentálně doma, ale mám teď zrovna čas, tak sem dám stahovací skript na www.megaupload.com. Zrovna jsem s ním tahal a jelo to docela rychle, takže by měl být 100% funkční.
Nedávno tady vyšel zápisek Proč používám GNU/Linux. V diskuzi se objevil názor, že GPL vůbec není svobodná, naopak od např. BSD licence. Podobné názory už jsem párkrát viděl a dneska chvilku před probuzením jsem o tom trošku přemýšlel.
Obvykle nepíšu takovéhle zprávy, ale teď musím. Jednak jsem pěkně vytočenej a jednak potřebuju poradit.
Takže jak jsem slíbil, tak plním. Dneska sem dám tři skriptíky na stahování z web úložišť. Budou to ty jednodušší. Na žádosti sloučím ty tři skriptíky do jednoho.
Jak jsem psal v předchozím, budu sem dávat zajímavé skriptíky, takže tady je první. Nazval jsem ho sshm (jako sshmulti, ale aby to bylo co nejkratší, tak sshm).
Napadlo mě, že bych mohl sdílet skriptíky na stahování souborů z rapidshare a dalších. A když už budu sdílet skriptíky na stahovaní, proč ne i další, pro mě dost důležité skriptíky, a potom můžu sdílet i zajimavé konfigurace. A když už to nikdo nebude potřebovat, tak třeba někdo upozorní na lepší řešení nějakýho skriptu, nebo na zajímavou volbu v nějaké konfiguraci. A začnu konfigurací WindowMakera.
Teď jsem v pátek udělal jednu srandičku, nic extra super, ale vypadá to, že by to snad i mohlo fungovat a zároveň je to trapně jednoduchý. Možná už někdo něco podobného řešil a vyřešil to líp, efektnějc, nebo možná i stejně, ale já prostě to řešení nenašel, tak jsem udělal vlastní. No a aby nezapadlo v zapomění a případně, abyste ho mohli taky použít, tak ho hodim sem do blogu. Zaměřením se sem hodí, licenci dávam GPL, takže to celé klidně kopírujte dál, třeba do blogu na root. A teď už hurá do toho, bude se jednat o jednoduchou HA-Proxy.