Organizace Open Container Initiative (OCI) (Wikipedie), projekt nadace Linux Foundation, vydala Runtime Specification 1.3 (pdf), tj. novou verzi specifikace kontejnerového běhového prostředí. Hlavní novinkou je podpora FreeBSD.
Nový open source router Turris Omnia NG je v prodeji. Aktuálně na Allegro, Alternetivo, Discomp, i4wifi a WiFiShop.
Na YouTube a nově také na VHSky byly zveřejněny sestříhané videozáznamy přednášek z letošního OpenAltu.
Jednou za rok otevírá společnost SUSE dveře svých kanceláří široké veřejnosti. Letos je pro vás otevře 26. listopadu v 16 hodin v pražském Karlíně. Vítáni jsou všichni, kdo se chtějí dozvědět více o práci vývojářů, prostředí ve kterém pracují a o místní firemní kultuře. Můžete se těšit na krátké prezentace, které vám přiblíží, na čem inženýři v Praze pracují, jak spolupracují se zákazníky, partnery i studenty, proč mají rádi open source a co
… více »Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Jeff Quast otestoval současné emulátory terminálu. Zaměřil se na podporu Unicode a výkon. Vítězným emulátorem terminálu je Ghostty.
Amazon bude poskytovat cloudové služby OpenAI. Cloudová divize Amazon Web Services (AWS) uzavřela s OpenAI víceletou smlouvu za 38 miliard USD (803,1 miliardy Kč), která poskytne majiteli chatovacího robota s umělou inteligencí (AI) ChatGPT přístup ke stovkám tisíc grafických procesů Nvidia. Ty bude moci využívat k trénování a provozování svých modelů AI. Firmy to oznámily v dnešní tiskové zprávě. Společnost OpenAI také nedávno
… více »Konference Prague PostgreSQL Developer Day 2026 (P2D2) se koná 27. a 28. ledna 2026. Konference je zaměřena na témata zajímavá pro uživatele a vývojáře. Příjem přednášek a workshopů je otevřen do 14. listopadu. Vítáme témata související s PostgreSQL či s databázemi obecně, a mohou být v češtině či angličtině.
Byl vydán Devuan 6 Excalibur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Kódové jméno Excalibur bylo vybráno podle planetky 9499 Excalibur. Devuan (Wikipedie) je fork Debianu bez systemd. Devuan 6 Excalibur vychází z Debianu 13 Trixie. Devuan 7 ponese kódové jméno Freia.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu poprvé překročil 3 %, aktuálně 3,05 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 27,18 %. Procesor AMD používá 67,10 % hráčů na Linuxu.
Diky za par dobrych postrehu...ja mam N900 sice jen od stredy, ale zatim jsem nenarazil na zadny problem. Vlastne na jeden...nedokazu dostat SMSky z 9300i do N900
Kontakty a vsechno ostatni jsem prenesl tak, ze jsem v PC Suite udelal zalohu z 9300i a naimportoval ji do N900, ale SMSKy jsou nejake nekompatibilni, tak mi je to nepreneslo a zatim jsem neobjevil jiny zpusob jak je tam dostat...ne, ze by mi to nejak extra vadilo, ale mam jich tam par, ktere bych rad zachoval....
Hodne me potesil program Hermes, ktery umi stahovat dodatecna data (fotky,IM,narozeniny...) ke kontaktum z Facebooku a Twitteru, takze se mi konecne splnily hned 2 sny: mam u kontaktu fotky a mam ulozene narozeniny vetsiny pratel 
Moje osobni hodnoceni N900 po tech par dnech: SUPRRRRREEEER!

http://www.abclinuxu.cz/blog/salamovo/2010/1/nokia-n900-po-dvoutydennim-pouzivani
proste se v predchozim zapisku v dizkuzi nekdo zajimal, jestli neco napisu o pouzivani, tak jsem napsal, a s tim nadpisem je to opravdu jen nahoda, chtel jsem to napsat opravdu puvodne po tydnu, ale nebyl cas. ale koukal jsem, ze popisujeme nektery veci oba a nektery veci, co jsem psal, jsou zminene v dizkuzi, takze to vypada, jako bych objevoval kolo, ale proste lip si zapamatuju a pochopim veci, na ktere prijdu sam.
a urcite je dobre, ze je hodne clanku o N900
Zatím jsem nenašel znak ampersand, ale nevadí to.AltGr+C nejde?
v ceskem rozlozeni je AltGr(symbolshift)+C znak backslash,Pfuj. Ten telefon se mi přestává líbit.
Kdyz jsem si koupil prvni 486 z Nemecka, tak jsem mel taky nemeckou klavesnici a pritom anglicky primarni rozlozeni a sekundarni cesky a popisky jsem taky nepotreboval. I ted muzu psat na nemeckej klavesnici s anglickym rozlozenim a klavesy nehledam, spis naopak, s nemeckym rozlozenim hledam pismenka a symboly i na nemeckej klavesnici
Pro me osobne je vyhoda si klavesy premapovat tak, jak jsem zvyklej z PC, protoze i potom ty klavesy budu hledat snaz, nez s vychozim mapovanim.
Nebo kdyz je kratkej levej shit, nebo backspace. A nejvic me prave stve, jak Logitech mrsi Ins/Del/Home/End/PgUp/PgDown - proste jsem zvyklej, jak to je klasicky a pak se casto pletu, kdyz jsem na takovej Logitech klavesnici.
jenom se na něm nebude dát dobře psátRekl bych, ze vzhledem k velikosti se da na psani zvyknout a da se psat slusne rychle a kvalitne. Nerekl bych, ze na jinych telefonech se bude psat vyrazne lip. Mne treba vic stvou nove klavesnice od Logitechu, kde je kompletne rozjebany ten ostruvek Ins/Del/Home/End/PgUp/PgDown. Doufam, ze tyhle klavesnice prestanou jit na odbyt a Logitech se vrati ke klasickemu rozlozeni. Myslim, ze dost prehanis. Na to, ze je N900 telefon, je skvele udelanej. Pokud bys nekomu udelal ssh pristup, tak si bude myslet, ze je nejakym Debianu, pak mozna zjisti, ze to je N900, prakticky to bude moct pouzivat jako klasicky PC s linuxem.
zajímalo by mě, co Nokii vedlo k tomu udělat to po svém a mapovat je na jiné klávesy, než je obvyklé.To je ale opravdu jednoducha odpoved. Vedlo je k tomu 38 klaves. Proste ten rozdil 105 a 38 je dost velkej, takze zatimco na PC si vystacis s vetsinou znaku pristupnych bez nebo s normalnim shiftem a par znaky pres AltGr, na N900 musis vmestnat stejny pocet znaku, ale jenom na skoro 1/3 klaves, takze je logicke, ze budes muset vic vyuzivat AltGr a budes muset udelat i radikalni zmeny oproti PC. Pokud vim, tak na PC105 rozlozeni je AltGr+E znak pro euro. To na N900 nemuzes nechat, protoze na prvni radu klaves jsou s AltGr namapovany cisla.
Království za slušnej telefon, na kterej půjde nainstalovat normální systém.No nevim, co normalnejsiho by sis predstavoval
To rozlozeni klaves neni o SW, ale o HW. Proste neni mozny zachovat rozlozeni. A nerekl bych, ze u jinych telefonu by to mozne bylo. IMHO ma N900 nejvetsi mozny pocet klaves. Vetsina telefonu bude mit min, mozna jeden nebo dva o par klaves vic, pokud to bude mit lehce pod 100, tak uz to bude netbook/notebook.
No nevim, co normalnejsiho by sis predstavovalV podstatě něco, na čem výrobce udělal co nejmenší množství odchylek od standardní distribuce. (Jen tak ze zvědavosti - když je backslash na AltGr+C, co je na AltGr+Q?
)
N900 je opravdu super, akorat me mrzi, ze chce Nokia opustit maemo(debian) a chteji dal pouzivat ten meego, coz je tusim symbian (nebo se pletu?)
Díky za informace, které člověka posunují k rozhodnutí si N900 koupit.Tak nejak jsem to psal. Proste pohled z pouzivani.
Mám dotaz k takové drobnosti: funguje bezproblémově odesílání událostí z kalendáře apod. přes Bluetooth ven?Tak tohle jsem jeste nezkousel, ale muzu zkusit, mam doma ten SE W910i. Ale rekl bych, ze to pujde. Udalosti z kalendare W910i jsem na N900 prijal do souboru (format VCALENDAR/VTODO nebo VCALENDAR/VEVENT) a pak naimportoval do Kalendare, takze by to snad jit melo v pohode i obracene. Akorat W910i pouziva na poznamky VNOTE, kdezto N900 bud obyc. text/html soubory nebo VCALENDAR/VJOURNAL.
Co mně ale dělá starosti největší je obava, zda má N900 vůbec nějakou perspektivu, když se teď Nokia dala na vymýšlení obskurních názvů typu MeeGo a najednou to vypadá, že se k Maemu skoro přestává hlásit. Bojím se, že uživatele N900 hodí přes palubu a že vlastně vedení té firmy ani vlastně neví co chce...Dát poměrně dost peněz za zařízení, jehož OS bude za chvíli "mrtvý" bez podpory a oprav chyb... no trochu se bojímJo, tak tohle me taky docela dostalo, kdyz se hned po vydani N900 zacala orientovat jinam. Opravdu by me zajimalo, jestli jim Maemo prinasi takovy ztraty nebo proc ho chteji zrusit. O podporu se tolik nebojim. Rekl bych, ze spousta linuxovych nadsencu si N900 koupila, navic je to cele postavene na linuxu, FOSS/GPL, debianu, k vetsine veci jsou zdrojaky a/nebo dokumentace, takze aktualizace by snad nemusely byt pro komunitu problem. Nerek bych, ze OS na N900 bude za chvili mrtvy. Mozna prijdou novejsi, ale diky otevrenosti by snad mohla N900 zustat dost dlouho aktivni.
Tak ted jsem si vsimnul, ze pri aktivaci Velkokapacitniho zarizeni to hlasi, ze zarizeni je pouzivano. Az ted, kdyz jsem se chtel ted podivat pres ssh pomoci lsof, kterej proces to pouziva, tak mi doslo, ze to je shell v tom sshcku
Po odpojeni ssh to samozrejme pripojit jako USB disk jde.
Děkuji za informace. Ještě poslední dotaz: kde jste N900 koupil?
. Obávám se, že ty alternativní kalendáře budou snad ještě horší než ten který tam je. Ale jestli mně někdo potvrdí, že bez neustálého připojení do Internetu (GPRS, WiFi atd...) to nabité vydrží alespoň 2 dny, tak do toho půjdu. Jako kapesní SSH terminál to vypadá velmi použitelně, Web browser téměř jak na PC, možnost provozovat Midnight Commander
, bash atd... a jako mobil je to v podstatě použitelné také.
bud wifi nebo video
Kolega rikal, abych mel delsi vydrz, abych vypnul automaticke vyhledavani, coz jsem udelal uz driv. Jinak se da nastavit, aby se automaticky nepripojoval jak do GPRS, tak do Wifi. Takze pak by snad mohla byt vydrz dostatecne.
Dobre ale je, ze to nabiji i pres USB z PC a to se mi zda osobne dost rychle. Tuhle jsem mel v praci vybitou baterii a docela rychle se to zase nabila pres PC.
Jo, sshcko ven super, uz jsem takhle par veci zkousel. Neni to uplne super pohodlne jako nc 105 klavesove klavesnici, ale nejaky zasahy se na tom udelat daji. Mam taky ASUS MyPal 632N a tam se SSH pouzivat nedalo. Jednak pulku obrazovky zabrala klavesnice a pak i rozliseni bylo hrozne, takze to melo malo sloupcu a radek. Tusim i klavesnice nebyla kompletni, chybi tam klasicky shellovy znaky. Takze N900 je nekolikanasobne zlepseni.
se neopravi puvodni ukoly a udalosti, ale vytvori se nove. Takze menit pouze na jednom zarizeni a pak na druhem zarizeni smazat kompletne a naimportovat kalendar kompletne znovu.To není úplně ideální řešení :-/ Můžu se zeptat na synchronizaci RSS čtečky? Nejlépe s Operou, ale klidně i jinou PC čtečkou.
Jako ze jedna ctecka rekne druhe, co uz jsi precetl?Jo, něco takového. Případně (ale to je detail) synchronizovat seznam stahovaných kanálů.
For those too damn lazy to read the whole post, please read: You're in good hands. Stop worrying. Your N900 won't break when Maemo6 or MeeGo comes out, or be less useful. If you want details, read the post. [...]
.
Druhá věc se týká klávesnice, v české verzi má, pokud se nepletu, kurzorové šipky jenom dvě a druhé dvě se dělají přes fn. Chtěl bych se jen ujistii, že pokud přepnu klávesnici v OS na anglickou, pak mi jako šipky budou fungovat 4 tlačítka, jako na telefonu s anglickou verzí klávesnice.
Ke klavesnici je to presne tak, jak pises. V xorg konfiguraci se ty klavesy jmenuji LEFT, RIGHT, UP, DOWN a konkretne v cz je takovahle konfigurace:
key <UP> { [ dead_caron, dead_caron, dollar, dollar ] };
key <LEFT> { [ period, comma, comma, comma ] };
a pak je tam specialni sekce pro rozlozeni klavesnic s sipkami na dvou klavesach, cili UP/DOWN s AltGr
xkb_symbols "arrows_2btns" {
// rx-51 specific arrows mapping
// normal 2nd level must not be enumerated to allow text selection with Shift key
key <DOWN> { type[Group1] = "PC_FN_LEVEL2", symbols[Group1] = [ Left, Up ] };
key <RGHT> { type[Group1] = "PC_FN_LEVEL2", symbols[Group1] = [ Right, Down ] };
};
A chova se to teda presne tak, ze kdyz si prepnes anglicke rozlozeni, tak mas 4 klasicke sipky, ikdyz na klavesach jsou jako popisky symboly.
Konzolová aplikace je zas na druhou stranu už trochu extrém, takže, když to nepůjde jinak, tak snad mutt nebo něco takového zafunguje, ale to je přeci jen zase už trochu moc... Ikdyž kdo ví, třeba si to oblíbim, nikdy neříkej nikdy, že...
xorg.conf?
Jinak vcera jsem zkousel x11vnc a na PC jsem si presmeroval obraz z N900. Funguje to skvele, akorat se to porad vypina, protoze N900 nedetekuje na LCD nebo klavesnici zadne akce
Ten Claws ma dost male pismo na me.
Jo, ten claws-mail jsem taky někde zahlédl, zapoměl jsem ho zmínit. Dle všeho by měl mít (alespoň v Debianu) plugin na podporu S/MIME. Ovšem dle http://www.claws-mail.org/faq/index.php/S/MIME_howto to nevypadá zrovna jednoduše. GPG je fajn, ale já potřebuju to S/MIME
Jinak budu jen smutně koukat na email s jednou velkou přílohou a GPG na mě bude kroutit hlavou, co to po něm chci...
Osobne bych to pak v pripade nutnosti asi resil normalnim emailem a v CMD line SMIME, ale to je reseni pro jeden email za dlouhou dobu a ne pro beznou komunikaci (ikdyz by se mozna dalo sbastlit par skriptu, ktere by to ulehcily)
BTW: Asi mam vadnej jeden pixel. Na bilym pozadi neni videt, na cernym pozadi je videt takova tmave hneda tecka. Asi to nebude uplne mrtvej bod, ale asi nejaka slozka vadna bude. Ale prakticky to neni vubec videt, jak je ten pixel malinkej.
Psal jsem to proto, že ač je to téměř to samé, tak z hlediska řešení problému mi to bohužel téměř nepomůže. Varianta s openssl v řádce je opravdu až poslední nouzovka, sem tam něco přečíst si dovedu ještě představit, ale třeba poslat přílohu, to už by asi bylo docela poskriptováníčko
Tiskni
Sdílej: