Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Před pár dny jsem začal přemýšlet nad tím, jak bych mohl oponovat lidem, kteří by mne nutili používat Windows místo Linuxu (např. zaměstnavatel). A napadlo mne, že bych si mohl napsat článek, které vlastnosti Linuxu jsou pro mne důležité a které zatím Windows neumí. A když teď vyšel zápisek "Why Linux is not the best for your desktop?", tak já si naopak přihodím z druhé strany.
Už je to trošku delší doba, co jsem potřeboval pozměnit nebo zkopírovat vypnutý Linux. Nechtěl jsem kvůli tomu instalovat dočasně jiný systém, CD médium s Live jsem neměl nebo tehdy nebyla CDROM mechanika v serveru. Tak jsem si říkal, že by bylo super nabootovat ze sítě nějakou malou distribuci do RAM. Našel jsem distro PLD. Později jsem chtěl ale další programy. Protože máme na serverech Debian, říkal jsem si, že by bylo příjemné mít RAM Debian distro s vlastní konfigurací.
Zrovna v práci rozcházím DNSSEC na našich doménách, takže si s tím hraju a snad jsem to dostatečně pochopil, jak to všechno funguje.
Tak jsem se rozhodl, že překopu disk. Měl jsem jeden velký oddíl, portage je pomalý a chtěl bych mít možnost případně využít prostor i pro něco jiného, prostě jednoduše měnit počet a velikosti oddílů.
Nedávno tady vyšel zápisek Proč používám GNU/Linux. V diskuzi se objevil názor, že GPL vůbec není svobodná, naopak od např. BSD licence. Podobné názory už jsem párkrát viděl a dneska chvilku před probuzením jsem o tom trošku přemýšlel.
Teď jsem v pátek udělal jednu srandičku, nic extra super, ale vypadá to, že by to snad i mohlo fungovat a zároveň je to trapně jednoduchý. Možná už někdo něco podobného řešil a vyřešil to líp, efektnějc, nebo možná i stejně, ale já prostě to řešení nenašel, tak jsem udělal vlastní. No a aby nezapadlo v zapomění a případně, abyste ho mohli taky použít, tak ho hodim sem do blogu. Zaměřením se sem hodí, licenci dávam GPL, takže to celé klidně kopírujte dál, třeba do blogu na root. A teď už hurá do toho, bude se jednat o jednoduchou HA-Proxy.