Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Wow! Ty 500MB reiserfs partisny pro /usr/portage, /var/cache/edb a /var/db delaji s update-eix fakt divy:) To je jako blesk oproti tomu, co to delalo na tom 170GB ext3. BTW, kdyz jsem zkousel /usr/portage udelat jako 500MB ext3 (s default nastavenim), tak mi dosly inody:)
zdar. trosku prispejem do diskusie aj ja. sice sa az tak nevyznam v ZFS a lvm som sice skusal ale len okrajovo.. dneska som prave si nainstaloval dragonflybsd a ponuklo mi to volbu pri instalacii novy cluster filesystem HAMMER. tiez to je dost podobne ako ZFS. hlavnou myslienkou bolo urobyt filesystem podobny ZFS .. nejako mi to urobylo tak ze mal som slice rozdelenu na HAMMER+slice a ten Hammer obsahoval dalsie podpartisny ako /, home var tmp.. fakt zaujimave.. a len tak podotknem ze to bolo celkom rychle ale testy som nejake neskusal.. inac pre pouzitie ZFS na freebsd je potrebne minimalne mat 1gb pameti RAM aby to fachalo.
No jo, a co pak s tim 600GB diskem?:) Mam 250GB interni, pak 500GB externi USB a 160GB externi. Na co dalsi 600GB?:) I ted mam 70GB na tej VG volny:) To se mi zda zbytecny vyhazovani penez za novej disk, kdyz ho fakticky nepotrebuju. Fakticky to byla prace tak max. na 30 minut (kdyz nepocitam ty casy, kdy to samo bezelo - resize, kopirovani - protoze to jsem delal neco jineho (instalace a konfigurace freebsd). To bych stravil vic casu i tim nakupem disku v obchode, pripadne objednanim v eshopu, prevodem penez, cekanim nez disk dorazi, vyzvednuti na poste a instalaci do bedny.
Nahodou tyhle hratky s diskama jsou zabavny:)
Jinak mate pravdu, vas postup je rychly, jen je treba dat bacha na mozne lidske chyby
Hehe, taky jsem kazdy postup kontroloval a nekolikrat si opakoval, jak to musim udelat, a nekolikrat kontroloval pocatecni a koncovy blok partition v fdisku:) Ale porad to bylo casove vyhodnejsi, nez se babrat s dalsim diskem.
Po rebootu z disku se jádro a initram disk načte v pořádku, ale nenajde LV s Gentoo.
Tak jsem to nasel. init (linuxrc script) ocekavam parametr "dolvm", nastavi USE_LVM_NORMAL=1. Kdyz se pak spusti funkce startVolumes, tak ta otestuje, jestli je nastavena ta promenna USE_LVM_NORMAL a jestli existujou programy (zde symlinky) /bin/vgscan a /bin/vgchange, ty vytvori init-linuxrc, pokud je spustenej jako /init a pokud existuje /bin/lvm). Snad to bude fungovat.
no, mam tam asi 4 nebo 5 jader a jeste dva rozbaleny initramdisku. Experimentuju ted s jadra, mel jsem 2.6.24 a ted jsem chtel nahodit novy jadro. Mel jsem teorii, ze staci udelat make allmodconfig a vsechno pojede v pohode, ale radne jsem se prepocital. Jako zaklad se allmodconfig vzit muze, ale pak to chce doladit. Napr. ATI-drivers si nerozumi s virtualizaci, takze tu zase hezky povypinat, pak jsem nechtel vsechny ty debug hlasky, takze najit a vypnout debug, pak mi neco nechodilo kvuli embedded volbe, dal zvolit spravne CPU, a pak jeste framebuffer musi byt IN, aby chodil VESA FB pri bootu (obcas se hodi mit na konzoli vic nez 80x25).
No a momentalne resim problem, ze mi nechodi PS/2 klavesnice a mys (mam jadro 2.6.28 - 2.6.28.3). Pritom ale v Knoppixu v jadre 2.6.28 PS/2 klavesnice chodi, takze zrejme bude nekde neco bud zapnutyho (chyba v jadre), nebo v modulu nebo to nebude aktivni kvuli necemu jinymu v modulu (ala vesa framebuffer). Takze, kdyby nekdo vedel, budu docela rad, protoze kompilovat jadro kvuli malej zmene je otrava. Zkousel jsem uz usb-handoff, acpi=off (+par dalsich kombinaci), ale i tak poradte dyztak.
Parada. On to asi opravdu v produkcnim nasazeni ve firme moc nepouzije, protoze tam se budou disky opravdu asi jenom pridavat, ale na testovani by se to hodilo. Tak to mozna ozkousim s FUSE.
Tiskni
Sdílej: