Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Wow! Ty 500MB reiserfs partisny pro /usr/portage, /var/cache/edb a /var/db delaji s update-eix fakt divy:) To je jako blesk oproti tomu, co to delalo na tom 170GB ext3. BTW, kdyz jsem zkousel /usr/portage udelat jako 500MB ext3 (s default nastavenim), tak mi dosly inody:)
zdar. trosku prispejem do diskusie aj ja. sice sa az tak nevyznam v ZFS a lvm som sice skusal ale len okrajovo.. dneska som prave si nainstaloval dragonflybsd a ponuklo mi to volbu pri instalacii novy cluster filesystem HAMMER. tiez to je dost podobne ako ZFS. hlavnou myslienkou bolo urobyt filesystem podobny ZFS .. nejako mi to urobylo tak ze mal som slice rozdelenu na HAMMER+slice a ten Hammer obsahoval dalsie podpartisny ako /, home var tmp.. fakt zaujimave.. a len tak podotknem ze to bolo celkom rychle ale testy som nejake neskusal.. inac pre pouzitie ZFS na freebsd je potrebne minimalne mat 1gb pameti RAM aby to fachalo.
No jo, a co pak s tim 600GB diskem?:) Mam 250GB interni, pak 500GB externi USB a 160GB externi. Na co dalsi 600GB?:) I ted mam 70GB na tej VG volny:) To se mi zda zbytecny vyhazovani penez za novej disk, kdyz ho fakticky nepotrebuju. Fakticky to byla prace tak max. na 30 minut (kdyz nepocitam ty casy, kdy to samo bezelo - resize, kopirovani - protoze to jsem delal neco jineho (instalace a konfigurace freebsd). To bych stravil vic casu i tim nakupem disku v obchode, pripadne objednanim v eshopu, prevodem penez, cekanim nez disk dorazi, vyzvednuti na poste a instalaci do bedny.
Nahodou tyhle hratky s diskama jsou zabavny:)
Jinak mate pravdu, vas postup je rychly, jen je treba dat bacha na mozne lidske chyby
Hehe, taky jsem kazdy postup kontroloval a nekolikrat si opakoval, jak to musim udelat, a nekolikrat kontroloval pocatecni a koncovy blok partition v fdisku:) Ale porad to bylo casove vyhodnejsi, nez se babrat s dalsim diskem.
Po rebootu z disku se jádro a initram disk načte v pořádku, ale nenajde LV s Gentoo.
Tak jsem to nasel. init (linuxrc script) ocekavam parametr "dolvm", nastavi USE_LVM_NORMAL=1. Kdyz se pak spusti funkce startVolumes, tak ta otestuje, jestli je nastavena ta promenna USE_LVM_NORMAL a jestli existujou programy (zde symlinky) /bin/vgscan a /bin/vgchange, ty vytvori init-linuxrc, pokud je spustenej jako /init a pokud existuje /bin/lvm). Snad to bude fungovat.
no, mam tam asi 4 nebo 5 jader a jeste dva rozbaleny initramdisku. Experimentuju ted s jadra, mel jsem 2.6.24 a ted jsem chtel nahodit novy jadro. Mel jsem teorii, ze staci udelat make allmodconfig a vsechno pojede v pohode, ale radne jsem se prepocital. Jako zaklad se allmodconfig vzit muze, ale pak to chce doladit. Napr. ATI-drivers si nerozumi s virtualizaci, takze tu zase hezky povypinat, pak jsem nechtel vsechny ty debug hlasky, takze najit a vypnout debug, pak mi neco nechodilo kvuli embedded volbe, dal zvolit spravne CPU, a pak jeste framebuffer musi byt IN, aby chodil VESA FB pri bootu (obcas se hodi mit na konzoli vic nez 80x25).
No a momentalne resim problem, ze mi nechodi PS/2 klavesnice a mys (mam jadro 2.6.28 - 2.6.28.3). Pritom ale v Knoppixu v jadre 2.6.28 PS/2 klavesnice chodi, takze zrejme bude nekde neco bud zapnutyho (chyba v jadre), nebo v modulu nebo to nebude aktivni kvuli necemu jinymu v modulu (ala vesa framebuffer). Takze, kdyby nekdo vedel, budu docela rad, protoze kompilovat jadro kvuli malej zmene je otrava. Zkousel jsem uz usb-handoff, acpi=off (+par dalsich kombinaci), ale i tak poradte dyztak.
Parada. On to asi opravdu v produkcnim nasazeni ve firme moc nepouzije, protoze tam se budou disky opravdu asi jenom pridavat, ale na testovani by se to hodilo. Tak to mozna ozkousim s FUSE.
Tiskni
Sdílej: