Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud mam postu na externich serverech (email.cz, centrum.cz, mojefirma.tld) tak nepotrebuji lokalni POP3/IMAP.Thank you, mister obvious. (Tuhle hlášku jsem se naučil na Abclinuxu)
Pro tento ucel je imho fetchmail vyborny.A co přináší při tomto použití navíc oproti IMAP klientovi?
Fetchmail je bezesporu nejrozsirenejsi unixovy program pro stahovani posty a umi prakticky vsechny protokoly.Windows jsou bezesporu nejrozšířenější desktopový operační systém a umějí ledacos. No a co?
Maildrop mi dovoli prohnat zpravu pres Spamassassin + aplikovat a zpracovat dalsi filtry (nevim ktery klient tohle umi).Spamassassin mi stačí na serveru. Filtry mi taky stačí na serveru.
Nektere funkce maildropu mi dokoce i na Dovecotu (v kombinaci s pigeonhole-sieve) chybi. Napr nemoznost napsat pravidlo na spusteni externiho filtru/programu (v Sieve jsem omezen timto jazykem , ale budiz..je to aspon bezpecne).Když to budu potřebovat, tak ten filtr nechám pustit ještě před dovecotem, v nejhorším ten filtr přidá nějakou hlavičku do mailu kvůli rozřazení, atd. Pokud budu potřebovat hodně flexibilní řešení, použiju třeba klidně i ten maildrop/procmail, nebo vlastní program, když na to přijde. Postfix to rozřadit zvládne.
Pr. Prijde mi email, ten chci preposlat na jinou adresu, zazalohovat na nejake misto a jeste poslat informacni sms. maildrop to umi resit nekolika radky...Sieve nevim nevim....Tohle mi přijde jako triviální usecase pro SIEVE, ale když budu chtít, tak to zvládne i ten Postfix.
Pokud nemate vlastni mailserver, tak tvrzeni (vse mi to staci na serveru) je imho prakticky o nicem...jste odkazan na to, co vam nabidne provieder.Provozuju vlastní server od té doby, co mám lepší internet než dial up, a to už je hodně let. Teda momentálně mám mailserver mimo domov na virtuálu, ale to je jen technický detail.
Ale proc mit lokalni POP3/IMAP?A proč ne? Nastavení je otázka pár minut.
Ohledne toho trideni v Postfixu, mam pocit ze Postfix umi dorucovat do lokalnoho mailboxu (existujiciho systemoveho uctu) a tim to konci, na vse ostatni to chce externi MDA.Postfix umí hromadu věcí, včetně aliasů, které dělají přesně to, co jsi výše popsal. Umí i doručovat, ale na to je mnohem lepší například Dovecot.
Zatimco pine/alpine umi pracovat nativne s mboxem, maildirem a snad jeste dalsima (default je klasicky mbox, folder jako soubor), thunderbird pouziva nejaky svuj vlastni format atd atd.Thunderbird také používá
mbox
, jen k němu dává bokem index, který je také textový. A pokud si pamatuju, Evolution to měla také tak, jen index byl binární.
Sieve nevim nevim....V Sieve je to naprosto triviální. Možná až kanón na vrabce
Atlas má/měl více chyb. Například na expunge reagoval velmi svérázeně, což znamenalo, že zprávy zůstaly ve schránce, dokud jste se ji znovu neotevřel. Autentizační metody jsem taky musel ladit, protože občas server o sobě tvrdil věci, které nebyly pravda.
PINE jsem kdysi používal, ale utekl jsem k muttu. Myslím, že to bylo kvůli UTF-8 a PGP. Ale je docela možné, že dnes už budou implementované ;)
Tiskni
Sdílej: