Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Už je to delší doba, co se mi upgradoval systém v N900. Mojí rekaci zapisuji až nyní, protože jsem chtěl nejdřív zjistit, co všechno se změnilo (a samozřejmě také proto, že jsem se k tomu nemohl dostat).
Takže upgrade přišel někdy v květnu. Bohužel jsem si nějak moc "hrál" se systémem a nacpal jsem si tam ne-optizované aplikace, které mi zabraly místo na / a tak systém nechtěl provést upgrade, protože by neměl dostatek místa. Takže s kolegou jsme z Linuxu udělali firmware upgrade (předtím samozřejmě zálohovali data). Upgrade proběhl dobře, obnova dat také, žádné potíže. Samozřejmě se ztratila má speciální nastavení a některé programy (např. povray jsem si rozbalil z debian lenny balicku a ten je pryč). Ale nevadí, aspoň jsem si podruhé nainstaloval jenom to, co jsem skutečně chtěl a potřeboval. Hlavní téma tohoto článku je seznam novinek, které jsem sám potřehnul.
První novinku, kterou chci zmínit, je, pro mě velmi důležité, odstranění vlastního zpracování kombinace kláves SHIFT+SYMBOL+znak kódem z hildon-input-methods. V předchozí verzi (a stěžoval jsem si na to v předchozím zápisku) se při definici FOUR_LEVEL na klávesách tento čtvrtý level ignoroval, protože samotný hildon-input-method zpracovával tuto kombinaci. Pokud byly znaky na klávese namapovány např. "q", "Q" (shift), "1" (symbol) a "!" (symbol+shift), tak se nedal vypsat znak "!". Když bylo ale mapováno např. "a", "A", "b", "B", tak se všechny znaky vypisovaly správně. Definice "B" (na čtvrtém levelu) ale nikdy Xserver nezpracoval, protože sám hildon-method-input zpracovávál znaky při kombinaci shift+symbol a když na klávese při kombinaci se SYMBOL bylo písmeno, tak při SHIFT+SYMBOL se vypsalo velké písmeno. Tímto hackem ale hildon-method-input zničilo možnost na kombinaci SYMBOL a SHIFT+SYMBOL definoval dva různé znaky, které by nebyly písmeno. Upgradem se tento hack odstraňuje (nebo aspoň nějak řeší), takže nyní je možné udělat definici "q", "Q", "1", "!". Takže konečně jsem si mohl nadefinovat vlastní layout klávesnice. O tom bude další zápisek.
Další odstraněný problém byl se zadáváním speciálním čísel, která začínají křížkem a obvykle na displeji zobrazí nějakou zprávu. V první verzi se musel používat speciální program, který toto číslo zadal a zobrazil zprávu. Po upgradu umí telefon vytočit i tato čísla a zobrazit zprávu sám.
Další změnu jsem postřehl u emailového klienta. Když přišel na účet nový email, nebyl zvýrazněn účet, ve kterém se nová pošta nachází. Takže uživatel musel projít všechny účty. Teprve po otevření účtu a zobrazení seznamu složek včetně inboxu mohl uživatel vidět zvýrazněný inbox, ve kterém se nacházela nová zpráva.
V minulém blogu jsem si stěžoval, že bylo možné otevřít (spustit) současně pouze 4 terminály, pokud jsem spustil screen, tak celkem jenom tři shelly ve screenu. Řešení bylo jednoduché, pomocí /proc/sys/kernel/pty/max zadáním do /etc/sysctl.conf nastavit více terminálů. V nové verzi je nastaveno již 16 terminálů, což už by mělo stačit. Pokud by to nestačilo, může si uživatel nastavit opět víc, bohužel ale zmizel sysctl balíček, takže se musí nastavení provést pomocí echo z nějakého vlastního scriptu. Nebo tam někde nějaké nastavování je a já ho přehlédnul, tak napište případně do dizkuze.
Ve starší verzi se všechny úkoly v kalendáři zobrazovaly bíle. V nové verzi jsou bíle aktuální a budoucí úkoly, ale prošlé (starší než aktuální datum) jsou zobrazeny červeně.
Pokud uživatel posune kalendář v měsíčním zobrazení, je posun plynulý, v předchozí verzi byl skokový.
Pokud uživatel v první verzi zadával heslo na webové stránce v poli "password", tak se zobrazovaly pouze hvězdičky. Po upgradu se zobrazují na nějakou dobu stisknuté znaky, jak to obvykle u mobilů bývá. Osobně nemám rád, když něco zobrazuje moje heslo, aniž bych to mohl kontrolovat, ale i přesto bych to zařadil mezi plusy.
Hodně změn vývojáři udělali i v modulu fotoaparátu. Přestože jsem nějak moc s první verzí nefotil, určitě v nové verzi přibyla spousta nastavení. Pro video přibyl noční řežim, možnost vypnutí zvuku při nahrávání videa, nastavení videa (vyvážení bílé, expozice a rozlišení). Ve fotoaparátu jsou nyní režimy automatický, noc, makro, krajina, portrét, akce. Nastavení fotoaparátu se také změnilo (vyvážení bílé, expozice, citlivost ISO, rozlišené [1,3 / 3 / 3,5wide / 5 Mpix]).
Přibyla možnost videohovoru pro skype volání. Zkoušel jsem to s počítačem, ale nějak to nenaběhlo, ale testoval jsem to jenom letmo. N900 tedy kromě chat a hovor u skype kontaktů teď nabízí také videohovor, takže by to zřejmě fungovat mělo.
To bylo vše z kladů, co jsem postřehl a nyní k mínusům.
Jak jsem již zmínil, zmizel balík sysctl, takže nastavení /proc se nyní musí provádět vlastním skriptem. Ale není to tragédie.
Po upgradu mi zmizely automatické termíny narozenin z kalendáře. Tyto
termíny se vytváří automaticky podle data Narozeniny z kontaktů. Dlouho jsem
nevěděl, co s tím je, pak jsem jednou uložil jeden kontakt s narozeninami
znovu a termín se objevil. Takže jsem postupně znovu-uložil kontakty lidí,
u kterých jsem věděl, že narozeniny zadané mám. Nemusí nic mazat, přidávat
nebo upravovat, je opravdu nutné jen kontakt otevřít k úpravám a hned zase
uložit. Nepříjemné, ale když člověk zjistí, jak to opravit, tak se to dá
přežít. Hlavně pak nesmíte na nikoho zapomenout
Krátce po upgradu mi nešla media playerem přehrávat videa z fotoaparátu, mplayer je přehrával normálně. Je ale možné, že to bylo způsobené pouze aktualizací videokodeků, protože za nějakou kratší dobu šlo video přehrávat opět normálně. Podobně na tom byla editace událostí. Při nějaké změně události (např. pouze datum) kalendář spotřeboval hodně paměti a CPU a změna trvala dost dlouho, odhaduji, že to trvalo tak 15-30 sekund. Nyní už se změna uloží do 5 sekund.
Celkově jsem s upgradem spokojený, přinesl mi pár pro mne důležitých změn k dobrému (zvlášť za rozložení klávesnice jsem rád) a ty drobné změny k horšímu pro mne nejsou tak důležité.
Tiskni
Sdílej: