Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Takže další bomba od Applu prišla. Vypadá to sice hezky (jako iPod nebo iPhone) a chová se to přibližně stejně. Takže nic pro mě:)
Ale věřím, že Applistům se to bude líbit. S příchodem iPadu mě ale napadlo pár otázek.
Apple vždy razil cestu jednoho tlačítka. Apple myš měla pouze jedno tlačítko. Ano, nějaké poslední modely počítačů nebo notebooku už umí pracovat i s více tlačítky, ale stejně to jednotlačítkové ovládání je klasika. I iPhone a iPod touch mají jedno hlavní tlačítko a nic dalšího. A teď přemýšlím, jak se cítí uživatelé iPhone, iPod a iPad, když mají ten multi-touch display. To pro ně přece musí být strašný šok! Celý svůj život ovládají Apple zařízení klikáním na jedno tlačítko a teď najednou mají ťukat dvěma (nebo více) prsty najednou? Zvládnou to vůbec? Není to podraz od Applu?
U nás ve firmě je docela dost Apple šílenců, takže když se zrodil iPhone, tak po něm šli hned od začátku. Jsou to takoví šílenci, že nečekali na oficiální vydání v Evropě a nechali si iPhone kupovat v USA a poslat. Samozřejmě kvůli blokování na AT&T museli před používáním iPhone hacknout, aby tam fungovala místní SIM karta. Byly to opravdu ty první verze, které uměly hodně málo. A protože to jsou opravdu Apple šílenci, tak ihned po příchodu nové verze měnili. A po příchodu další nové verze opět změna. Co vždy udělali se starou verzí mi není známo, ale zřejmě to dokázali prodat někomu, kdo neměl to štěstí, tedy známého v USA, který by iPhone koupil a poslal. Vím, že to dělali, protože pokaždé, když získali novou verzi, tak si nechali změnit MAC adresu Wifi, aby mohli do Internet bez hesla. Když vidím zpětně strategii Applu při prodeji iPhone, tak mě napadá (a zřejmě tak každého), že Apple použije stejnou strategii i při prodeji iPadu. Dneska toho hodně iPadu chybí. Možná úmyslně. Nic nedokáže líp z lidí vytáhnout další peníze za stejnou věc než fráze "je to novější, umí to víc". Že ta první verze toho ale umí míň úmyslně, to už asi tolik lidí nenapadne. Možná to tak Apple plánoval od začátku, nučit svoje uživatele nepřemýšlet (klikat pouze jedním tlačítkem, nepřemášlejte, jestli levým nebo pravým, nevybírejte si, nemáte na výběr), aby jim pak snáz dokázal vnutit okleštěný výrobek a další rok stejný výrobek s nějakou odblokovanou featurkou. Osobně tipuji, že přijdou za další dva roky ještě tak další dvě až tři verze. Takže neukvapujte se a počkejte si na tu lepší
Protože iPad vypadá naprosto stejně jako iPod touch nebo iPhone, napodlo mě, jestli Apple vlastně nevydal iPod touch a iPhone jako beta verzi iPadu. Udělal jenom malé zařízení, aby otestoval, jaký bude zájem, jestli s tim uživatelé budou ochotni pracovat. No, betatesteři (uživatelé iPhone/iPod touch) ukázali, že zájem by byl (dokonce i zájem si stejnou věc koupit několikrát za sebou), tak Apple udělal větší verzi. Taky jste beta-testovali iPad?
Abych jenom neryl, tak trošku konstruktivních informací. Ideologie Applu je skvělá. Máte jeden hardware pro který máte na míru jeden systém a do něj přesně navržené aplikace. V systému není bordel, hardware je stabilní - pro uživatele to nejlepší. Ovládaní naprosto stejné. Pokud bych srovnával s Windows, dala by se s různými verzemi Windows hrát hra "najdi X rozdílů", přičemž X by bylo dost vysoké číslo. Co jsem si zvyknul z Windows XP je ve Windows Vista dost jinak a stejně tak se dá pokračovat. Tohle se prostě u Applu nestane. Nebo stane? Netuším, Apple nepoužívám, ale pochybuju, že kdyby tohle Apple udělal, tak to uživatelé budou pořád používat.
Bohužel ta ideologie Applu s sebou nese jeden velký zápor - vězení. Uživatelé nemají moc velkou svobodu v rozhodování. Ale je to samozřejmé - když budete správce počítačů, tak taky omezíte uživatele, aby v systému nemohl udělat bordel. Bohužel Apple to dotáhle v iPhode/iPod touch/iPad k naprosté dokonalosti. Když se to nedostane na AppStore nebo iTunes, tak to prostě pro uživatele neexistuje. Nemáte legalní šanci, jak něco dostat na VÁŠ VLASTNÍ (když jste si ho legálně koupili) přístroj. Spíš je to něco jako byste ten iPad měli v pronájmu a majitel vám určuje, co si tam smíte dát. Z toho pohledu řadím Apple Systém, Windows a Linux do pořadí: Apple System - vězení, kde máte kompletně spoutané ruce i nohy, můžete dělat jenom pár činností a to pouze s dovolením a pod dohledem stráže; Windows - lehčí vězení, když chcete, dokážete si do vězení propašovat cokoliv, ale chce to opatrnost; Linux - naprostá svoboda, můžete dělat cokoliv.
Tak přeju Applistům hodně spokojených zážitků s iPhone/iPod/iPad (nehodící se škrtněte). Místo iPadu budu raději používat klasickej notebook s Linuxem a místo iPhone teď (bohužel už pěkně dlouho) čekám na Nokiu N900. Kolega už jí má z USA, od mého prodejce přišla informace, že mají přijít až začátkem února. Ach jo, co tej Nokii tak dlouho trvá.
Please, žádný flames. Těch jste si mohli za celý den užít už dost
Tiskni
Sdílej:
Apple System - vězení, kde máte kompletně spoutané ruce i nohy, můžete dělat jenom pár činností a to pouze s dovolením a pod dohledem strážeS tím, že to vězení je celé líbivé a nablýskané