abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 496 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Vlastní rozložení klávesnice na N900

    25.7.2010 20:56 | Přečteno: 1308× | Ostatni

    V předchozích zápiscích jsem si stěžoval, že nelze na N900 používat FOUR_LEVEL typ kláves v Xorg. S upgradem toto omezení padlo, takže jsem si konečně mohl přizpůsobit klávesenici.

    N900 jsem koupil ve Švýcarsku, takže HW rozložení (popisky) kláves je pro CH. Samozřejmě jsem SW rozložení (stejně jako celé prostředí) přepnul do CZ. Už svoje první PC jsem měl z Německa, takže klávesnice byla s německýma popiskama a ani tehdy mi nevadilo, že popisky nesedí se SW rozložením. Naštěstí jsem si častým používáním dokázal zapamatovat rozložení anglických kláves, takže jsem klávesy nehledal podle popisků na klávesnici. Stejně tak jsem si i na N900 za chvilku zvykl na CZ rozložení kláves a CH popisky ignoroval. Protože byl ale telefon určen pro CH trh a předpokládalo se, že uživatel bude mít SW rozložení také CH, byla tomu přizpůsobena také virtuální tabulka znaků (multi_key), která se vyvolává pomocí SYMBOL+CTRL. Když jsem ale přepnul SW klávesnici do CZ jazyka, chyběly mi tak znaky "=" a "&", které nejsou ani v multi_key tabulce. Pro administrátora jsou zrovna tyto dva znaky dost důležité, takže jsem to musel řešit. Kromě toho např. XEN konzole se ukončuje pomoci CTRL-] a tak nelze XEN konzoli z N900 použitím multi_key tabulky ukončit. Také směrové šipky pro pohyb kurzoru jsou umístěné pouze na dvou klávesách a pro pohyb nahoru/dolů se musí kombinovat SYMBOL s klávesami.

    Z těchto důvodů jsem chtěl vlastní rozložení kláves, kde bych měl všechny znaky dostupné na klasické klávesnici. Samozřejmě s pomocí 38 kláves není možná vytvořit mapy pro 101-105 PC kláves, ale důležité jsou hlavně psané symboly. Pokud je k dispozici 28 kláves, tak s pomocí čtyř levelů je možné mít až 112 znaků a to už stačí na většinu všech EN znaků a čísel a základních českých písmen, další česká a cizí písmena lze pak vytvářet pomocí mrtvých kláves.

    Původně jsem chtěl vytvořit dvě mapy, anglickou a českou, v různých skupinách a pak je přepínat. Nepovedlo se mi ale vytvořit přepínání pomocí CTRL-Enter, proto jsem potřeboval jednu univerzální mapu.

    Protože jsem zvyklý na rozložení klasické PC klávesnice, snažil jsem se namapovat znaky co nejvíce podobně jako jsou na klasických velkých klávesnicích.

    Písmena a čísla jsem nechal na svých místech.

    V první řadě písmen "Q"-"P" jsem na 3.level namapoval čísla a na 4.level pak symboly, které jsou obvykle na PC klavesnicích na 2.levelu (SHIFT) na číslech.

    Druhá řada "A"-"L" má ve 3.levelu česká znaky, které jsou normálně na číslech "2"-"0". V českém a anglickém rozložení jsou ve 4.levelu velká česká písmena. Protože obvykle nejsou česká velká písmena tak potřebná, v univerzálním rozložení jsem na klávesy "A", "S", "D" a "F" ve 4.levelu namapoval háček, čárku, kroužek a dvojtečku (umlaut pro německé znaky).

    V první a druhé řadě je mezi klávesami "P" a Backspace a "L" a šipka nahoru po jedné klávese. Na tyto klávesy jsem namapoval znaky z PC klávesnice ležící mezi "0" a Backspace, tedy "-", "_", "=" a "+" a znaky ze dvou kláves vpravo od "L", tedy středník, dvojtečku, apostrof a uvozovky.

    Na třetí řadu "Z"-"M" zbyly znaky, které se už jinam nevešly. Na 3. a 4. level písmen "B", "N" a "M" jsem namapoval znaky z PC kláves ležících mezi "M" a pravým Shiftem. Na klávesy "C" a "V" jsem namapoval hranaté a složené závorky (původně ležící na PC vpravo od "P"). Písmena "Z" a "X" pak ve 3. a 4. levelu v anglické a univerzální klávesnici vypisují zpětný apostrof, vlnku (z kláves vlevo od "1") a backslash a pipe. V českém rozložení pak jsou na klávesy "Z" a "X" mapovány mrtvé znaky pro háček, čárku, kroužek a dvojtečku (umlaut).

    Dále jsem pozměnil i 3. a 4. level klávese Backspace (tam je mapován Delete), klávese Enter (je mapován Escape) a mezerníku (mapován Tabulátor).

    Pro šipky je situace ještě o trošku složitější. Pro výběr textu šipkami se používá Shift, čili 2. a 4. level, které jsem tedy nemapoval. První a druhý level jsou tedy shodné s americkým rozložením. Na 3. level jsem namapoval další pohybové klávesy: nahoru má ve 3. level význam PageUp, dolů má význam PageDown, vlevo znamená Home a vpravo je End. Se Shiftem (tedy 4. level) tyto posuny kurzoru vyberou text.

    Na rozložení si budu muset nějakou dobu zvyknout, dost jsem si zažil psát tečku pomocí klávesy vpravo od mezerníku, ale na té klávese je nyní pohyb vlevo. Ikdyž popisky symbolů na klávesách prakticky nesouhlasí s mapováním, lze jednoduše požadovaný symbol najít, v několika málo případech je sice oproti PC klávesnici v úplně jiné části klávesnice, ale to se dá naučit.

    Pokud máte zájem, v přílohách najdete HTML soubor, pomocí kterého jsem si rozložení plánoval. Dále PDF s obsahem toho HTML souboru, pokud by se chtěl jen někdo rychle podívat a nechtěl by stahovat a ukládat HTML. A nakonec příslušný soubor s mapou, který se uloží do /usr/share/X11/xkb/symbols. Aktivovat vybranou klávesnici pak můžete pomocí příkazů setxkbmap -types "complete+nokia" -symbols "nokia_vndr/rx-51(common)+mykbd(encz)+inet(evdev)" pro univerzální, setxkbmap -types "complete+nokia" -symbols "nokia_vndr/rx-51(common)+mykbd(en)+inet(evdev)" pro anglickou a setxkbmap -types "complete+nokia" -symbols "nokia_vndr/rx-51(common)+mykbd(cz)+inet(evdev)" pro českou. Jestli máte odvahu, můžete si tu mapu vložit pomocí "include" do /usr/share/X11/xkb/symbols/nokia_vndr/rx-51 do nějaké nevyužité konfigurace, např. pro Švédsko, Norsko a podobně. Potom si zvolte v konfiguraci tuto klávesnici a budete jí mít automaticky po startu. Pokud by tam byla ale nějaká chyba, zřejmě (podle toho, co jsem četl) se vám telefon nenastartuje a budete muset flashovat. Ale můžete si to nastavení nejdříve vyzkoušet, takže byste měli mít jistotu, jestli to funguje nebo ne. Já jsem srab a proto si budu tu klávesnici raději po startu vždy spouštět ručně:-), napsal jsem si skript.

    Ještě jedna poznámka ke klávesnici. Jak si můžete všimnout v souboru s konfigurací, na klávesu Enter (RTRN) mapuji na KP_Enter, což by měl být Enter z numerické klávesnice. Bohužel mi z nějakého důvodu nefunguje "Return", který by měl být "normální" Enter. A to způsobuje trošku problémy ve screenu. Kód pro Return je "^M" a pro KP_Enter je "^[OM". A zřejmě v termcapu pro terminál screen není definovaná tato sekvence jako Enter, takže v less a vim se místo Enteru zobrazí ESCOM, resp. ve vimu se ukončí editační mód (díky ^[, to je kód pro Escape), začne se nová řádka (to je "O") a napíše se písmeno "M". Takže ve screenu musím používat CTRL-M místo Enteru a to je nepříjemné. Zkusím se podívat na ten termcap, pokud by to někdo věděl, ušetřil by mi spoustu času. Díky.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    25.7.2010 21:01 RoboShim | skóre: 13 | blog: RoboShim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní rozložení klávesnice na N900
    Přílohy:
    Hmmm, proč nejdou přiložit soubory k zápisku? Jenom video nebo obrázek? Blbý.

    Tak tady jsou přílohy.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.