Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 15:46
Důležité je, na jakém souborovém systému se data nacházela. Obecně je nutné přestat na daný souborový systém dále cokoliv zapisovat (můžete ho nejlépe odpojit, nebo připojit pouze pro čtení). Před dalším experimentováním je vhodné zkopírovat si image disku nebo postižené partition někam jinam a pracovat s kopií, ponechávajíc originál nedotčen, aby se při špatném postupu nepoškodil ještě více; kopírovat lze například příkazem dd if=/dev/[postižený disk] of=[soubor pro image]
.
Došlo-li k poškození partition table nebo k určité formě rozpadení souborového systému, můžete vyzkoušet nástroj testdisk.
Pro souborový systém ext2 nabízí funkci obnovení souborový manažer mc (viz jeho manuálové stránky), a utilita unrm.
Pro souborový systém ReiserFS je obnova často nemožná. Můžete vyzkoušet tento postup (velmi důrazně doporučuji zálohu souborového systému!).
Pro obnovu dat bez ohledu na souborový systém, jenom na základě vyhledávání známých datových formátů v sekvenci dat na disku, lze použít například programy PhotoRec, Foremost nebo Magic Rescue. Tento postup má výhodu, že umožňuje najít data i při velmi těžkém poškození disku, na druhou stranu obnovené soubory nemusí být konsistentní (mohou například obsahovat část dat z jiného souboru).
Pokud jsou data velmi cenná, můžete se obrátit na specializované společnosti, ovšem ceny za obnovu dat jsou velmi vysoké.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 07:07 | Poslední úprava: kavol, 12.2.2008 11:58 | Historie změn | Zobrazeno: 1246×
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.