Portál AbcLinuxu, 17. července 2025 18:26
Třeba se učí a to, co ten soft nabízí používá k pochopení problematiky atd.
Obávám se, že ten soft spíše od problematiky odstíní.
Třeba se učí a to, co ten soft nabízí používá k pochopení problematiky atd.
Tak si nechte poradit od zkušenějších.
Víte, kdy jsem se (konečně) naučil DB? Přesně ve chvíli, kdy jsem neměl vůbec žádné GUI, server tak říkajíc "hořel" a já měl jenom ssh konsolu. Konečně jsem musel psát všechny ty DDL příkazy ručně. Některé poprvé v životě, dělala to za mě klikátka. Po této zkušenosti, která mi otevřela oči (tehdy jsem poznal, že po mnoha letech provozu, o DB nevím ABSOLUTNĚ VŮBEC NIC). Odinstaloval jsem všechno v GUI, od té doby používám pouze řádkové klienty a manuál. A je to velmi poznat.
Takže pro začátečníka je ideální tužka a papír a textový editor pro psaní počátečních CREATE a pozdějších ALTER skriptů. Je to nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se DB naučit. Pokud potom začne používat GUI klikátka (protože ví proč, nikoliv proto, že neumí psát příkazy ručně) je už pouze jeho volba.
… neměl vůbec žádné GUI, server tak říkajíc "hořel"…Aneb vyuka stresovou metodou
inputrc
.
Aneb vyuka stresovou metodou
njn Ani ne výuka, jako spíš rána do palice po které se mi rozsvítilo .
mluvis o uceni se DDL prikazu, ne navrhu databazoveho schematu.
No tak jedno je prostředkem pro vyjádření druhého a je potřeba umět obé.
V opacnem poradi by nejaky vizualni nastroj pomohl, a clovek by sel do sql s jasnou predstavou co je cizi klic apod. coz afaik vetsine "radkovych" zacatecniku dela problemy pochopit.
Mám trochu jiné zkušenosti a proto jsem navrhoval tužku a papír. Zrovna na reference je to ideální nástroj (třeba na omezení typu CHECK už moc ne) a člověku to (po čtyřicátém papíru) opravdu přejde do krve a pak z toho ještě napíše SQL. Zatímco v GUI by si pospojovával nějaké čáry s obdélníky, klikl by na "generate sql" a neuměl by ani schéma, ani syntaxe.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.