Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 09:21
Z toho je samozřejmě v pořádku poslední věta. Proto by bylo vhodné použít kabel kategorie minimálně Cat5e, který přenese i třetí harmonickou v případě střídání 0% a 100% intenzity a výsledný obraz bude i v tak vysokém rozlišení poměrně slušný.
Co se týče toho zbytku, dovolil bych si částečně nesouhlasit a částečně se přiznat, že nechápu co chtěl autor sdělit. Pokusím se objasnit svůj jednoduchý pohled na věc.
To znamená, že pokud ponecháme stranou další jevy, není jediný problém v použití UTP Cat5e pro přenos analogového videa. Také se to v průmyslu a počítačovém vidění běžně používá. Těmi dalšími jevy jsem myslel kromě špatného impedančního přizpůsobení především přeslechy. Přeslechy mezi jednotlivými kanály navzájem i synchronizačními signály totiž způsobí poměrně znatelnou ztrátu kvality obrazu. Dá se tomu do značné míry zamezit rozumným zapojením párů v UTP/STP/FTP kabelu.
Mimochodem, ještě si neodpustím jednu poznámku. N-stavová modulace neznamená, že signál nabývá N napěťových úrovní!
Co se týče toho zbytku, dovolil bych si částečně nesouhlasit a částečně se přiznat, že nechápu co chtěl autor sdělit. Pokusím se objasnit svůj jednoduchý pohled na věc.Tím jsem chtěl říct, že pokud se napětí na ethernetu změní třeba o 10%, tak to síťovka ještě pochopí, ale na monitoru to bude už docela jiná barva... Je fakt, že jsem to dost sesmolil :-/
1. pár: red + gnd 2. pár: green + gnd 3. pár: blue + gnd 4. pár: hsync + vsyncJo, takhle bych to taky zapojil (akorát je škoda, že na ty syncy už nezbyla žádná zem).
Mimochodem, ještě si neodpustím jednu poznámku. N-stavová modulace neznamená, že signál nabývá N napěťových úrovní!Hopla to je klidně možný, nicméně i tak nenabývá 100base-tx 2 hodnot :-/.
Samozřejmě souhlas, jenom jsme už poměrně dost od tématu. Malá poznámka mimo zápis... myslím, že se známe už hodně dlouho (bude to tak 10 let?) na to abychom si vykali;)
Jenom pro doplnění bych objasnil tu šířku pásma analogového VGA signálu. Jedná se o to, že pixel clock pro rozlišení 1600x1200 je skutečně kolem 160MHz pro snímkovou frekvenci 60Hz nebo 200MHz pro 75Hz. Maximální frekvence obdélníkového signálu ve videu je tedy přibližně 80MHz nebo 100MHz a pro analogové video je naprosto dostačující aproximace s chybou v řádu jednotek procent při využití první a třetí harmonické. Z toho plyne slušný požadavek na šířku pásma přenosového kanálu kolem 240 nebo 300 MHz.
Do teorie vedení zabíhat nebudeme. Po těch pár letech co jsem to musel za trest učit na FEL mě to už nebaví vysvětlovat. Kdyby náhodou měl někdo zájem o související problematiku včetně praktického využití, doporučuji výbornou knížku.
Ještě pár poznámek z praxe. Cat5e a vyšší kabely se skutečně běžně používají pro přímý přenos analogového videa v počítačovém vidění. Samozřejmě je pravda, že pouze pro krátké vzdálenosti v řádu jednotek metrů. Pro delší vzdálenosti platí tvůj poslední odstavec, ale jenom v případě, že chce výrobce ušetřit. Slušné profesionální řešení používá CameraLink, CoaXPress, nebo GigE Vision, což už je ale digitální video.
Takže tím jsme se dostali už k naprosto jiným tématům. Kdyby někdo chtěl pokračovat v diskuzi na téma zpracování videa, počítačové vidění a podobně, doporučoval bych asi jiné místo.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.