Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 17:00
No, není to asi náhoda a průzkum je rozhodně třeba.
1. Nemáte náhodou zemní smyčku přes antenní vstup? Rozpojit a změřit napětí mezi stíněním a zemí pc. Pozor, může tam být klidně přes 200V! Ale i 20V je už problem. Pak stačí aby někdo zapnul vhodný spotřebič a je hotovo. První pomoc je použít galvanické oddělení, následně je nutná rekonstrukce elektroinstalace v celém objektu.
2. Předchozí krok opakovat pro střední vodič.
3. Zkontrolovat, zda nekmitá 5V napájecí větev. Nejlépe osciloskopem. Pokud kmitá, zahodit zdroj. V tomto případě by mohla být závada donglu opravitelná.
4. Pokud používáte anténu bez předzesilovače, zkontrolujte, zda je konstrukčně řešena tak, aby byl galvanicky spojen střední vodič se stíněním. Není-li to tak, je třeba upravit konstrukci anteny. (Neplatí pro společnou antenu.)
5. Zkontrolujte, zda něco nezapíná napájení předzesilovače v případě, že předzesilovač nepoužíváte. Tady by mohl být rozdíl mezi win a linuxem.
6. Pokud používáte "polské síto s předzesilovačem", pak se nedivte. Není to vada, ale vlastnost té antény. Tiše se předpokládá, že vše, co je za tím, je oddělené od země (dvojitá izolace - notebook a tv to většinou splňuje, pc téměř nikdy). Oddělení zemí ovšem destrukci pouze oddaluje.
7. Pokud používáte společnou anténu, změřte stejnosměrné napětí mezi středním vodičem a stíněním. Hodnoty přesahující 5V způsobí pomalou destrukci donglu a mohou ohrozit i připojený počítač.
Existuje něco, co naznačuje souvislost mezi destrukcí a linuxem? Pokud je to pouze moment přechodu na linux, zamyslela bych se nad tím, co se v tu dobu ještě změnilo.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.