Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 06:22
vybírám SSD pro instalaci linuxu v mém desktopu. Na disku poběží samostatně linux (ubuntu), činnosti: programování web stránek, hry (steam)... Data mám uložena v NAS..
Velikost bych preferoval cca 250GB zde však nevím jestli volit disky s např. technologií TLC využívající SLC Cache nebo disky pouze s MLC, které by měly zachovat konstantnější rychlost nezávislou také na zaplnění disku..
Dále bych asi preferoval výrobce, kteří používají vlastní čipy, např. tedy: Crucial, Sandisk, Toshiba, Intel, Samsung...
Předem díky za radyale pak jsem se dočetl, že u něj výrazně klesá rychlost od jeho cca polovičního zaplnění..
To není správná interpretace. Rychlost neklesá pokud se disk z poloviny zaplní, rychlost dočasně (na chvilku) poklesne v případě, že se zaplní SLC buňky a data se přesouvají do MLC, to udělá ten výkyv v rychlosti, který ale v běžném provozu nepostřehneš. MX200 používá totiž Dynamic Write Accelaration aka SLC cache. Vtip je v tom, že na to upozorňují převážně české recenze, kde disky nejsou schopni otestovat v běžném provozu, ale řídí se slepě jen testy typu HD Tach a z výsledku udělají závěr.
Vybírat se dá snadno: Crucial - pokud chceš maximální spolehlivost (přeci jen na disku jsou data), super cenu a případnou reklamaci při nákupu v ČR vyřešenou obratem. Samsung - pokud chceš za každou cenu nejvyšší rychlost, na ceně ti moc nezáleží. Intel - pokud chceš předražený Crucial (stejé čipy, jiný FW). Sandisk a Toshiba na SSD v ČR serou, reklamace problém, produkty nezajímavé (byť na Sandisk a jejich paměťovky nedám dopustit.)
Přidal bych se k tématu s jednou související otázkou. Chci koupit SSD 250-500 GB do mSATA. Jde mi především o spolehlivost. Který z následujících disků vybrat?
Jak jsem psal výše, Spolehlivost = Crucial; Spolehlivost+předraženost = Intel; Max. rychlost = Samsung.
Pokud vím, tak Micron není v ČR v autorizované distribuci, takže případná reklamace se řeší přes Německé distributory. Jinak MX200 a M600 jsou stejné, kromě toho, kolik vydrží přepisů (vzhledem ke kapacitě), větší výdrž má Micron protože je určen pro OEM segment a enterprise zákazníky. Kingston je překupník čipů a běžná spotřební B-značka.Samsung nebrat , update firmwaru udělal že je stále nekonzistentní ext4 a můžeš dělat mbr gpt a opravovat jak chceš, když sem udělal formát na ntfs samsung je bez chyb. Do doby kdy tam byl starej firmware ext4 jel ok. Downgrade firmwaru ale nelze. Takže Samsung nedoporučuji a už nekoupím. Mám ještě Adata a ikdyž na něj lidé nadávají mám ho něco kolem 4 let a frčí naprosto vpohodě a firmware lze flashovat pod linuxem a hlavně funguje jak má (rychlost časem neklesá).
Zpomalování po zaplnění 60% nebo tak něco .
Tak se uč , dnes už není nic co bylo ani FS nění na ssd jako raw.
Mám pocit, že jsem dokonce někde viděl i rozšířenou verzi, něco jako
Since Linux is open source, which means everyone can make changes, Samsung does not support it.
Prostě absolutní nepochopení skutečnosti, že problém je v tom, že jejich zařízení o sobě lže. Ten člověk očividně nechápe, že existují nějaké standardy a protokoly, které je potřeba dodržet a pak je jedno, kdo je na druhé straně. Pro něj je to otázka toho, že dané zařízení otestovali s konkrétními systémy a nemůžou se donekonečna přizpůsobovat systému, který se pořád mění. Ve světě "Windows certified hardware" je to bohužel pořád dost častý myšlenkový model.
Ale jak už jsem psal, v tomto případě podle všeho nešlo o oficiální postoj Samsungu, jen o úlet jednoho konkrétního ignoranta.
asi byl v distribuci starsi ovladac, nebo je ten FW starsi nez aktualni
Vysvětlení je jednodušší: ta položka byla přidána na blacklist právě kvůli tomuto problému - viz commity 6fc4d97a4987c a 9a9324d396967
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.