Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 17:02
Řešení dotazu:
Tento druh polí mi v dnešní době nedává smysl.Ako je potom lepsie usporiadat pole, kde su stovky diskov ?
V raid-6 se používá dvojice disků pro parity dataPozn. Ještě přesněji, v RAID-6 se nepoužívá dvojice disků pro paritu, parity RAID-6 jsou umísťovány na všechny členy (HDD). https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/70/RAID_6.svg/652px-RAID_6.svg.png
ale rychlost zápisu bude stále omezená na rychlost jednoho disku, protože parity data se zapisují na dvě disky.Pokud se dejme tomu bude ukládat 1MB užitečných dat na šestičlený RAID-6 může to být realizováno zápisem 256KB+256KB+256KB+256KB datových informací a 256KB+256KB paritních informací. Na každý člen tak bude zaznamenána pouze 1/4 objemu ukládaných dat (+režie FS).
A RAID 4 array requires at least two disk drives: two for striping data and one for parity.A aby toho nebylo dost, pokračují srovnáním RAID5 s RAID4. Chtějí tím snad říct, že RAID4 neustojí ztrátu jednoho libovolného člena?
About RAID 5 Arrays Similarly, a RAID 5 array also uses block striping. The major difference is in the parity data, which is distributed across all drives in the RAID array, rather than confined to one disk. This makes a RAID 5 array better protected against data loss, since a RAID 5 array can tolerate the loss of any single disk drive in the array. There is no single parity drive that may fail.
Tipnul bych si, že ty případné silent chyby jsou již dávno legální.Pokiaľ implementácia RAID nekontroluje paritu pri čítaní alebo pokiaľ disk neinformuje SMART až agresívne (checksum má byť na každom bloku HDD, a na rozumných diskoch sa zvykol kontrolovať aj pri čítaní), tak áno. Ale také niečo by som nepoužil na dôležité dáta.
U RAID6 je tu asi stále teoretická možnost sestavit pole read-only pouzeV minulom tisícročí som zažil HW pole s RAID-5 čo malo len jeden spare. Vypadli mu dva disky, a stále bolo schopné zápisu aj keď dosť spomaleného. Technik z Compaq nebol nadšený nad situáciou, a divil sa že to DEC pole prežilo.
Možnost přehlasování datového obsahu membera dvěma existujícími paritami není v mdadm implementovánoTo by znamenalo že MDADM nepodporuje RAID-6. Tá šestka znamená že sa používa dvojitá parita s dvoma rôznymi typmi checkumov. Ak jedna parita nesedí, tak sa použije druhá a rozhodne sa podľa výsledku. Od toho sú v RAID-6 dve parity.
Pokiaľ implementácia RAID nekontroluje paritu pri čítaní alebo pokiaľ disk neinformuje SMART až agresívneParity RAID6 jsou snad triviální XORy, na rozdíl od 100 byte ECC nad 4K sektory HDD. Detekce vicebitových chyb (na více členech) RAID asi nepokryje, spolehá se na zdání správnosti ze strany HDD).
V minulom tisícročí som zažil HW pole s RAID-5 čo malo len jeden spare. Vypadli mu dva diskyMožná dva disky měly v RAID5 místní problémy, ale nemohly zcela vypadnout (drive failure) pred sync na spare to by chybela data. Zapis na RAID5 s N-2 funkcnimi cleny bude asi dost write-only.
Tá šestka znamená že sa používa dvojitá parita s dvoma rôznymi typmi checkumov. Ak jedna parita nesedí, tak sa použije druhá a rozhodne sa podľa výsledku.Může te toto tvrzení ozdrojovat? Z toho co jsem nalezl já to tomu aspon u mdadm není.
Detekce vicebitových chyb (na více členech) RAIDS tým agresívnym SMART som narážal na to, ako Linux vykopával enterprise disky z diskového poľa aj keď im nič nebolo. Také disky mali sprísnené štatistiky a informovali aj o oneskorení čítania, nielen o nesediacom čítaní alebo zápise. HW diskové polia z toho robili štatistiky a vedeli presnejšie a oveľa skôr predpovedať zlyhanie. Najmä ak niektoré desktopové alebo externé USB disky o chybách čítania/zápisu ani neinformovali. Občas také chyby zatajoval aj desktopový OS z Redmondu.
Možná dva disky měly v RAID5 místní problémy, ale nemohly zcela vypadnout (drive failure)Bolo to malé 4U pole, a na prednom paneli nielen blikal výpadok dvoch diskov (spare bol len jeden), ale zaplo sa aj pískanie. Problém bol v tom, že to pole bolo úplne u podlahy a nikto naň pri zbežnej obhliadke nepozeral. Remote monitoring v minulom tisícročí nebol moc obvyklý.
Tá šestka znamená že sa používa dvojitá parita s dvoma rôznymi typmi checkumov.Pardon, používal to napr. NetApp pri RAID-DP. Kedysi to chceli implementovať aj do Linuxového SW Raidu, ale nesledoval som či to dorobili. Na Linuxe je SW RAID súčasťou blokových vrstiev MD, DM a aj LVM. SW RAID-6 je naozaj Striped Set With Dual Distributed Parity.
Ono by to vlastně nejspíš ani nešlo přímo sestavit tak, jak jsem to napsal. Chtělo by to další mezivrstvu, aby se z té spodní vrstvy btrfs vůbec dala sestavit ta horní vrstva btrfs.
WTF?
dd
, pokud mu nezvedneš "block size" a necháš ho na defaultu 512B (nebo 4kB). A myslím si (a uznávám že tohle je jen spekulace, nejsem RAID designer), že RAID pole neumí/nedělá do disku v atomické operaci větší zápis než strip. Takže když je třeba na RAID-5 se 4 disky zápis souboru 1MB a jsou na něm 64kB stripy, tak ten 1MB rozseká do 16-ti 64kB kousků, dopočte paritu vždy s trojice a pošle tam těch 16 kousků samostatně a příslušné 64kb paritní stripy, i když by teoreticky mohlo spojit 1,4,7,10,13 do jednoho bloku, 2,5,8,11,14 do druhého 3,6,9,12,15 do třetího a poslat je jako jeden a pak dodělat blok 16 (pro něj v každém případě musí dopočíst paritu a přečíst jiné stripy jak jsem psal), ale nedělá to. Pro 4kB stripy by to byla katastrofa.
Velikost stripu je v zásadě balance mezi tím, že zpomalíš zápis velkých souborů, při zmenšení stripu, nebo se vystavíš opakovanému čtení a náročnému zápisu do paritního disku, jak jsem psal předtím, a významnému snížení IOPSů při zápisu malých souborů. A odvíjí se od toho jaký způsob zátěže očekáváš.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.