Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 03:19

Dotaz: Záloha serveru

20.3.2007 21:01 Marko
Záloha serveru
Přečteno: 371×
Odpovědět | Admin
Dobrý den. Mám nainstalovaný server a potřeboval bych ho zazalohovat do jednoho souboru, ktery pri havarii vrati systém zpět do původního stavu se vším všudy včetně práv atd. Prstě jenom rozbalím restartuji a systém bude přesnějako před tím než se zálohoval. Poradíte prosím jak to mám udělat? Při instalaci jsem zvolil jeden disk pro všechno (doporučeno pro nováčky). Prosím o konkrétnípříkaz na zálohu a obnovu. Strašně moc děkuji!
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

20.3.2007 21:22 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha serveru
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Asi největší klasika je tar, man tar. Podíval bych se na volby -c -v -f, --one-filesystem (příp. -z pro komprimaci) pro kopírování, obdobné -x -v -f --preserve (-z) pro rozbalení. Při rozbalování se hodí ještě -C, který zajistí rozbalení do určitého adresáře (obvykle kořen filesystému diskového oddílu namontovaného v recovery CD (např. Slaxu).

Rovněž se mi osvědčilo data kopírovat po síti pomocí netcatu (viz man nc) z jiného stroje. K posílání/čtení dat ze sítě se v taru místo názvu souboru dává pomlčka. Vřele doporučuji si obnovu vyzkoušet ještě před zahájením provozu, nabyté zkušenosti se budou v časové tísni ostrého provozu moc hodit.
21.3.2007 08:24 tezkatlipoka | skóre: 35
Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha serveru
MC umi s tarem pracovat, takze u mensich zaloh se vyplati nechat MC otevrit tar a zalohu si z nej normalne vykopirovat, treba jen jeden potrebnej soubor (coz ale samozrejme tar sam o sobe umi taky).
Vaše řeč budiž ano, ano, ne, ne. Co je nad to, je od ďábla.
21.3.2007 08:48 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha serveru
Ale i tak bych doporučil pravidelnější zálohování, než jenom obraz čerstvého disku po nainstalování. Časem dochází k řadě změn a hodnota staré zálohy rychle klesá. Mám výborné zkušenosti s backuppc http://backuppc.sourceforge.net/
21.3.2007 00:18 temporary | skóre: 17
Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha serveru
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pokud je na stroji filesystém, který umožňuje dump za běhu (např. XFS) tak doporučuji použít xfsdump.
Je také dobré zazálohovat si MBR. (dd if=/dev/sda of=mbr.backup bs=512 count=1)
dobrje zdroj informací je třebas: http://www.linux-backup.net/
Mostly harmless
21.3.2007 07:44 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha serveru
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
http://www.linuxexpres.cz/praxe/partimage-bezpecne-zalohovani

používám tohle a až na jedno škobrtnutí, kdy nechtělo po sobě přečíst vytvořenou zálohu (doteď nevím proč, protože od té doby zase funguje v pohodě) je naprosto funkční a spolehlivé

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.