Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 10:19
Ten RAID na desce je pouze marketingova sranda, vetsinu prace odedre driver ve windows.
Nepotesim te, ale linux uvidi pouze dva nezavisle disky - kernel modul pro tenhle "RAID" nejspis neni a nikdy nebude.. SW raid v linuxu mel snad vzdycky vetsi vykon nez moduly pro tyhle zarizeni.
Takze se obavam, ze to co chces neni tak uplne mozne..
dmraid
(nebo též device-mapper
). Víc neporadím, nikdy jsem nepotřeboval.
Dovolte abych vám věcně odporoval. obyčejný SATA řadič to uplně nebude (i když netvrdím že je to hardwarový tedy plnohodnotný raid), protože by jinak intel nerozlišoval jižní můstky které raid podporují a které ne. to že SW není kompatibilní s Linuxem je sice asi pravda, ale existuje mnoho hardware který nemá ofociální podporu výrobce a přesto existuji open source ovladace které fungují.Je to normální obyčejný SATA řadič - možná má jinak dimenzovanou sběrnici a pod...prostě je to šmejd a nemá být na tom nálepka RAID tak jako winmodem není modem. (Akorát je přidána volba do biosu a bios umí rozdělit disky a nastavit je jako raid - ale to umí normální fdisk z linuxu taky a je to tam přidané proto že fdiskem z windows to neuděláte.)
samozřejmě vím že Linux umí FAT i NTFS a do win jde přidat podpora Ext, ovšem to je mi k ničemu jestliže nejsem schopný rozdělit disk na oddíly (v raid zapojení) které budou společné jako pro Linux tak pro windows.Musíte si pořídit skutečný HW raid a nebo co vám brání si ten ovladač napsat.
Zkuste nekdy použít monitor který Linux nerozpozná... z triviálního nastavení frekvence se stane dlouhé editování, protože vám system nenabídne jenou frekvenci než 60hz.Dnes snad takové monitory neexistují - dnešní monitory poskytují udaje co umí.
MAC adresa je sice natvrdo nastavená v hardware, ale dá se softwarově nahradit a u mě je to například nutnost protože poskytovatel internetu identifikuje počítač právě podle MAC kterou mi zadal.A proč poskytovateli neřeknete správnou MAC adresu ?
Na rozdíl od linuxu kde nastavení znamená vytvoření skriptu, se ve windows nastavení zapíše ve správci zařízení a žádná editace rogistrů není nutná (jak píšete). Naopak všechny problémy které jsem tady popsal jdou ve windows nastavit do jedné minuty a v Linuxu je potreba manuální zadávání hodnot a editace konfiguračních souboru. Tím nijak Windows neobhajuji, mám joch plné zuby z mnoha duvodu, jen popisuji jak to v konkrétním případě tady je.I v linuxu to nastavím za minutu pod windows to budu hledat dva dny - mám vyskoušeno něco ve windows najít trvá věčnost než se proklikám. (Prostě vše je o znalostech.)
Tohle neberu, když je to takovej šmejd a je to tak triviální že jde jen o možnost spárovat disky v biosu, tak proč Linux neumí něco tak triviálního jako rozpoznat že jsem disky v biosu spároval.Tady není problém že by ty oddíly linux nepřečetl, ovšem problém je s toho dostat data protože linux neví nic o tom co s tím ten proprietární ovladač dělá a jak jsou data kodovaná a rozdělená mezi disky atd... A to že ty SW raidy pod windows se používají to pochybuji - nikoho neznám a vím jaký je porod vůbec windows nainstalovat na SATA. Jinak nikdo vám nebrání zůstat u windows - mě se linux s jeho konfigurací líbí a pokud to někomu nevyhovuje ať používá něco jiného. Jinak pokud kupuji HW tak se taky musím zajímat jaká je podpora v tom OS co tam chci používat, to je tak stejné jako když si kupuješ auto taky musíš uvažovat kde s tím budeš jezdit a co vozit určitě s felicií nebudeš jezdit po poli a nebudeš argumentovat že jiná značka po poli jezdit umí.
njn, čo si žiada trh? Trh si evidentne žiada ilúziu RAID-u, "čínsku" kópiu RAID-u, atrapu nevalnej kvality, RAID od Horsta Fuchsa, a nie skutočný RAID. To čo Intel honosne nazýva HW RAID a dáva to za príplatok, je obyčajný šmejd. Spôsob akým linux rieši tento RAID "radič" je IMHO čistejší (a ešte aj výkonnejší, spoľahlivejší, atď) tak ako je, a keby to záležalo len na mne, tak by ostal nezmenený, maximálne by som pri detekcii ICHxR (a podobných shitov) pridal v boote hlášku "ICHxR detected: please remove that piece of crap!
".
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.