Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 09:37
Decentně se vyhnu přímé odpovědi, ale zkusim popsat, jak sem tohle řešil unás na intru (mám tam status pomocného správce sítě, ale více méně je to celé v mích rukou) a tak si myslím, že je to velmi vhodné a flexibilní.
Nejprve jsem si shrnul požadavky. Potřeboval sem uživatele co nejméně omezovat v jejich práci. Každý počítač, který studenti mají k dispozici vlastní oni sami, takže mi zas až tak nevadí, když si natáhnou nějaké to svinstvo na stroj (samozřejmě pokud se nebude šířit po celé síti). Potřeboval jsem velkou flexibilitu a možná i trochu na úkor spolehlivosti (trochu). A potřeboval jsem časově závislá pravidla filtrování trafficu. Jedním z požadavků bylo také něco ve smyslu Plug & Play, jednoduše aby uživatel po registraci na serveru jednoduše bez dalšího nastavování připojil "kabel do zdi" a vše fungovalo jak má. To by byly plus mínus všechny základní požadavky.
Při volbě jsem se rozhodoval i pro platformu. Ve hře byl GNU/Linux FreeBSD a Widle. Po nedlouhé úvaze jsem vyloučil Windows. Nelíbilo se mi, že všechny potřebné nástroje mi nenabízí dostatečnou flexibilitu (uvažoval jsem řešení od fy. Kerio) FreeBSD jsem taky vyloučil kvůli nedostatku zkušeností. Volba padla na GNU/Linux (zatím se zdá jako dobré řešení)
Nastal výběr software. Jak jsem zmínil předtím, tak bylo třeba, aby vše po připojení kabelu fungovalo na sto procent. Takže volba padla na DHCP server. Zvolil jsem ISC DHCP. Poskytuje dostatečnou flexibilitu a spolehlivost. Samorřejmě IP není přiřazována jen tak náhodně, ale v závislosti na IP adrese. Další bylo rozhodování firewallu. Tady byl výběr hodně jednoduchý. IPtables. Důvodů je mnoho. Ač se to nezdá, tak je to poměrně jednoduchý firewall pro který je dostatek dokumentace. V kombinaci s CLI Linuxu, DHCP serverem a nástroji, jako je IPP2P mi poskytuje dostatečnou flexibilitu a k mému překvapení i vysokou spolehlivost. Očekával jsem problémy stylu samba atd, ale vše funguje jak má. Jsem nad míru spokojen. Zvaž toto řešení také. Je to poměrně jednoduché a rychlé řešení, které však splňuje všechny požadavky.
Při požadavcích na nízkou spotřebu elektřiny bych ti doporučil nepoužívat rack, ale klasiku. Pokud do ní investuješ ze začátku více peněz, tak se ti to jistě vrátí. 5ešil bych vše pasivně, místo točícího se disku bych volil 16GB CF kartu s redukcí na IDE. V Real IDE modu se chová stejně jako běžný HDD a je to cenově i celkem dostupné řešení.
Toť můj názor.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.