Portál AbcLinuxu, 16. dubna 2024 23:40


Dotaz: linux podpora AGP

19.5.2003 00:13 galoro
linux podpora AGP
Přečteno: 155×
Odpovědět | Admin
Nazdar lidi, mozna se ptam hloupe, ale presto. Jak je na tom linux s podporou AGP videokaret? Nemohu se totiz zbavit dojmu, ze X, Gnome ci KDE chodi proti tomu cemu jsem zvykly z Woken pomalu. Pouzivam Slackware 9, kde grafika je o dost rychlejsi nez v posledni Mandragore (9.1). Kartu pouzivam Matrox G450 32MB RAM, lec presto maji winxp v grafice rychlejsi odezvy. Nepotrebuju to hry , ale na Javu a knihovnu Swing. Prosim poradte. Diky.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

19.5.2003 02:53 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nejsem sice odborník na AGP, ale myslím si že tím to nebude. To že je KDE nebo i GNOME mnohem pomalejší než grafické prostředí Windows je všeobecně známý fakt. Částečně může pomoct vyladění systému (např. harddisku - hlavně DMA), používání upraveného jádra pro rychlejší odezvy a lepší interaktivitu (low latency a preemptive patches), vlastnoruční kompilace softwaru s optimalizací na daný procesor a u KDE i použití prelink pro rychlejší start aplikací. Samozřejmě i grafický ovladač je důležitý - snad jej máte správně nastavený... Některé distribuce možná i zvyšují prioritu procesu X, protože se standardním jádrem 2.4.x to není nic moc (např. trhání či úplné zastavení pohybu myši při větší zátěži apod.). Nové jádro 2.6 by na tom co se týče interaktivity a odezvy mělo být líp. U pomalejších počítačů a hlavně při nedostatku paměti (pro KDE/GNOME aspoň 128 MB) je lepší používat něco méně náročného (a mnohem rychlejšího) než KDE a GNOME. Máte-li málo paměti (např. 32 MB), to by mohl být hlavní problém. Jinak jsem aspoň četl že XFree samo o sobě je na tom co se týče rychlosti (2D grafických operací) dobře, zhruba na stejné úrovni jako Windows, navzdory častým tvrzením že Xka se svojí zastaralou koncepcí jsou prostě nevyhnutelně pomalá. Jenom ten software co je nad tím není napsaný tak efektivně jako některé věci Microsoftu.
19.5.2003 09:09 Beda
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP

zkontrolovat, co pise jadro a Xka pri startu pri nastavovani mtrr, jestli nektery velikosti pameti odpovidji graficke karte. (a nebo jestli vubec ma jadro mtrr)
xka maji dost dlouho knihovnu s hardarovymi primitivami pro 2d akceleraci, otazkou je kdo ji pouziva. v porovnani s tim jeste ne tak davno pridaly rozhranni dri.
ad dri. nastvit v konfiguraku xek + mit podporu v jadre. posledni vec podpora agpgart v jadre (btw to ze tam je neznamena, ze je zaply. pr: via chipsety u kterych to pise pri startu neco jako ze mas vyzkouset pridat jadru pri startu parametr "agpgart=tryunsupported" nebo priblizne)
neco dalsiho? ja ty xka moc casto nepouzivam (teda vubec) ze mam matroxi framebuffer a ten k zivotu staci, pokud stejne vetsinu casu clovek jenom pise, pise a pise

Stanislav Brabec avatar 19.5.2003 11:16 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Rychlý test: Vypište si "lsmod". Pokud nejsou agpgart a DRI ovladač karty nataženy nebo jsou "unused", něco není v pořádku.
19.5.2003 11:32 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
X samotná jsou rychlá dost, ovšem v Gnome či KDE nad nimi máš dvě a půl dalších vrstev, které v MS Windows nejsou.
19.5.2003 13:03 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
V AGP bych problem nehledal - vsechny graficky aplikace jsou pod X mnohonasobne pomalejsi nez we Windows. A co se tyce Javy, tak to je naprostej extrem, Swing je pomalej uz sam o sobe, ale pod LINUXem je jeste mnohem pomalejsi nez pod Windows...
Každý má právo na můj názor!
19.5.2003 14:06 MarS
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
> vsechny graficky aplikace jsou pod X mnohonasobne pomalejsi nez we Windows. Jak jste na tohle proboha prisel? Pokud pouzijete rozumny manazer (fluxbox, wmaker, icewm) a ta aplikace neni uplne zprasena, tak pojede stejne nebo lip nez na windowsech. Faktem je, ze nejvetsi zpomaleni pada na vrub KDE a Gnome.
19.5.2003 15:14 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Pouzivam Fluxbox, kterej, to mate pravdu, se svou rychlosti prostredi windows vyrovna. Ale tim to tak konci. Tak treba Mozilla - pod LINUXem reaguje na jakoukoliv akci tak 2-3x pomalejc nez pod win98. To samy OpenOffice atd. LINUX ma spoustu vyhod, ale rychlost GUI aplikaci (at uz je wm jakejkoliv a aplikace napsana sebelip) k nim proste nepatri.

P.S: Prisel jsem na to vice jak triletym pouzivanim LINUXu (RedHat->Mandrake->Slackware) ;-)
Každý má právo na můj názor!
19.5.2003 22:54 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
> vsechny graficky aplikace jsou pod X mnohonasobne pomalejsi nez we Windows. To je bohužel smutný fakt. Aspoň tedy neznám GUI program, který by byl v Linuxu (nebo třeba FreeBSD) aspoň stejně rychlý jako ve Windows. Mozilla je dobrý příklad, ale tak je to se vším. Linux je velice rychlý a výkonný systém, spousta věcí na něm jede bezvadně svižně, ale bohužel se to netýká GUI programů - ty jsou mnohem pomalejší než ve Windows. Není to jenom rychlost grafických operací, ale všeho ostatního (čas spouštění,...). Docela rád bych konečně věděl proč - a jestli je vůbec možné napsat program pro Linux (se všemi těmi vrstvami) tak, aby to bylo stejně rychlé jako ve Windows.
20.5.2003 18:56 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Aspoň tedy neznám GUI program, který by byl v Linuxu (nebo třeba FreeBSD) aspoň stejně rychlý jako ve Windows. Takovou aplikaci je triviální vyrobit, stačí ji napsat pod Gtk2+ :o) Mluvím z vlastní zkušenosti, viz třeba DendroFit. Sice to spíš vypovídá cosi nepěkného o Gtk2+ na Windows, no ale chtěl jsi příklad...
20.5.2003 10:48 MarS
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
OO a Mozilla nejsou nejstastnejsi priklady, protoze ve windowsech se spousta knihoven preloaduje do pameti hned pri startu systemu. To se potom neni cemu divit, ze maji rychlejsi spousteni. Ja si proste na rychlost nemuzu stezovat. Uznavam, ze nektere c++ programy jsou ve win mirne rychlejsi, ale rozhodne to neni tak drasticke jak uvadite (alespon podle meho pozorovani). Kdyz vypnu vsechny daemony tak Xka mam spusteny nejpozdeji 20 sec od restartu, coz svedci o tom, ze se ve win musi neco provadet uz pritom startu.. Jo a jinak RedHat ani Mandrake zrovna rychlosti neoplyvaji..ten Slack uz je na tom mnohem lip..
20.5.2003 17:01 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Nemyslel jsem rychlost startu aplikací, ale rychlost reakce GUI na akce uživatele. I kdyby mi Mozilla startovala minutu tak to nějak překousnu, ale co nepřekousnu je to, že akce po jakymkoliv kliknutí do jakéhokoliv menu/nastavení/tlačítka je spožděná oproti Windows tak 2-3x. To je obecně problém všech GUI pod LINUXem (když se někomu snažim vnutit LINUX, tak mi to vždycky hodí na hlavu s tim, že je to tisíckrát pomalejší než Windows, ne že se to hůř nastavuje!!!) ale právě u Mozilly je to naprosto extrémní. Mozillu jsem si sice nikdy sam nekompiloval, ale mnohonásobně pomalejší reakci oproti win verzi na akce v GUI jsem pozoroval v každé verzi Mozilly na jakémkoliv LINUXu. Tady prostě nic nepomůže - mám taky povypínaný co se dá (teda to co nepotřebuju :-), vlastní kernel ale zrychlení žádný. Nicméně jestli mi někdo poradí jak v LINUXu zrychlit grafiku o 300%, budu jenom rád.
Každý má právo na můj názor!
21.5.2003 08:48 rat
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
s tim nezbyva nez se smirit, X maji proste jinou architekturu, diky ktere umeji spoustu veci, ale zaroven jsou o neco pomalejsi. hodne ale dela spravne nastaveni.
20.5.2003 17:33 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
>Jo a jinak RedHat ani Mandrake zrovna rychlosti neoplyvaji..ten Slack uz je na tom mnohem lip.. Zrovna jedu na Slacku 9.0 :-) S tou Mozillou když nezapnu ve Windows ten Qiucklaunch nebo jak se to jmenuje, tak by na tom snad měla být stejně jako Linuxová verze, ne? Bohužel ale zdaleka není. Jak jsem říkal, v Linuxu je všechno pomalejší, i když se jedná o stejný program s převážně stejným zdrojovým kódem. Jak start aplikace, tak třeba rychlost otvírání nových oken, překreslování při posunu lišt apod. (před pár měsíci jsem byl naprosto šokován když jsem viděl jak stejná verze Mozilly na Windows na stejném počítači byla ve Windows asi 100x rychlejší při vykreslování obsahu okna poštovního klienta, když jsem pohyboval tím předělem mezi panely). A jak říkám, tak je to se vším - čtete-li nějaké diskuse na internetu, nelze si toho nevšimnout. Lidi už prostě berou jako samozřejmost že OO na Windows startuje 30 sekund a na Linuxu 50. Že otevření nového okna ve stejném programu ve Windows trvá 0,0 sekund a v Linuxu 1,5 sekundy, nikdo se nad tím moc nepozastavuje... Já sice nejsem odborník na tyhle věci, ale docela mě to zajímá a rád o tom čtu - nedávno jsem například četl zajímavý minirozbor jednoho programátora který vyvrací tahle častá tvrzení o přednatažených knihovnách ve Windows. Srovnával starty aplikací v Linuxu (www prohlížeče nebo správce souborů) se startem Exploreru ve Windows (což jak jistě všichni vědí je bohužel strašný rozdíl). Zkoumal dost podrobně jak to Microsoft dělá že jeho software startuje tak rychle (nějakým sledováním volání funkcí či co) a došel k závěru že prostě ten Explorer startuje tak rychle protože je dobře napsaný, ne že by měl ty knihovny přednatažené (což dokázal i spuštěním ve Wine, které bylo stále velmi rychlé, i když tam nemá šanci mít nic preloadované, na rozdíl od nativních Linuxových programů, které startují mnohem pomaleji než ten Explorer ve Wine). Prostě Microsoft umí psát velmi rychlý, efektivní kód. V tom to asi je, i když mě to netěší. Linux má v tomto řadu hendikepů, možná i ty spousty nadbytečných a složitých vrstev jak někdo říkal, autoři KDE se vymlouvají na pomalý kompilátor, autoři kompilátoru zas na něco jiného a všichni společně pak na archaicky monstrózní Xka, ovšem obhájci XFree zase viní autory grafických knihoven a aplikací (nevyužívání hardwarových vymožeností grafických karet, zbytečné tisícinásobné překreslování celého okna atd.)... Občas používám i Windows a ta jejich rychlost mě trochu děsí. A nejen rychlost, ale i ta hladkost běhu - žádné zadrhávání myši a podobné nešvary Unixu. Navíc vytížení procesoru je ve Windows permanentě nižší takřka u všech operací v grafickém prostředí, jako je pohyb myši, přesuv oken... V Linuxu mě leckdy desktopové prostředí žere značnou část výkonu jen tím že prostě je. Nic nedělá, stojí, a procesor je na 20-30%.
20.5.2003 19:10 kokot
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
to je teda fakt divny co tu pises, me to bezi slusne, zadny vykone me graf. prostredi nebere... zrejme budes mit psa zakopaneho jinde...
20.5.2003 20:40 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Extrémní pomalost GUI pod LINUXem je sice fakt, ale že by Xka žraly 20-30% procent výkonu CPU je fakt divný. U mě to jsou zlomky procenta, když nic kromě wm(fluxbox) neběží.
Každý má právo na můj názor!
21.5.2003 00:13 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
To vytížení CPU jsem nemyslel samozřejmě permanentně, ale v některých momentech (jako třeba načtený dokument v prohlížeči). Navíc přece jen třeba taková kombinace KDE a spuštěné Mozilly, nebo jiných programů, i když jsou v klidu, neaktivní, nějaká procenta výkonu vezmou, ve Windows to není tak markantní. Což mi připomnělo jednu mě obzvlášť nepříjemnou vlastnost grafiky v Unixech - ta hrozná neplynulost. Kdybych nějakému uživateli Windows ukázal, jak se mi při přehrávání videa trhá obraz jenom kvůli tomu, že mám spuštěný nějaký CPU monitor (třeba ve FreeBSD obzvlášť pěkně v pravidelných sekundových intervalech podle toho CPU meteru), tak by se mi vysmál. Nebo jakoukoli jinou aplikaci - např. ten webový prohlížeč, i když je v klidu a CPU na 0%, tak se to video stejně trochu škube. Nebo obyčejné přepínání národní klávesnice - ve Windows triviální záležitost i na 486ce, můj 1,2 GHz Linuxový X Window stroj se ovšem při tom aspoň na sekundu zasekne (klávesnice, myš). Tohle všechno prostě ve Windows absolutně neexistuje. Uznávám ale, že někdy jsou na vině i obyčejné chyby, kterých je spousta, např. když v KDE vytuhne nějaký neviditelný proces na pozadí, což je zcela běžné a časté, např. si zobrazím náhled obrázku v Konqueroru a pak se divím proč je můj počítač celý večer úplně tuhý díky zamrzlému KIO. Nebo ty monstrózní memory leaky, to mi taky připadá jako Linuxové GUI specifikum, zase u té Mozilly - ani se nemusím moc snažit aby mi po několika hodinách sežrala stovky megabajtů paměti - před časem mi musel kernel odstřelit Phoenix, protože postupně nabobtnal na plných 1.5 GB. Tohle taky z Windows neznám a taky to má velký negativní vliv na celkovou rychlost systému a grafického prostředí. No prostě o pomalosti a nenažranosti desktopového/GUI Linuxu by se toho dalo psát hodně, ale radši už toho nechám, připadám si jak nějaký vášnivý zastánce Windows...:-(
21.5.2003 09:22 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
KDE nepoužívám. Mozilla, pokud v ní zrovna neběhají nějací skřítci ve Flashi, mně žere v klidu 0%, slovy nic. Problém s memory leaky nemám (bejvávalo). Mám jen problém s přepínáním tabů v Galeonu (řada 1.2), takže ho asi po týdnu musím ukončit a pustit znovu, protože se pomalost přepínání stane nesnesitelnou -- tady skutečně je chyba. Při delší době by se možná nějaký nárůst objevil, ale zjevně to nejde tak rychle. Video je v MS-Windows řešeno zvýšením priority aktivních interaktivních aplikací (což v Linuxu funguje nic moc, počkej si na jádro 2.6), když ten CPU meter spustíš s nicem, měl by to přestat dělat. BTW, mně to samozřejmě nedělá. GKrellm mi běží neustále, má monitorů, že se mi pomalu nevejde na monitor (pun intended) a žere nula, nic (za 11 dní spotřeboval 46s strojového času, tak si to vyděl). Nevím, jak přepínáš klávesnici, ale ji přepnu za sekundu tolikrát, kolikrát dokážu stisknout zároveň dva shifty -- a zatížení procesoru tím dokážu dostat nanejvýš někam k 10%. Mám Thunderbird na 900MHz, takže určitě pomalejší stroj než ty. Takže KDE je chyba (pun intended)? (Ať žije přehnaná generalizace! ;)
21.5.2003 11:09 kokot
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
hm, to je fakt divny, zrejme mas misto pocitace totalni zmetek:-) me se obraz z videa netrhal pri spustenych monitorech ani na P133:-) nedokazu si predstavit co mas ty(?), videl bych to tak ze mas 486:-)
Petr Krčmář avatar 21.5.2003 11:46 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Souhlasím s Yetim a kokotem. KDE, Gnome a podobné nenažranosti nepoužívám a nemám problém. Myslím, že je to opravdu tím. A pokud si při přepnutí klávesnice KDE spouští milión skriptů a prográmků, pak je to jejich problém, ale nemůžete to paušálně vztáhnout na GNU Linux (nehledě na to, že si to obvykle řeší každá distribuce zvlášť, takže když tak bych už nadával na konkrétní distra). Navíc se mi ani Gnome ani KDE nezdají v ničem tak sqělé, abych si s nima musel nechat zaplácat půlku výkonu stroje. Mě WindowMaker vyhovuje jak ovládáním, tak svojí nenáročností. Problém těch obrů je v tom, že i když budu mít malou a nenáročnou aplikaci, která kdekoliv chodí rychle, tak si na ní KDE nebo Gnome nalepí svoje tlačítka, lištu, barvičky a další nesmysly, takže při každé akci proběhne milion dalších windowmanagerovských akcí a původní rychlost jde do háje. To je vysvětlení, proč tomu tak je. Peter
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
21.5.2003 13:51 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
To je nejaky difny co rikas. Nas tady dela 5 zaroven na jednom 750MHz pentiu (na stole mame X terminaly P166 - vsechno bezi na serveru udelanem ze stareho PC - nechtelo se nam upgradovat hw kvuli novejm woknum). Mame vsichni spustene gnome, mozillu a OO.o a vsem nam to beha uplne plynule a svizne. Jo mimochodem, to zazirani mozilly jsem pozoroval pri pouzivani flash pluginu - nepouzivat flash je to zkratka sracka.
XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
Petr Krčmář avatar 21.5.2003 14:41 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
> nepouzivat flash je to zkratka sracka No, to každopádně :-D
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
21.5.2003 17:10 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
A jsme zase u toho, jak se z nedokonalosti LINUXu delaj prednosti: Zda se Vam graficky prostredi LINUXu pomaly? Ale to je prece dobre, alespon se naucite pouzivat prikazovou radku! Chodi Gnome/KDE pomalu? Nevadi stejne jejich vlastnosti nevyuzijete, poridte si Windowmaker!(IceWM, Blackbox, Fluxbox, AfterStep, FVWM, Sawfish... - doplnte si podle libosti) Je Mozilla s flashem pomala? Vypnete flash, stejne ten hejbajici se bordel jenom prekazi!

Ale i kdyz to vsechno udelam, je GUI LINUXu stejne nesrovnatelne pomalejsi prave diky tisici vrstvam Xserveru mezi procesorem a Monitorem. Je sice hezky, ze Xka chodej i pres sit, ale kterej normalni uzivatel to potrebuje? Na spravu serveru mi bohate staci terminal, pri bezny praci ale chci neco, co mi svym chovanim neprekazi!
Každý má právo na můj názor!
21.5.2003 18:30 rat
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
tak to si to asi budes muset naprogramovat sam:-) proste Xserver je jaky je a o zadne alternative k nemu nevim. linux vychazi z unixu a tam je "normalni" ze to po siti chodi a "normalni" uzivatele to tam hojne pouzivaji, se svymy pozadavky bys tam byl exotem:-)
22.5.2003 20:57 Yrvin
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Mate spatnou grafickou kartu nebo spatny driver. Nepouzivate 2D akceleraci.
22.5.2003 21:30 moje
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
to je velice zajimave, protoze kolega ma presne opacny problem na windows. Ja naproste bezne poustim video a k tomu nejakou kompilaci (rozhodne zatizi CPU vic, nez gkrellm, nebo top) a klidne se divam na video. Nemas tam neco rozbite ? (mam athlona 1200). Ona ta nenazranost neni tak strasna, jen clovek by chtel porad rychlejsi veci. Ja si vzpominam, ze kdyz jsem nedavno (asi pred mesicem) sedl k windows tak jsem strasne nadaval, protoze kdyz jsem pustil beznych asi 12 aplikaci tak se to se mnou skoro nebavilo :-(.
22.5.2003 23:48 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Rozbité tam (doufám) nic nemám. Tohle konkrétně je spíš problém jádra Linuxu (a ještě mnohem drastičtěji FreeBSD), že ten multitasking prostě není vyladěný pro desktop. To znamená že kernel neupřednostňuje interaktivní procesy na popředí a snaží se CPU cykly rozdělovat více rovnoměrně mezi procesy. Což je sice pěkná vlastnost Unixů, že dobře zvládají velkou zátěž a řada programů tak běží rychleji, na druhou stranu se to desktopovému uživateli subjektivně jeví jako pomalé a hlavně trhané když něco na pozadí trochu vytěžuje procesor nebo disk (trhání videa či pohybu myši, někdy až se zaseknutím na pár sekund, vykreslování oken atd.). To je problém kterého jsou si vědomi i autoři jádra včetně Linuse a jak už bylo řečeno se s tím teď snaží ve 2.5 něco dělat. Bohužel jsem náhodou četl na nějakém serveru jejich e-mailovou diskusi kde to řešili a měl jsem z toho dost rozpačitý dojem. Po pár e-mailech a nějakém tom patchi si řekli no fajn, sice se to pořád trhá, ale už snad o něco míň, tak to tak necháme. Windows tu vyšší prioritu interaktivním aplikacím na popředí řeší opravdu extrémně. A musím říct že se mi ten přístup velmi líbí (i když jej Unixoví/Linuxoví programátoři zavrhují), pro desktop je to velmi příjemné a podle mne i potřebné. Mám na počítači i Windows XP a tam se mi třeba zdá že prioritou č. 1 je - kuriózně - myš. Ta nezaškobrtne naprosto za žádných okolností, ani při sebevětším zatížení (i když třeba celý systém zhavaruje, pořád jde aspoň hýbat myší:-) ). Jinak ještě pro Yrvina: ne, tím to opravdu není. 2D akceleraci používám a jak už bylo v diskusi řečeno rychlost grafiky není ten hlavní problém. Problém je v špatně napsaném/navrženém softwaru.
Petr Krčmář avatar 23.5.2003 08:25 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
No, zrovna myšoidní kurzor není dobrý příklad. Jak jsi řekl:"i když třeba celý systém zhavaruje, pořád jde aspoň hýbat myší". Z toho je jasné, že kurzor neovládá aplikace, která by běžela v normálním user prostoru a "multitaskovala" by s ostatnima. Predpokladam, ze podpora myši je někde úpně zvlášť a po přerušení z COMu (nebo něčeho jiného), dostává automaticky okamžitě slovo, takže tak. Peter
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
23.5.2003 09:00 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Díky za vysvětlení, to zní zajímavě. Takže to vlastně možná nebyl vůbec špatný příklad - logicky mě napadá zcela laická otázka: je něco takového technicky možné i v Linuxu?
Petr Krčmář avatar 23.5.2003 09:18 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Jo, ale musel bys upravit jadro (ktere by muselo reagovat na preruseni mysi a predavat ho okamzite dal) i Xka (ktera by na to musela okamzite zareagovat). Ale nemyslim si, ze je to dobry napad. Me se na celem tom systemu libi, ze kazda vec ma svoje misto a je nezavisla na ostatnich. Takhle bys celou tu hierarchii dost narusil tim, ze bys zacal konkretni problemy resit v jadru (to uz tam muzes skoro prenest cele Xka :-D.
Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
26.5.2003 12:30 finn
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Trha se ti obraz pri spustenem CPU-monitoru? Zkousel jsem kompilovat mozillu a divat se pri tom na film — bez vetsich skubancu to slo, takze chybu nehledej v linuxu jako takovem. Mam Duron 850 MHz, 256 MB pameti, grafiku Kyro II, SuSE 8.0, XFree 4.2 + Blackbox…
24.5.2003 07:01 Miroslav Kriho | skóre: 12
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
No nevím možná,že máš v něčem pravdu. Ale mě třeba v RH9 najíždí OO 20sec a nic jsem neupravoval. Mozilla za 10s. Je pravda že mám XP2400 a 512MB Ram. Takže ono taky záleží na úhlu pohledu co a jak testuješ a hardware. On moloch WinXP taky zrovna není moc rychlý. Jinak jsem třeba zkoušel pustit 5 filmu v mlpayeru :o) a do toho mi hrála ještě tv karta a normálně mi to jelo. (pozn. vic oken jsem nepouštěl) No a zkus tohle harakiri ve woknech. Ani tě to nepustí udělat. Z toho vyplývá,že každé prostředí ma své pro a proti.
21.5.2003 17:57 Jan Martinek
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Takže já se to pokusím shrnout: AGP podporováno je a s problémem to nemá nic společného. Stejně tak Xka jsou rychlá dost - je možné přehrávat filmy bez problému, myš se pohybuje plynule, v klidovém stavu žerou Xka nula procent CPU. Ruzne monitory žerou zcela zanedbatelně. Klávesnici lze přepnout jak často chcete. Pokud se to tak někomu nechová, má dost velkou šanci, že to lze napravit. Ale ted k problémum: Předpokládejme nenáročný windowmanager (v mém případě fvwm2). Mozilla, Ooffice, a spousta dalších aplikací se startuje nesrovnatelně pomaleji než jejich obdoba z windows. A například word, excel a explorer běží i pod winem i například ve Win4Lin velmi svižně, což je celé věci dost podivné. Takže se nelze vymlouvat na jádro, AGP, Xka, DMA u harddisku a kdovíco ještě. Ba ani velikost paměti není pravá příčina - protože když je aplikace spuštěná, tak systém už na harddisk nešahá a stejně je to líný. Windowmanager sice svuj vliv má, ale nijak velký. Překompilování aplikací nepomuže - to je moje zkušenost. Tak kde je zakopaný pes? Prosím, už se nikdo nikdy nesnažte někoho odbýt s tím, že jeho blbý windowmanager a celá distribuce mu všechno zpomaluje. V čem se liší grafické knihovny pod win a lin? Ví to vubec někdo?
22.5.2003 14:57 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Řekl bych, že se liší hlavně v rychlosti :-)

Jinak ale plně souhlasim, že problém rozhodně neni v jádru ani v podpoře AGP. Dokonce i ty Xka, byť jsou jistě o něco pomalejší než Windows, nedělaj ten hlavní rozdíl v rychlosti. Protože je fakt, že třeba video běhá rychlejc a s nižším vytížením CPU v Mplayeru(-vo xv) než v čemkoliv ve Windows. Pes musí bejt zakopanej právě v těch grafickejch knihovnách. Nejlepší zkušenosti mám s QT, ale i to se rychlosti knihoven ve Windows zdaleka nevyrovná. A to nemluvě o GTK, GTK2 a dalších.
Každý má právo na můj názor!
22.5.2003 20:47 pjotr
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
No ja by som velmi rad vedel kde je ten pes zakopany, pretoze ma to jednoducho stve. Tiez som si vsimol, ze graf. prostredie linuxu je jednoducho pomalsie. Ale tiez si myslim, ze Xami to nebude, pretoze taky xperf(to len po pamati..) tam nakresli za sekundu tolko stvorcov a obdlznikov a okien a pod. blbin, ze grafika to jednoducho nemoze zdrzovat. Je tu niekto kto vie ako napr. linux loaduje kniznice a programy?Robi to memory mapingom? (napr. winy to tak robia a podla mna to podstatne urychluje) Zdiela rovnake kniznice ked uz su nahrate? Nemate niekto nejake ine napady preco je to pomalsie? Nema niekto skusenosti s komercnymi X servermi? (heh, chyba mi diakritika, nevsimol som si :-))
22.5.2003 21:36 moje
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Komercni Xservery to nevytrhnou. Xkama to neni (treba quake3 je v linuxu rychlejsi nez ve windows a saha prave jen na Xserver). Knihovny muzou byt problem, protoze s univerzalnosti roste narocnost :-(. Na natahovani knihoven se samozrejme pouziva mmap. Staci se podivat do vypisu strace. A knihovny jsou samozrejme sdilene. Pomalost mozilly bych prisoudil tomu, ze na windows pouziva nativni windows prvky, kdezto na linuxu gtk. Kdyby pouzivala primo Xtoolkit tak by to bylo o necem jinem (ale to by asi nikdo nenapsal). Nekde jsem zaslechl, ze se da zkompilovat mozilla i s podporou QT, ale jeste jsem to nezkousel. Asi budu muset.
23.5.2003 19:49 Tomáš Oberhuber | skóre: 18
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Ja se domnivam, ze chyba je v aplikacich, ne v jadru nebo v X-serveru. Vetsinou se tu zminuje Mozilla a OpenOffice. Myslim, ze oba si to s sebou nesou od Netscape a StarOffice - StarOffice nabiha pomalu i ve Windows. I kdyz se tyto programy natahujou z pameti (treba z ramdisku nebo tmpfs) par vterin to trva. Novy OpenOffice je udajne rychlejsi a Firebird doporucuji vyzkouset, s rychlosti je na tom o dost lepe nez Mozilla. Vzpominam si, ze kdyz mel GIMP pred svou prvni verzi, take startoval velmi pomalu. Pak se to zacalo zlepsovat a rekl bych, ze ted neni rozdil mezi nim a jinymi editoru jako Photoshop apod. Mel jsem napad, vytvorit si ramdisk a do nej dat casto pouzivane knihovny. Pritom jsem zjistil, ze Mozilla (dodavana s Debianem Woody) je linkovana staticky. Domnivam se, ze tyto programy, protoze vychazeji z komercnich projektu, nejsou napsany tak, aby sdilely bezne systemove knihovny. Hadam, ze zdrojaky OpenOfficu maji asi 600MB. Nechce se mi verit, ze je to vsechno originalni kod, ktery neni obsazen v zadnych knihovnach. Spousta kodu se pak zrejme natahuje znovu. Knihovny jsou v linuxu sdilene, proto by jejich lepsi vyuziti melo prinest zrychleni a mensi pametove naroky. Budme ale radi i za tyto programy a je potreba nechat vyvojarum cas, aby je lepe vyladily.
23.5.2003 00:13 Blood
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tak mě tak napadá, proč jedinci, kteří mají (somozřejmě legální) Widle, a jsou s nimi spokojeni, u nich nezůstanou? Proč jít do Linuxu, když jim nic víc nenabízí? Mě osobně super priorita pro myš a top-vokno nějak zvlášť sexy napřipadá a nadávat na možnosti mnohavrstevnatých systémů protože je nevyužiju je jako nadávat že mám porše, ale ve městě můžu jet stejně jenom padesát.
23.5.2003 00:58 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Předpokládám že to bylo mířeno i na mne, protože tu působím jako největší zastánce Windows a milovník super priority myši. Proč? Prostě proto že Linux je již pět let můj primární systém který téměř výhradně (spolu s FreeBSD) používám a prostě mě štve že existují věci, které jsou ve Windows samozřejmé a v Linuxu prostě za žádných okolností nejsou možné, protože nějaké softwarové části jsou špatně napsané. A věř mi že když vidím jak je můj Linuxový desktop oproti Windows chcíplý, rozhodně si jako za volantem Porsche nepřipadám. Myslím si že v tom se právě Linux liší třeba od *BSD systémů, jejichž autoři jasně říkají že mají svoji cílovou skupinu a určité věci jako desktop pro ne nejsou podstatné. Naproti tomu pokud se nemýlím i sám Linus Torvalds pragmaticky říká že chce aby uživatelé mohli Linux používat k čemu chtějí a jak chtějí. Aby v něm bylo možno dělat cokoli co je praktické. I fanatičtí Linuxoví příznivci se často chlubí tím, že v Linuxu je (na rozdíl od Windows, samozřejmě) možné všechno. Opravdu nechápu tu ublíženou vztahovačnost některých Linuxových uživatelů, kteří na jakoukoli - i oprávněnou - kritiku reagují jako na nějakou osobní urážku a říkají: pokud je podle vás něco v Linuxu špatně, tak buďte zticha a používejte si Windows. To je přece otřesný přístup. Nevím jak ty, ale já například když objevím chybu ve svém oblíbeném programu, tak ji nahlásím autorovi. A možná tě překvapí že on je za to dokonce rád - ještě mě kvůli tomu nikdy neposlal do háje nebo ke konkurenci. Já sice nemám Linux nějak zvlášť rád, ale bohužel momentálně nevidím jinou, lepší alternativu. Takže jej používám i s jeho nedostatky, které se ovšem dají odstranit. Ono to možné je - aniž by při tom kdokoli utrpěl újmu. Ne však pokud na nějakou zjevnou chybu poukážu a odpovědí je mi něco jako "no a co, když se ti to nelíbí tak to nepoužívej". Takhle se to nikdy nemůže zlepšit.
23.5.2003 02:09 pjotr
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Okej, je to blbo napisanymi aplikaciami a kniznicami, akurat som skusal AbiWord a musim povedat klobuk dole. Rychlost porovnatelna s wordom (o funkcnosti sa nebavim...), pod linuxom som sice neskusal, ale verim ze aj tam je to rychle.
Ale co je mi divne, ze ti ludia co pisu napr. KDE(alebo openoffice-este horsie) ho nepouzivaju? To im nevadi ze na kompe ktory bol pred par rokmi superpocitac sa to vlece ako slimak? Ked som bol maly a sledoval som ako rychlo sa zvysuje rychlost pocitacov, tak som sa tesil, az budu kompy take rychle, ze na nieco kliknem a budem cakat maximalne sekundu kym sa to nakopne. Ale teraz nebadam rozdiel medzi starou 386 16MRam s win3.11 a pentiom 1GHz 128MBram(dobre, mozno trochu)
Inak to ze pouzite fluxbox, ten je rychly je podla mna trochu odveci argument - akonahle pustim nieco z KDE, rychlost je v tahu (zvysenie rychlosti badam len pri pustani xtermu..)
A este jedna vec: brat si pri porovnavani rychlosti za priklad aplikaciu mozilla je imho blbost. Mozilla je proste pomala, ci uz na win alebo linuxe alebo BSD alebo kde si to pustite.
23.5.2003 18:11 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
Prosim vas, kde mate v OO.o, nebo v cenkoli jinem problem s rychlosti. Nas tady 5 soucasne pracuje s 5 a vice soucasne spustenyma OO.o na 750MHz Pentiu a nemame problemy s rychlosti. Ted jsem si to schvalne vyzkousel. Kliknu na ikonku OO.o a mam ho za 1,5sec nastartovane. Kliknu znova a druhe OO.o mam nastartovane za 1sec. Mozilla je cca 2x linejsi, ale s tim se snad da zit. Chces mi tvrdit, ze v XP na stejnem pocitaci to bude rychlejsi? Chapes doufam, ze tady mame 5 pocitacovych pracovist za cca 65kKc misto 180kKc jen v HW, kdyby jsme tu meli 5x herni konzole s nainstalovanejma XP a server. Nehlede na cenu licenci na pouzivani cehosi.
XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
23.5.2003 22:36 Blood
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
To je fajn že používáš Linux i s jeho nedostatky. Já taky. Nejsem dotčenej, to se neboj. Jenom pochop proč teda píšu tyhle řádky v Mozille na Gnome2 když můžu to samý dělat ve WinXP s rychlejší odezvou. Věř mi, že mnohem radši bych to psal v OpenQNX, nebo ve FreeBeOS, ale bohužel nic takovýho neni. Žel... Nejsem programátor, ale dokážu si spočítat, že to co funguje dobře jako servr (rozděluje koláč mezi všechny stejně), nebude fungovat tak skvěle jako real-time OS. Jakkoliv tenhle přístup zaostává za Wokonousama, mě to neva, je to spolehlivý, mě to stačí. Nebudu nadávat že se mi trochu trhá myš když nabíhá OpenOpice. Filmy žerou 10%, TuxRacer se netrhá, Mozilla naběhne do dvou vteřin a to mám RH9 na Duronu700. Opravdu nemám co řešit.
23.5.2003 23:04 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
S tím FreeBeOS - právě že nějaké více či méně free klony BeOS existují. Bohužel ten vývoj skoro vůbec nesleduju, ale pokud vím tak aspoň některé jsou založené na Linuxu. To je přesně to co by mi vyhovovalo - rychlý, moderní desktopový systém Linuxového typu ale bez těch pomalých zastaralých monstrozit. Bez Xek a klidně is s integrovaným GUI. Snad to časem bude reálně použitelné. Anebo se časem v tomto ohledu zlepší i Linux - věřím že ano, určitě to možné je a snad se na tom už pracuje. Jinak ten dvousekundový start Mozilly - to mi přijde neuvěřitelné, tak rychle mi snad nestartuje ani ve WinXP na P4 2.4...
24.5.2003 01:22 Blood
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
BeOS je mrtvej. Jeden čas jsem ho měl a vejral jak může bejt počítač taky rychlej. To je ale pasé...
Xka nejsou monstrum. Gnome a KDE jsou monstrum... Nám nezbyde než se smířit s vývojem jak leží a běží. Nic lepšího nejni a asi hnedtak nebude.
24.5.2003 01:35 Jakub
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
No, já bych si tím nebyl tak jistej - BeOS sice je mrtvej, ale jeho free klony se dál vyvíjejí (teda jestli to někdy v poslední době nezabalili, nevím) - třeba takový BlueEyedOS je založený na Linuxu, tedy kompatibilní s Linuxem, měly by v něm jít spouštět Linuxové programy a to i pro Xka...
26.5.2003 12:15 rat
Rozbalit Rozbalit vše linux podpora AGP
nikdo ti nebrani neinteraktivnim procesum prioritu snizit. a pokud jde o tvuj system ktery sam spravujes tak taky zvysit tam kde je to potreba (a pripadne to pomoci wrapperu udelat defaulnim nastavenim pro nektere aplikace, treba Xserver nebo ten zminovany mplayer). priority jsou v linuxu odjakziva a to ze v nove rade jadra chystaji upravy neznamena ze v soucasnosti jsou k nicemu. rychlosti gui windows stejne nedosahnes, ale rozhodne se ji priblizis. jestli je tvuj desktop "chciply", tak je na 99% nejaky problem v nastaveni nebo v ovladacich apod.
ano, linux je otevreny a tak je v nem mozne vsechno, jenze to nekdo musi naprogramovat. zatim asi neni dostatecna chut delat specialni linuxovou distribuci ve vsem napodobujici windows a majici jejich dobre i spatne vlastnosti, treba se to ale jednou zmeni. otazka je ovsem proc, kdyz windows existuji a komu se libi tak je muze pouzivat, myslim ze po nejakych windows2 neni dostatecna poptavka. prirovnani k chybe v programu je v tomto pripade trochu mimo - za pripominku "mas to cele navrzene spatne, chci neco jineho - udelej to znovu jako v programu XY" zadny autor asi moc vdecny nebude.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.