Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 01:48

Dotaz: Firefox – změna velikosti a vyhlazování písma [bylo: prechod na ubuntu]

8.11.2010 22:32 mario
Firefox – změna velikosti a vyhlazování písma [bylo: prechod na ubuntu]
Přečteno: 3016×
Odpovědět | Admin
Příloha:
Přecházím z Windows postupně na Ubuntu Linux. Bude to chtít hodně sil, ale snad to zvládnu. Začal jsem prohlížečem a narazil na 1. problém. Písmo je mále a kostrbaté. Nedá se to přečíst. Můj cíl je nastavit to nějak rozumně aby to vypadalo jako na Windows nebo ještě lépe. viz. příloha. Zkoušel jsem přes Edit->Preferences nastavit stejné písma jako ve Firefoxu na Windows, ale písmo na pozadí se nezměnilo. Poradíte jak na to?

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

8.11.2010 23:07 maga | skóre: 15 | blog: Tricka_KU_Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

system --> predvolby --> vzhled --> pisma , mozna to pomuze

"La Théorie c’est bon, mais ça n’empêche pas d’exister." (Jean-Martin Charcot)
9.11.2010 00:27 mario
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Ale ja nechci změnit písmo v sytému - to je vpořádku. Jediné co vpořádku není je písmo ve Firefoxu (lišty jsou ok, ale obsah ne). Kdyz ve Firefoxu vyberu Edit->Preferences->Content->Advanced a odstraním zaškrtnutí "Allow pages to choose their own fonts, instead of my selection above", písmo se v obsahu změní a vypadá to líp. Ale to není mým cílem - nechci mít každou stránku na internetu stejným písmem. Když tu volbu zaškrtnu stránka si pak ve stylu definuje svoje písmo, ale Firefox na Ubuntu ho zobrazí nějak podivně - jinak než na Windows. Jedná se např. o písmo Arial. Co s tím? Neříkejte mi, že všichni používáte to vychozí písmo :-O
9.11.2010 00:37 sivlk | skóre: 15 | blog: sivlk
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
> Neříkejte mi, že všichni používáte to vychozí písmo :-O

Ano. Aj na windowse si nastavujem to pismo (DejaVu Sans) a aj ked robim weby tak ako prve nepisem Arial ale DejaVu Sans. Proste sa mi viac paci, je to vec preferencie.

Ak sa ti nepaci, nainstaluj si balik ttf-mscorefonts-installer je v repozitaroch ubuntu (multiverse repozitare, teraz neviem ci su standarne zapnute, mozes si ich zapnut v Centrum softveru ubuntu, menu Upravit, Zdroje softveru)
9.11.2010 00:55 sivlk | skóre: 15 | blog: sivlk
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Este prikladam screenshot.
9.11.2010 22:34 mario
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Po nainstalovani ttf-mscorefonts-installer se písmo na webových stránkách dramaticky zlepšilo. Bohužel to pořád není dokonalé - viz. příloha. Vlevo je Ubuntu, vpravo Windows. Písmo na Ubuntu je trochu rozmazané nebo jakoby méně kvalitní. Nastavení smoothingu nebo hintu písmo ve Firefoxu neovlivní. Je to tedy tím balíkem ttf-mscorefonts-installer. Možná tam nejsou kvalitní písma, ale nevím. Jde vyřešit písmo ve Firefoxu na Ubuntu tak, aby vypadalo stejně jako na Windows - nebo je to nemožné? Je to pro mě dost podstatné v používání Linuxu (Ubuntu).
9.11.2010 22:41 sivlk | skóre: 15 | blog: sivlk
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Nemas zapnuty subpixel hinting: System->Predvolby->Vzhlad - Zalozka pismo, tlacitko Podrobnosti, skus sa s tym pohrat.
9.11.2010 22:55 mario
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Vždyť jsem psal, že smoothing a hinting nemá na obsah webových stránek ve Firefoxu vliv! Písmo se mění v lištách a menu Ubuntu, ale ne uvnitř Firefoxu.

Když si v podrobnostech budu hrát s nastavením bude se měnit jen písmo vně Firefoxu.
9.11.2010 22:57 Olaf
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Sorráč, ale jestli se budeš zabývat takovou ptákovinou, tak Ubuntu, resp. GNU/Linuxu opustíš opravdu brzo. Protože ty řešíš jen ZVYK, nikoli problém funkčnosti. Nevím, jak potom chceš zvládnout odnaučit se ostatní návyky/zlozvyky z Windows (vsadím boty, že při každém problému budeš počítač restartovat :-)) Smiř se s tím, že Linux není Windows, že v Linuxu je písmo jiné než ve Win, stejně jako je jiné v Mac OS X. Ubuntu má ještě parádní vykreslování, tos neviděl základní instalaci openSUSE. :-) Jak říká kolega, písmo je potřeba vyhladit, i když už teď to vypadá u tebe OK. Kdysi jsem viděl, jak v openSUSE písmo nastavit tak, aby to vypadalo fakt jak ve Win. Bylo to složité a nevím, jestli by to dneska vůbec šlo. Zapnutí subpixelhintingu plně stačí.

Mně osobně už se písmo v Linuxu líbí víc. Proč? Protože zvyk.
Aleš Janda avatar 9.11.2010 23:19 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
+1

Mně na tom screenshotu písmo vpravo (Windows) připadá příšerné - kostrbaté, nevyvážené šířky a hnusně barevné (ne, ClearType nemám rád při libovolném nastavení). Skoro se mi zdá neuvěřitelné, že z toho krásného písma vlevo by chtěl někdo udělat tu hrůzu vpravo. Nicméně - zjevně je to jen zvyk.

Na druhou stranu, vzpomínám si, jak jsem kdysi poprvé zasednul prohlížeči v Solarisu (tehdy jsem znal jen Windows) a to písmo se mi tam zdálo nádherné - prostě mnohem hezčí stránky než ve Windows. A to přesto, že ty stránky vlastně vypadaly trochu jinak - fonty měly jiné- proporce. V podstatě se mi to písmo líbilo díky absenci ClearType a trošku „špinavějšímu“ vyhlazování (ale ne tak moc jako v Mac OS). Toho se +- držím doteď. Takže je to možná i trochu osobními preferencemi.
8.1.2011 13:40 Fogy
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Musím se přidat k autorovi, který založil toto vlákno. Dle jeho přiloženého screenshotu je evidentní, že linux proporcionálně stejné písmo zobrazuje jinak než-li windows. Níže jsem se mohl dočíst, že používá něco jiného pro vykreslování. I toto je pro mě důvodem proč zůstávat u Windows. Překvapuje mě, že je to různé u různých uživatelů. Ptal jsem se mého kamaráda zda-li mu to nevadí a on vůbec nevěděl o čem mluvím. Když ale porovnám ty dva obrázky tak ten vpravo je evidentně ostřejší. Přirovnal bych to k ostrosti písma jaké můžeme nalézt v knize. Písmo je ostré nemá žádné vedlejší stíny způsobené zobrazením tak jako je to u obrázku vlevo. Dále si myslím, že to není zvykem, ale očima. Někdo prostě tu ostrost vidí a nikdo ne. Zkuste si zobrazit nějaký pdf soubor s textem. Na tom je to nejvíce patrné. Ta neostrost je až zarážející a divim se že s ní nikdo nic nedělá. Mě osobně z toho bolí oči.
8.1.2011 14:12 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Příloha:
já to mám v debianu nastaveno takto a nepřijde mi to rozmazané
9.11.2010 23:54 mario
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Z vašich komentářů usuzuju, že to tedy nastavit stejně nejde. Škoda, zvyk bych překousl, to není problém, problém je když děláte grafiku a weby. Nechápu jak můžete říct, že to písmo v Ubuntu je lepší než to Windows napravo. Stačí se podívat dolů na slovo Kontrola. Písmeno K je tučnější než všechny osstatní a navíc se tiskne k písmenu o. Velikost písma v boxech je větší. Písmo je v pravo barevné pravděpodobně proto, že nemáte LCD monitor nebo máte jinak rozložené pixely. Já tam např. žádné barvy nevidím, jen kdybych si to zvětšil - to ale postrádá smysl, protože pak by barvy nebyly zarovnané se subpixely.

Neřeším co se vám líbí více. Řeším jak to nastavit stejně, ale jak vidím, možná jsem píchl do vosího hnízda - že by něco na Ubuntu bylo nemožné? A to nastavit písmo, které používá 99% světa? To není moc dobrý začátek.

Aleš Janda avatar 10.11.2010 00:29 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Tohle je opravdu zvláštní, díváme se na stejný obrázek, ale každý vidí něco jiného :-)

Stačí se podívat dolů na slovo Kontrola. Písmeno K je tučnější než všechny ostatní

Pořádně jsem si to zvětšil v Gimpu. U obou písem jsou tahy písmen stejně široké. Naopak subjektivně (při nezvětšení) se mi zdá 'K 've Windows méně tučné než okolní text. 'K' v Linuxu se mi zdá stejně tučný jako okolní text.

a navíc se tiskne k písmenu o

Taktéž nemám ten pocit, naopak se mi zdá, že ve Windows je 'K' zbytečně od 'o' vzdáleno a je tam nepřirozená mezera.

Písmo je v pravo barevné pravděpodobně proto, že nemáte LCD monitor nebo máte jinak rozložené pixely. Já tam např. žádné barvy nevidím

LCD mám a vidím je tam; prostě proto, že ClearType dělá barevné písmo už ze své podstaty. Je to hodně znát třeba u černého nadpisu článku; ale barevné písmo vidím všude. Ano, pokud se na monitor dívám hodně zdálky, splývá mi to a barvy už nerozlišuju.

Řeším jak to nastavit stejně, ale jak vidím, možná jsem píchl do vosího hnízda - že by něco na Ubuntu bylo nemožné?

Minimálně to podpixelové vyhlazování lze nastavit v Linuxu. Obecně ale upravit jeden systém tak, aby vypadal přesně jako ten druhý nelze, už proto, že prostě používá jiné algoritmy na vyhlazování. Já jsem také ve Windows nedosáhl ekvivalentního zobrazení písma jako na Linuxu. Anebo Mac OS - stačí si i pustit Safari pod Windows, písmo bude úplně jiné.

Jinak ještě obecně - z mého pohledu je Linux ve vykreslování písma dál; standardně podporuje třeba kerning a slitky; ani jedno jsem z toho ve Windows nikdy neviděl a nedokázal nastavit. Zrovna Firefoxu se tohle ale netýká, ten si vykresluje všechno sám.
10.11.2010 11:40 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Já vidím nepříjemně barevné fonty i v linuxu se zapnutým subpixelovým vyhlazováním. Vždycky si to musím přepnout na stupně šedi. Monitorem to není, protože ostatní ty barvičky nevidí a písmo se jim líbí. Takže mi přijde, že to záleží kus od kusu :)
9.1.2011 17:58 ROFL
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Ty barvy okolo písma jsou fakt hnus. Bych u toho nevydržel sedět.
10.11.2010 01:15 Olaf
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu

Neřeším co se vám líbí více. Řeším jak to nastavit stejně, ale jak vidím, možná jsem píchl do vosího hnízda - že by něco na Ubuntu bylo nemožné? A to nastavit písmo, které používá 99% světa? To není moc dobrý začátek.

Nene, to není píchnutí do vosího hnízda, to je prostě klasický případ, kdy si nový uživatel myslí, že Linux je vylepšenou bezplatnou kopií Windows. Není. :-) Písma se v systémech renderují různě. Pokud máš problém s písmy v Linuxu a chceš to, co má 99 % počítačů, nezbývá nic jiného, než se obrátit na Microsoft a požádat ho, jestli by nebyl tak hodný a nevzdal se patentů, které v oblasti vykreslování písma apod. drží. :-) Pak to budou mít všichni v případě potřeby stejné nehledě na OS.

Mimochodem, pokud použiješ písma z Windows v Linuxu (překopírováním apod.), hned porušuješ licence/práva MS a jeho partnerů. Kdyby se někomu pak chtělo kontrolovat tvá grafická díla na webu a zjistili by, že jsi použil fonty Microsoftu a partnerů bez zakoupení licence Windows, je průšvih na světě. Ona BSA, že pane Hlaváči, často straší i s tím. Jiný kraj, jiný mrav. :-) Fontů, zdarma, najdeš přesto dost. Pokud jsi grafik, raději se obrať na grafiky, jak si s fonty a renderováním pod Linuxem poradili oni. Hodně úspěchů

stativ avatar 10.11.2010 08:04 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Problém je v tom, že obvykle se firefox všechno snaží řešit strašně nesystémově po svém.

Nastavit to jde, aby to vypadalo naprosto identicky, ale znamená to hrabání se v konfigurácích fontconfigu což ti jako začátečníkovi moc nedoporučuji.

Pokud by tě to ale stejně zajímalo, tak jsou na to XML soubory v /etc/fonts/conf.d, kde se dá nastavit, jaký font se má použít jako náhrada pokud požadovaný font neexistuje. Většina těhle aliasů je AFAIK v nějakéčíslo-metric-aliases.conf (doufám, že ubuntu to má stejně) a nastavení aliasu vypadá například takto (místo Arial se použije Liberation Sans):
<alias binding="same">
      <family>Arial</family>
      <accept>
      <family>Liberation Sans</family>
      </accept>
</alias>
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
8.1.2011 15:49 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Warning: The firefox package in [extra] is compiled without --with-system-cairo, so it will ignore your font configuration.

Tohle se týká Arch Linuxu. Není možné, že je to stejně i v Ubuntu?

9.1.2011 14:31 pedro
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
To si piš, že to tím je. Prakticky ve všech distrech (s výjimkou Gentoo, kde si člověk Firefox zkompiluje sám) je to takto udělané. Zajímavý je, že v Ubuntu alespoň u mě Firefox vypadá stejně jako zbytek aplikací při nastavení hintingu na slight, zatímco jinde (třeba v Debianu) jako při nastavení hintingu na full. Tak či onak s výjimkou toho Gentoo Firefox ignoruje systémové nastavení ve všech distrech.
9.1.2011 17:57 ROFL
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Tak proto v mi v Gentoo vypadá FF písmo stejné jak ve zbytku systém "out of box". ps. ABCLinuxu mi teď tvrdilo, že se chystám komentovat 61 dní starý komentář.
Chytrex avatar 9.1.2011 18:12 Chytrex | skóre: 30 | Bohumín
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
U webů to právě není vůbec problém.. Tam se totiž nemůžeš spolehnout na nic.. Ani na fonty, ani na velikosti.. Prostě se tam nějaký font zobrazí.. a ty s tím neuděláš ani prd. A ad písmo linux vs windows.. ve windows je pro mě nekoukatelné, to linuxové je krásně čisté a nebolí mě z něj oči..

A písmo které používá 99% světa? Žerme hovna, miliardy much se nemůžou mýlit..;) (česky: to že je nějaké písmo ve windows ještě neznamená že je dobré. Já i ve windows ve virtuálu mám DejaVu sans)
Hrdý člen KERNEL ULTRAS .:. define QUESTION ((bb) || !(bb)) .:. Odmítám vaši realitu a nahrazuji ji svou vlastní..
9.11.2010 23:08 Olaf
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Příloha:
Ještě bych chtěl chtěl připravit na jednu z odlišností. :-) To vlevo je, když se posere Windows, to vpravo Linux. Tak bacha. Ať nejsi překvapen. :-) /sarc
10.11.2010 12:08 Kenji
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
+1 :-)
8.1.2011 23:57 Arthur
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ja mam kuprikladu v Ubuntu 10.04, nastaven subpixel smoothing + full hinting a je to naprosto skvele. Takovou kvalitu pisma se mi ve WinXP nepodarilo nastavit. Win7 to myslim zvladaji trochu lepe, ale nepracuju s nima.

Jinak co se tyce Mozilly, tak ta nepouziva systemove nastaveni GNOME, ale je treba to zmenit primo ve fontconfigu:

v /etc/fonts/conf.d/ vyhodit napr. 10-hinting-slight.conf a vymenit ho za napr. 10-hinting-full.conf

9.1.2011 00:10 eee
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
A ten adresar /etc/fonts/conf.d/ je jen pro Mozillu? Ten soubor 10-hinting-full.conf v nem neni. Muzes prosim poslat detailnejsi nazev a poslat screenshot treba stranky abclinuxu.cz nebo zive.cz?
9.1.2011 11:21 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
Rozbalit Rozbalit vše Re: prechod na ubuntu
popis toho adresáře je zde:
Each file in this directory is a fontconfig configuration file.  Fontconfig
scans this directory, loading all files of the form [0-9][0-9]*.conf.
These files are normally installed in ../conf.avail and then symlinked here,
allowing them to be easily installed and then enabled/disabled by adjusting
the symlinks.

The files are loaded in numeric order, the structure of the configuration
has led to the following conventions in usage:

 Files begining with:   Contain:
 
 00 through 09          Font directories
 10 through 19          system rendering defaults (AA, etc)
 20 through 29          font rendering options
 30 through 39          family substitution
 40 through 49          generic identification, map family->generic
 50 through 59          alternate config file loading
 60 through 69          generic aliases, map generic->family
 70 through 79          select font (adjust which fonts are available)
 80 through 89          match target="scan" (modify scanned patterns)
 90 through 99          font synthesis
stačí to tak?

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.