Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 02:31
Koupil jsem si 1TB externi HDD od WD. Pomoci fdisk rozdelil partysny na 50,150,200 a 600G. A ted problemy...
1) první partysnu jsem v fdisku urcil jako NTFS a pak pomoci mkfs.ntfs zformatoval. Problem je, ze windows (XP) to nevidi resp. vidi jako plny disk bez obsahu (neumi vypsat ani velikost a pod). A další věc, ostatní oddily jsem bez problemu pojmenoval a ulozil na automount do fstab, jak jsem zjistil lze to jen u linuxovych FS. Je mozne něco takoveho udelat i zde, abych se vyvaroval napr. při zapsanem automountu /dev/sdb1 s NTFS ve fstab ze když vlozim jen klicenku tak to bude mountovat jako tento systém tedy i s chybou (byva FAT)?Nepujde to nejak pres UUID?
2) 200G oddil jsem se rozhodl mit jako sifrovany filesystem, abych mel kam ukladat citliva data. Postupoval jsem podle clanku na root.cz http://www.root.cz/clanky/jak-vytvorit-sifrovany-oddil-v-linuxu/ , tedy „ dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb3“ - vyplneni disku nahodne vygenerovanymi daty, pak „cryptsetup -c aes-xts-plain -s 512 -y luksFormat /dev/sdb3“ - vytvoreni sifrovaneho oddilu s sifrou atd, a nasledovne „cryptsetup luksOpen /dev/sdb3 encrypted“ kde se mel sifrovany systém zprovoznit.Bohuzel tady jsem v koncich, dostanu vypis „Zařízení /dev/sdb3 není platným zařízením LUKS.“ ackoli do te doby bylo vse OK. Poradi mi někdo znalejsi co s tim, se sifrovanim nemam zadne zkusenosti. Pripadne i jiny navod, diky.
Tak na první otázku již odpověděl kolega, jenom k tomu doplním, že do fstabu lze vkládat disk nejen jako device (/dev/sda1), ale i jako label (LABEL=mujdisk) a jako UUID (UUID=2070348d-e052-43a0-8ce4-a67ca001474a). Takže pro jednoznačné určení disku si můžete vybrat to co se vám bude víc líbit.
Jinak k bodu 2. bych uvítal výpis následujícího příkazu, tím zjistíme co na oddíl cryptsetup zapsal.
cryptsetup luksDump /dev/sda3
No minimálně u UUID si jsem naprosto jistý, že funguje i pro NTFS oddíl. Už jenom z toho principu, že by mělo být nezávislé na fs, ale generované přímo pro oddíl. Stačí když se podíváte do /dev/disk/by-uuid a zjistíte, že tam je :).
Podle mě by měl fungovat i NTFS label, ale flashku mám doma, takže to hned nevyzkouším.
/dev/disk
podadresář by-id
. To je také jednoznačné označení a je ve formě "identifikace_disku_partN", kde N je pořadí partišny na tom disku. A nakonec ještě v /dev/disk
je by-path
, kde je cíl určen kontrolerem a partišnou. ID a UUID (a pochopitelně i label) je invariantní vůči přehazovaní disků na konektorech, připojování disků, zvyšování nebo snižování počtu disků. UUID a label se navíc zachovává při kopiích partišny. Pokud překopíruji partišnu pomocí Clonezilla, nebo jiným nástrojem binární kopie partišny zkopíruje se UUID i na partišnu na jiném disku.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.