Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 02:17
Já osobně kombinuju textové a grafické rozhraní.
To kombinování u mě např. znamená, že třeba pomocí nějakého grafického "udělátka" vytvořím "initial" konfigurační soubor, který potom doladím v textovém režimu.
Jinak také tvořím shellové skripty (Bash), které spouštím třeba z nějakého grafického programu.
Pak jedes v consoli a neco v grafice pokud k tomu je.Pokud je to rychlejší, příjemnější, .... Např je rychlejší nastřílet do terminálu sudo apt-get .... namísto čekání na to, než se načte synaptic, atd atd.
Pokud se jedná o systém na nějakém serveru, řídil bych se jedním pravidlem. Čím méně toho mám nainstalovaného, tím méně se toho může rozbít. Myslím si, že instalace grafického serveru a knihoven je v tomto případě úplně zbytečná a může akorát tak uškodit. Proto bych se omezil pouze na nutné balíčky.
Další věc je ta, že pokud se budeš starat o systém na nějakém serveru, většinou prostě nebudeš sedět u toho počítače, kde jej máš. Budeš se připojovat po síti. Teď si představ, jaké nároky může mít vzdálené zobrazení celého grafického prostředí (a jak pohodlně se ti bude ovládat) oproti tomu textovému.
Pokud tě ale zajímá správa systémů, kde grafické prostředí běžně používáš a máš je po ruce, nic ti nebrání použít grafické klikátka. Jen se ochudíš o některé zkušenosti získané hraním si v konfiguračních souborech
Řekl bych, že to je ale jen částečná odpověď na otázku. Zkus třeba uvést příklady, čím konkrétně by ses chtěl zabývat.
A jeste jeden duvod pro pouzivani textove konfigurace, ktery tu kupodivu jeste nezaznel. Ty graficke klikatka casto umi jenom cast voleb, takze si dany konfigurak nenastavis presne podle potreb.
Samozrejme je mozno (a to tu uz zaznelo) grafickym nastrojem vygenerovat zaklad konfigurace a dodelat to rucne.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.