Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:44
Hrozně nerad bych mystifikoval, ale na jaderných novinách i jinde jsem četl, že podobné za problémy může velké množství dirty pages, které se drží v paměti při zápisu na pomalá zařízení. V jádře 3.3+ by toto mělo být z části vyřešené.
Sám jsem podobně fatální záseky v KDE nikdy neměl (občas se mi tohle stane na pár vtěřin při startu KDE, ale nic strašného), takže nemůžu moc posoudit. Kromě novějšího jádra si můžete zkusit pohrát s I/O plánovačem, někteří uživatelé na fórech Archu měli prý dobré výsledky s noop či deadline plánovačem při zápisu na flash paměti.
kio_file
(tj. kopírování přes jakýkoliv KDE program). Kopírování třeba pomocí mc
se chová lépe. Jestli jde o závadu jádra nebo KDE netuším, je možné, že kio_file
používá nějaký jaderný postup, kterému se mc
vyhýbá a výsledek je tento...
kio_file
to dělá. A asi vyřešení nevidím v dohledné době. Mám i problémy s kopírováním dat na server (gigabitová sít mezi stanicí a serverem, RAID 5 na serveru - stripy na raidu 16kB takže malé) A při kopírování filmů tedy cca 700MB se stejně v průběhu přenosu celá stanice chvílemi zasekne. Typicky ve chvíli, kdy se podle KDE teploměru soubor dokopíruje a asi se provádí sync. Přesto dosahuje rychlost při kopírování v krusaderu cca jednotky MB/s. Pokud jsem zkusil na příkazovém řádku natvrdo kopíroval přes cp
byly rychlost cca 10-15 krát vyšší a na 90-95% gigabitové sítě tedy rychlost mezi 90 až 110 MB/s.
Problémy jsou asi horší už podle tohoto a tohoto a tohoto. Status "UNCONFIRMED" znamená, že se s chybou nic nedělá a kašle se na ni?
Kruci mě se tak z KDE nechce. To co používám často a je tvrdě v KDE je digikam, kontact, krusader, kile, kompare, kate, kopete, ale jestli s tím něco neudělají, tak nechci mít se svého čtyřjádra i5 nepožitelnou bednu.
kio_file
?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.