Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 07:12

Dotaz: Distribuované úložiště

20.6.2012 20:27 vasek
Distribuované úložiště
Přečteno: 421×
Odpovědět | Admin
Ahoj. Mám 30 PC s linuxem, každý má 500GB disk. Nemám dostatečné kapacity na to, abych mohl všechna pc zálohovat, proto mě napadlo postavit z těchto pc nějaké distribuované úložiště, aby se to zálohovalo navzájem, tj. kdyby se pár počítačů vyměnilo, šlo by na ně znovu nahrát ta data, která na nich byla. Potřebuju to vlastně pro takové distribuované zálohy. Jaký software bych na to mohl použít?
Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

20.6.2012 20:32 myšák | skóre: 26 | blog: EmentuX | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Napadá mě například GlusterFS
Je nesmírně těžké být idiotem, konkurence je obrovská...
20.6.2012 22:46 hajoucha | skóre: 22
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
přesně, napadlo mě to samé.
21.6.2012 02:50 vasek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
Něco jsem si v rychlosti o glusterfs přečetl a zdá se, že podporuje jak distribuovaný, tak replikovaný systém zároveň. Nicméně by mě zajímalo, jestli je to vhodné pro mé použití, tzn. 30 stanic, které se každý den vypínají a pouštějí. Může jich najednou běžet třeba i 5 (samozřejmě aby se glusterfs spustil, musel bych spustit i další), proto by mě zajímalo, jestli se vždy po zapnutí potřebného množství pc automaticky spustí synchronizace - v případě, že se data neměnila je to totiž zbytečné. Jednoduše řečeno bych potřeboval mít ihned dostupné pole po zapnutí potřebného množství stanic.
21.6.2012 06:33 hajoucha | skóre: 22
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
no, celé se mi to jeví tak, že chceš vyrobit dynamický systém, který budeš neustále rozhazovat (nová data, vypínání mašin) a chceš, aby se neustále vracel do rovnováhy (replikace, synchronizace).

Gluster to sice zvládne, ale kus výkonu pc a propustnosti sítě obětuješ jenom na to, abys tenhle svůj nápad realizoval - jak moc bude závist hlanvě na tom, jak moc budeš systém rozhazovat. Trošku ten předchozí příspěvek naznačuje, že hledáš něco, co snese nekonečné rozhazování.

Stojí to opravdu za to? Abys nakonec nezjistil, že to je supr akademické cvičení, akorát, že už se na těch mašinách prakticky nedá pracovat, protože jediné, co dělají je, že se neustále synchronizují a replikují.

21.6.2012 09:41 vasek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
A co třeba bacula? Nemám s tímto sw žádné zkušenosti, ale nešlo by to provozovat tak, že by všech 30 pc bylo file deamon + storage server a nějaký externí director by to řídil tak, aby se pc navzájem zálohovaly? Jak těžké je něco takového pod baculou realizovat?
21.6.2012 11:26 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
Takhle jak to píšete, mě to připadá jako velmi diskutabilní přístup. 30 PC s 500GB disky je 15 TB celkové kapacity. Pokud to má mít smysl, tak data by měly být minimálně na dvou, spíše na 3 místech. Tedy potřeba cca 5 TB úložného prostoru. Pokud si pořídíte malý server (třeba jak se tady již párkrát řešil HP proliant N40l) a 4 2TB disky v RAID 5, máte 6TB za méně než 20k tedy za cca 700Kč rozumně bezpečnou zálohu na jedno pracovní místo. Považuji tyhle distribuované systémy za vhodné pro servrovo/clusterové prostředí, kdy všechny nody jsou trvale zapnuté a občas tedy některý není.

A již jen drobná kalkulace, když byste potřeboval pro běh file systému 5 stanic zapnutých navíc dává 1,5kW (možná více) zapnuté elektřiny zbytečně, což je alespoň 50-70 Kč denně.
21.6.2012 01:10 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuované úložiště
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Možná by požadavky splnoval OpenAFS.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.