Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:34
Řešení dotazu:
Já taky, ale to bylo v roce 2005. Dnes už bohužel není rok 2005, takže upgrade RAM bude nezbytný. Pro práci v terminálu samozřejmě 256 MB bude stačit, ale pokud jde o jakékoliv grafické prostředí, i pro běžné prohlížení webu by to bylo zkrátka utrpení.
Tak tím bych si rozhodně nebyl jistý. V záměrně zastaralých a záměrně špatných distribucích člověk nikdy neví, jestli vůbec bude fungovat CapsLock.
Fedora bude mnohem rozumnější volba. Není záměrně zastaralá a uživatel má svůj systém pod kontrolou, což se o Ubuntu říct nedá.
Aby na takovém stroji běžely dnešní distribuce, jsou podle mě nezbytné dvě úpravy.
Zaprvé, doporučuji zjistit, kolik RAM a v jaké konfiguraci může sestava maximálně mít, a přesně tolik RAM koupit. Takhle staré paměti se občas dají překvapivě levně sehnat na eBay (což vřele doporučuji). S alespoň 2 GB RAM se dá uvažovat o rozumné práci, která nebude pouhým swapovacím utrpením. Nicméně čím víc paměti, tím lépe. Je třeba vygooglit, jaké paměťové moduly motherboard podporuje, aby nedošlo k nepříjemnému překvapení.
Zadruhé, pokud bude problém se zastaralou grafickou kartou z hlediska ovladačů, i do velmi starých sestav se dá pořídit současná grafická karta. (Předpokládám, že je tam AGP.) Odkazované karty nestojí nijak závratně moc, hodí se i pro velmi slabé napájecí zdroje a (co je nejdůležitější) jakýkoliv zastaralý Radeon strčí hravě do kapsy.
Přesto je dobré položit si otázku, jestli vůbec má cenu trápit se s touto sestavou à la Národní technické muzeum, vzhledem k tomu, za jak nízké ceny se dnes dá pořídit mnohem modernější stroj (ne nutně nový), u kterého nebude potřeba ptát se na distribuci — poběží tam zkrátka cokoliv.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.