Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 04:10
Ahoj, chtěl bych pomocí VNC z Linuxu (Kubuntu) ovládat PC s Windows 7 64b. RDP nemohu použít, protože je tam home verze Windows 7, která to neumí. V síti mám server (Debian) s IPv6 adresou (tunel Freenet6) a tak se mohu do sítě vzdáleně dostat.
Mám tam ještě PC s Windows 7 32b, které RDP mají a na ně se umím pěkně dostat přes ssh tunel: ssh -L 3389:[IPv6AdresaPC]:3389 root@IPv6AdresaServeru
. Ale to stejné pro VNC mi nefunguje. VNC server spojení odmítá.
Zatím dost tápu a netuším v čem by to mohlo být. Že by TightVNC neumělo IPv6? Je to otázka klienta nebo serveru? Jako server ve Windows jsem zkoušel TigerVNC a RealVNC (poslední verze), které by IPv6 podle srovnávací tabulky měly umět a stejný výsledek. Jako klienta v Kubuntu jsem zkoušel přímo balíčky z repozitáře TightVNC Viewer version 1.3.9 a VNC Viewer Free Edition 4.1.1 for X.
Netušíte někdo?
Řešení dotazu:
Že by byl problém v tom, že mám starou verzi RealVNC? Cituji: "VNC Enterprise Edition 4.1.7 and later & Personal Edition 4.1.2 and later support both IPv6 and IPv4...".
Žel ani v Debianu testing ani v Ubuntu trusty není vyšší verze než 4.1.1, takže upgrade systému nepomůže. Předpokládám, že u TightVNC to bude podobné :(.
Tunnelbroker.net mluví o tom, že v distribučním xvnc4viewer verze 4.1.1+X4.3.0-37 by měly být aplikované patche pro podporu IPv6.
Myslím, že se tomu dá věřit a tak problém bude buď ve spojení (něco s IPv6) nebo se serverem.
Ale to stejné pro VNC mi nefungujeA opravdu mas to VNC na portu 3389? Mas to povolene ve firewallu (na tech windowsech)?
To číslo portu uvedené v dotazu je pro RDP, které mi funguje.
Pro VNC samozřejmě používám 5900.
Při instalaci se ty programy ptají, jestli mají zkonfigurovat firewall. Navíc přes IPv4 mi to chodí.
Překvapilo mne, že tunel lze vytvořit jako kombinaci adres IPv4 a IPv6: ssh -L 3389:[IPv4AdresaPC]:3389 root@IPv6AdresaServeru
. Můžete mi někdo potvrdit, že to tak opravdu jde? Nedaří se mi o tom najít moc informací.
Server má IPv6 adresu, ale na PC bych se raději tuneloval pomocí IPv4.
RDP mi takto funguje, ale VNC zase ani ťuka :(.
Tak jsem byl nakonec úspěšný s následujícím řešením:
Různé problémy:
Zatím první zkušenosti: je to kriticky pomalé, takže se mi to zatím jeví nepoužitelné. Zatím to zkouším na PC, kde mám i RDP a to je v pohodě. Hrozně pomalu se překresluje obrazovka. Snad se mi podaří vyladit parametry, aby to běželo rozumně.
Zatím první zkušenosti: je to kriticky pomalé, takže se mi to zatím jeví nepoužitelné. Zatím to zkouším na PC, kde mám i RDP a to je v pohodě. Hrozně pomalu se překresluje obrazovka. Snad se mi podaří vyladit parametry, aby to běželo rozumně.
Zdrojem problémů zřejmě byly i ty pokusy s různými typy VNC. Nedařilo se mi rozchodit to řešení na dalším počítači až jsem si všiml, že v běžících procesech je nějaké další VNC:
Běžel tam TigerVNC server, se kterým jsem tam kdysi laboroval. A i když jsem TigerVNC odinstaloval, tak server zůstal v procesech viset nedovolil kompletní odinstalaci a pokaždé se spouštěl a zřejmě blokoval porty. Klidně to mohlo být tak, že jsem proces TigerVNC považoval za TightVNC - názvy jsou dost podobné.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.