Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 06:48
Před 10 lety by tohle byl asi zajímavý dotaz.
Dnes, kdy je IPv6 nezbytná každodenní samozřejmost, je poněkud bezpředmětné spekulovat, co by jak mohlo/mělo být. Autokonfigurace nemusí přidělovat náhodné adresy. Já mám ve všech svých sítích stabilní IPv6 adresy. Neexistuje taky žádný důvod, proč by někdo nemohl mít podsíť s prefixem /96 nebo třeba /120, chce-li takovou. Stačí si nastavit DHCPv6 a je to.
Ne, autokonfigurace nešla udělat tak, aby nejmenší síť byla /112 nebo /104 (/16 a /24 je evidentně překlep nebo nepochopení, ze které strany se bity počítají). Základní idea autokonfigurace tkví v tom, že když se setkají jakákoliv dvě zařízení s unikátními MAC adresami v téže podsíti, mohou vždy dostat unikátní (a v dané podsíti neměnnou) IPv6 adresu. Polovina IPv6 adresy je tedy jakýsi identifikátor místa/sítě a druhá polovina je identifikátor zařízení. Každá z obou částí má být sama o sobě globálně jednoznačná.
Protože IPv6 má už 20 let (a tím méně chápu, proč se mu někteří dokáží ještě dnes tolik divit), původní nápad samozřejmě doznal spousty rozšíření, například možnost (nikoliv nutnost) generovat dočasné náhodné adresy, které mají údajně zlepšit zabezpečení. Jinak se toho až tolik nezměnilo.
dočasné náhodné adresy, které mají údajně zlepšit zabezpečeníNe zabezpečení, ale soukromí. (Zařízení s Privacy Extensions má stále i adresu vygenerovanou z EUI-64, jen ji nepoužívá pro odchozí spojení.) Smyslem je, aby nebylo možné konkrétní zařízení zvenčí trvale ztotožnit, ať už v jedné síti nebo (a to hlavně) při pohybu mezi více sítěmi.
192.168.0.8
a kam které patří, když stačí znát tiskarna.local
?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.