Portál AbcLinuxu, 13. července 2025 16:33
Obecně nijak, vždy můžeš jenom kopírovat přesouvat objekty do šifrovaného prostoru.Můžeš natáhnout vždycky blok do paměti, zašifrovat a přepsat (+ to posouvat, protože na začátku přibude hlavička). http://www.johannes-bauer.com/linux/luksipc/ Ale skutečný problém v tomto dotazu není, jak data zašifrovat, ale že má tazatel data na jednom disku bez jakékoli zálohy.
Můžeš natáhnout vždycky blok do paměti, zašifrovat a přepsat (+ to posouvat, protože na začátku přibude hlavička). http://www.johannes-bauer.com/linux/luksipc/OK. O tom nástroji jsem nevěděl. Myslel jsem si, že si konverzi na místě musíš udělat sám.
Ale skutečný problém v tomto dotazu není, jak data zašifrovat, ale že má tazatel data na jednom disku bez jakékoli zálohy.To máš sice pravdu, ale tazatel v tom problém nevidí. Obecně to je mnohdy tak, že uživatelé porovnávají cenu provádění záloh proti pravděpodobností události*cena ztráty. O ceně dat tazatele nevíme nic. Třeba jsou to nasosané filmy z netu a cena ztráty je čas na opětovné stažení plus spotřebovaná elektřina. A celkově si nákladů, které by musel vynaložit s nějakou pravděpodobností cení méně, než je cena disku pro zálohu. Operace z oddíly pouze zvyšuje pravděpodobnosti havarijní události. Někde jsem před lety viděl odborný článek, který dokumentoval, že to, že ve většině případů lidé zálohují málo nebo skoro vůbec je racionální chování, protože v mnoha případech je možné podstatnou část dat získat odněkud jinud, firemná servery, mailové schránky a mnohdy to co je vskutku zcela jedinečné má natolik malou hodnotu, že je to nižsí hodnota než náklady v zálohovacím procesu.
Nech prostě data tam, kam ten disk zálohuješ, disk přeformátuj do šifrované podoby a data zkopíruj že zálohy zpátky na disk. Nic komplikovaného na tom nevidím.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.