Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:20
Věta z titulku zazněla v přednášce na LinuxDays 2015, kterou jsem sledoval na YouTube a z ní vychází můj dotaz.
K čemu vlastně Ansible (a podobné systémy) slouží?
Je mi jasné, že se pomocí ní dá tychle nasadit nový server, případně na existujícím serveru rozběhnout novou funkcionalitu. Ale není mi jasné, co se stane pak.
Nasazení je bod 0., ale tím se nekončí. Časem jsou požadavky na změnu funkcionality/konfigurace a stav na serveru se začne odlišovat od stavu při instalaci.
Například chci instalovat www server. Použiji Ansible a mám nainstalováno. Následně si vzpomenu, že na něm chci provozovat nový virtuál a co pak s tím?
V materiálech o Ansible opakovaně zaznívá, že se používá i pro rychlé nasazení v případě nahrazení starého stroje novým, ale to pak chování dle druhé možnosti nedává smysl, protože se mi bude časem více a více odlišovat realita od Ansible.
Řešení dotazu:
přesně, pokud si mazli jeden server , nic ti to prakticky nepřinese ...
pokud desitky nebo stovky jsou tyto nástroje(ansible, chef,salt,puppet,cdist ....) k nezaplaceni
Vše co tu zaznělo je pravda, ale asi neumím správně pokládat dotazy, protože odpovědi se tomu co jsem chtěl zjistit nepřiblížily ani náhodou.
Každopádně po konzultaci s jiným zdrojem si odpovím sám, že Ansible pokrývá celou dobu životnosti serveru a že budoucí požadavky na změnu v konfiguraci znamenají úpravy na centrálním Ansible serveru s následným znovuspuštěním playbooku. Tedy možnost číslo 1. z původního dotazu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.