Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 04:25
Lituju, ale myslim, ze nic takoveho neexistuje. 286 snad umela jen real mode. Linux bezi v protected modu procesoru. Bez toho na x86 procesorech nelze delat veci jako ochranu pameti mezi procesy ani ochranu kodu kernelu v pameti pred zasahem z userspace. Sprava virtualni pamet asi taky tezko. A pokud neco z toho jde, tak urcite _velmi_ omezene a pomoci spinavych triku na ukor uz tak nizkeho vykonu.
Minix, ktery tu nekdo zminoval, pro 286 existoval (alespon v nejake starsi verzi), ale take tam byla hromada problemu (jako, ze ochrana pameti moc nefunguje a pod.).
I kdyby se nekdo dal do portovani Linuxoveho kernelu na 286 a uspel, tak uz by ten vysledek asi nemel s Linuxem moc spolecneho...
Poznamka na okraj jeste k tomu Minixu: Minix jsem nikdy nepouzival, jen jsem cetl od Tanenbauma (jeden z hlavnich autoru Minixu) knihu "Operation Systems: Design and Implementation" (1. i 2. vydani). Prave na Minixu tam ukazuje veci z teorie vyvoje OS.
Minix nikdy nebyl psan jako vec pro bezne pouziti, ale pro vyuku navrhu a vyvoje operacnich systemu (alespon Tanenbaum to tvrdi v 2. vydani te knihy). Vztah Minix/Linux je vubec zajimavy. Linus zacal psat Linux kvuli nespokojenosti s dosavadnimi OS (vcetne Minixu, na jehoz usenet strankach nakonec Linus uverejnil prvni zminku o tom, ze neco takoveho tvori). Pak se strhla mezi Linusem a Tanenbaumem velmi zajimava a bourliva diskuze; viz. treba zde: http://people.fluidsignal.com/~luferbu/misc/Linus_vs_Tanenbaum.html
V 2. (doplnenem) vydani vydanem v 1997 (tedy kdyz uz si Linux dobyl misto na Slunci) venuje Tanenbaum vztahu Linux/Minix celou kapitolku, kde prave argumentuje tim, ze Minix mel vzdy zaustat jednoduchy (i na ukor vlastnosti a vykonu) pro snadnost studia. Kritika Linuxu (a jeho monolitickeho navrhu) tam narozdil od zminovane diskuze vubec neni.
4. 286 má pouze 16-bitové registry
Poradil ujo Google.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.