Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 07:07
Mám ho nasazený na zhruba 300GB adresáři a jedna synchronizace běží cca hodinu.. Pravda je to přes smbmount, ale i tak je to pomalé.Přenést 300 GB za hodinu vám připadá málo? Co tam máte za síť? Pokud je to 1 Gbit/s, přenášet po ní reálně 0,66 Gbit/s (s veškerou režií) je podle mne dost slušné.
Pokud má to úložiště připojené přes smbmount, znamená to, že se všechny ty soubory musí přenést SMB protokolem na lokální počítač.Ne, nemusí. Stačí, když se přenesou informace o času poslední změny a velikosti. Pokud se tyto nezměnily, rsync na ně v defaultním nastavení nebude vůbec sahat.
Pokud se tyto nezměnilyNe pokud se nezměnily, ale pokud budou stejné. Což zrovna v případě
smbmount
může dopadnout všelijak. Dá se použít parametr, aby rsync zadané rozdíly v čase ignoroval, ale ten v defaultním nastavení zapnutý není.
Pokud je to záloha, která má šáhnout na všechny soubory a posoudit jestli se změnily tak na rotačním disku stejně více než cca 100 za vteřinu neudělá nijak. Žádný systém.Může být víc záznamů o souborech v jednom bloku.
rsync --link-dest
. Tedy vytváří hardlinky na nezměněné soubory v předchozí záloze. Obnova je nesrovnatelně rychlejší než v případě rdiff-backup, neboť není potřeba rekonstruovat staré verze souborů z diffů.
Používal jsem rdiff-backup, nyní používám rsnapshot a je to mnohem lepší. Hlavně ta obnova starších souborů. Zdaleka nejčastější use-case záloh je právě vytažení nějaké staré verze jednoho souboru či adresáře s několika málo soubory.
Co se místa na disku týče, hardlinky docela komplikují výpočet zabraného místa i odhad, za jak dlouho místo dojde, ale celkem v pohodě se s tím dá žít. Je docela obtížné zkopírovat zálohovací disk na nový zálohovací disk, neboť je potřeba zachovat hardlinky a na to je potřeba hodně paměti.
Rozhodně s rsnapshotem doporučuju mít dedikovaný fyzický (i logický) disk jen na zálohy. Jinak to je ale dobrý a jednoduchý (není moc, co by se mohlo podělat) nástroj.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.