Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 02:43
PC1 UID 1055 : tomas UID 1066 : lukas
PC2 UID 1055 : frantaKdyž připojíme tuto flashku na PC2, tak u dat uživatele "tomas" bude vlastník "franta" a u dat od uživatele "lukas" bude vlastník "1066" (když uživatel s tímto uid neexistuje, tak se místo jména zobrazí samotné uid).
# zjisteni jake UID mas: id # vylistovani souboru se zobrazenim UID/GUID misto jmena ls -n
Ale flash disky sú žiaľ neni optimalizované na prácu s žurnálovacími súborovými systémami medzi ktoré sa radí NTFS alebo EXT3.
Mám tomu rozumět tak, že ta flaška nemusí jít na ext3 naformátovat? Nebo tak, že v názvech souborů a složek se nebudou rozlišovat valká a malá písmena? Právě proto jsem chtěl tu flešku naformátovat na ext3, aby se mi neměnily názvy, co se týká velkých a malých písmen a aby ve stejném adresáří nevadilo, když bude například soubor "BALIK" a zároveň soubor "balik" a podobně. Já jsem tu flešku totíž chtěl použít na zdroje softwaru. Na počítači, na kterém mám internet, si stáhnu repozitář, ten uložím na flešku, a tu flešku zastrčím k počítači, kde není internet, do toho počítače to nakopíruji, přidám lokálně zdroj softweru, a už z toho přidání abych mohl instalovat.
NTFS mi nevadí, když na flešku nepůjde dát, tento souborový systém je na pytel zase z jiných důvodů.
Na počítači, na kterém mám internet, si stáhnu repozitář, ten uložím na flešku, a tu flešku zastrčím k počítači, kde není internet, do toho počítače to nakopíruji, přidám lokálně zdroj softweru, a už z toho přidání abych mohl instalovat.Chápu, že mohu mít zájem z bezpečnostních důvodů provozovat izolovaný systém, ale pak na to potřebuji efektivní znalosti. Nebo je jen relikt minulosti, nebo něco podobného, a pak bych za pár korun spíše řečil prosíťování, WiFi a pod.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.