Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 15:15
KERNEL=="sd?", SUBSYSTEM=="block", DEVPATH=="*host19/port-19:5*", NAME="sdbc", RUN+="/usr/bin/logger My disk ATTR{partition}=$ATTR{partition}, DEVPATH=$devpath, ID_PATH=$ENV{ID_PATH}, ID_SERIAL=$ENV{ID_SERIAL}", GOTO="END_20_PERSISTENT_DISK"
KERNEL=="sd?*", ATTR{partition}=="1", SUBSYSTEM=="block", DEVPATH=="*host19/port-19:5*", NAME="sdbc%n" RUN+="/usr/bin/logger My partition parent=%p number=%n, ATTR{partition}=$ATTR{partition}"
LABEL="END_20_PERSISTENT_DISK"
Účelem je aby disk na určitém sata byl pod /deb/sdbc.
Chci takhle rozčlenit všechny disky.
A prosím o konkrétní úpravu skriptu aby fungoval, odkazu na různé archwiki jsem prozkoumával už dlouho.
Zlatý Windows, c, d, e, na tři kliknutí.... :-/
LANG=C ls -l /dev
$ cd /dev $ ln -s sda super $ /sbin/cfdisk /dev/super # overenieP.S.: Linux - jeden problem, viac rieseni.
* fyzické disky * volitelně sw raid (mdadm) * lvm * hromada oddílů podle vaší potřeby s různými fsNení tedy žádný důvod mít na datových discích více než jeden MBR / GTP oddíl. Hromadu oddílů pro různé FS (pokud je tedy skutečně potřebujete) vyřešíte v na jedné vrstvě v LVM. Nebo ZFS:
* fyzické disky * zfs se zvolenou redundancí vdevu * pokud chcete, uděláte si hromadu Volume kam si dáte jiný FSNebo BTRFS:
* fyzické disky * btrfs se zvolenou globální redundancí(Btrfs nenabízí možnost export blokového zařízení (volume), ale to lze snadno vytvořit pomocí loop.) Tedy linux vám nabízí všechno a dokonce mnohem víc, než upirátěné Win s ReFS. A když už je chcete použít, tak si je alespoň kupte. Pojmenování fyzických disků se neřeší. Disky jsou identifikovány pomocí ID, je to na nich napsané i z boku, takže při poruše disku jasně vidíte, který disk máte vyměnit (pokud je tedy backplane navržená tak blbě, že neumí v OS zobrazit ani správné pořadí disků podle slotů). Vytvářet si vlastní systém pojmenovávání fyzických disků je vždy cesta do pekel a do chaosu. To se prostě neřeší. Disky mají ID, WWN propsané až do OS a lze je pomocí toho jednoznačně identifikovat. O redundanci dat se postarají vyšší vrstvy (hw raid / sw raid / řešení na úrovni fs). Jinými slovy děláte tutéž chybu jako hromada začátečníků. Chcete měnit věci, které se měnit vůbec nemusejí, z důvodu, které nemají vůbec nastat. Takže udělejte krok zpět, rozmyslete si, co od storage vlastně očekáváte a potom to lze zrealizovat velmi jednoduše některým z výše popsaných způsobů.
že nic není dotažený do koncePrávě naopak. Udělat v linuxu storage byla pohoda už před 20 lety. A situace se jen zlepšuje. Dneska máme k disposici věci, za které bychom v komerčním světě zaplatili miliony. A to bez přehánění.
každej místo rady jen posílá odkazy na mostr dokumentaciCož je ve skutečnosti velmi dobrá rada. S dokumentací v ruce máte začít nejen při řešení problémů, ale také hned na počátku, abyste těm problémům předešel.
Já si přece nebudu ve svích 31 letechTo myslíte vážně? Pro vás život končí ve 31 letech? Nic dalšího už vědět nepotřebujete? Doporučuju tento přístup změnit. Můj otec, rok před důchodem, si domů bere dokumentaci od nové CNC mašiny, protože to chce umět a dozvědět se, co je v oboru nového.
jednu účelovou věc která bude stát v koutěV tom případě si kupte hotové řešení v podobě QNAP nebo jiné značky, která se vám líbí, naklikejte si to a máte od toho pokoj. Ono totiž z vašich komentářů vůbec není poznat, co vlastně chcete. Na straně jedné nechcete nic vědět a chcete to "něco" jen nechat ležet v koutě (ok, proč ne), na druhou stranu řešíte strašně low level věci jako udev a loni rebalance fs.
Vzhledem k tou jak všichni o linuxu básní tak mi přijde divný že zrovna tohle je takovej problém.Ano to jsou ti kteri se mu prizpusobi, prijmou ho tak jak je je to pak jejich mantra, pokud mu nenaleznou jine hotove reseni, uz neni jejich kamarad. Linux zkratka neni pro narocnejsi koncove uzivatele kteri by to chteli jinak a neumi si to ani doprogramovat.
Zlatý Windows, c, d, e, na tři kliknutí.... :-/kdyz tak nesmyslne srovanas, jak na tri kliknuti ve Windows bys (pokud mel stejne ujetou potrebu menit neco nesmyslne jako v tomto dotazu) zmenil "pismena" oddilu micto c:,d:,e: na na oddilc:, oddild:, oddile: ?
... obecne kdyz neco budes resit, zkus prohledat treba tohle: https://www.tldp.org/guides.html
Už jsem se do tebe chtěl pustit , ale koukám, že "last update"=2014, což je fajn.
Samozřejmě že ve 31 letech není konec. Ale Linux je prostě jinej svět.... hodně jinej.V tomhle věku jsem začal opouštět svět MS Windows a o tři roky později jsem se jich definitivně zbavil, protože jsem je přestal používat i na ty hry. Kdyby mi někdo v 15 řekl, že mě bude živit IT, tak si významně poklepu na čelo. Ve 20 mne zaujal potenciál počítače, coby pracovního nástroje ale s nástupem MS Windows mě stále víc a víc prudila ta škatule do které mě ten systém tlačil. Bohužel jsem moc neměl na vybranou. Změnilo se to až s přístupem k internetu – bez sdílení informací, to nejde. Narazíš na problém? S přístupem k internetu máš šanci najít řešení, případně kontaktovat někoho kdo ti pomůže. Bez toho jsi v pytli, protože dnešní operační systémy jsou tak složité, že si většina uživatelů sama – bez zkušeností ani s triviálním problémem – neporadí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.