Portál AbcLinuxu, 19. května 2025 10:44
Řešení dotazu:
Jakou verzi Linuxu vybrat ?Já všude kde to jde používám Debian, takže i sem bych dal ten. Taky se mi líbí ArchLinux, ale ten už nepoužívám, protože chci mít všude stejnou distribuci a ArchLinux nemá „stable“ verzi. Ale někomu jinému zase vyhovuje Fedora, OpenSUSE nebo Gentoo. Nedá se na to takhle odpovědět, je to jako jestli máš radši jako přílohu brambory, těstoviny nebo rýži.
Dobrý díky, takže ovladače mám použít windowsácký nebo někde stáhnout Linuxový ?
Ani jedno, ani druhé.
Až zjistíš, že ti nějaké zařízení nefunguje (což je u odkazovaného notebooku krajně nepravděpodobné), zeptej se pak na to konkrétní zařízení.
dmesg
řekne, jaký firmware tomu chybí (název souboru), ten zadáš do vyhledávače na packages.debian.org a nainstaluješ příslušný balíček. Nejspíš se bude jmenovat firmware-iwlwifi (vlastně ho můžeš nainstalovat rovnou preventivně naslepo, ono se nic nestane, sežere to pár mega na disku…).Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda mi poběží Linux na tmto notebooku…
Ano, poběží.
…jak je to s ovladačema na hardware na Linuxu…
Nijak. Jinými slovy, něčím takovým není potřeba se zabývat. Až pokud (pakliže) narazíš na nějaké zařízení, které by snad nefungovalo, zeptej se konkrétně na něj.
Jakou verzi Linuxu vybrat ?
Žádná „verze Linuxu“ se nevybírá — software je potřeba mít vždy aktuální. Například v tom smyslu, že číslo, které vidíš na kernel.org, bys měl vidět taky u sebe v uname -r
.
Pokud jde o distribuci, ideální pro začátek (i pro pokročilejší použití) je například KDE spin Fedory. Pro hlubší pochopení, jak věci fungují, může být dobrá volba třeba ArchLinux nebo openSUSE Tumbleweed.
Každopádně je klíčové mít buď přímo rolling updates (příklad: ArchLinux, Tumbleweed) nebo systém správy softwaru blízký rolling updates (příklad: Fedora).
(Zdůvodnění výše uvedeného: Periodické vydávání „celosystémových“ aktualizací byl zlozvyk z doby, kdy se software rozesílal poštou na disketách. Tento zlozvyk vedl nešťastné uživatele k „oscilaci“ mezi zastaralým softwarem (před „vydáním“) a dowtime působícími aktualizacemi „všeho“ (po „vydání“). Což bylo v konečném důsledku zoufalství připomínající Windows. Některé distribuce se tohoto zlozvyku z dob pošty a disket nezbavily dodnes. Tak se poznají špatné distribuce, zaseknuté ve 20. století — například Debian a jeho deriváty —, kterým je třeba se vyhnout. Koneckonců, důvod, proč existuje tolik distribucí, tkví také v tom, že Debian byl první distribuce a všem názorně ukázal (a stále ukazuje), jak se věci nemají dělat.)
na trollení tady jakoby máme blogy hele :D ;D
Tak jsem si stáhl fedoru do windowsu , na nic jsem neklikal a ted to neumím odstranit z notebooku, co s tím ? DíkyJestli ten dotaz myslíš vážně, musíš popsat líp situaci. Jednak není tak úplně jasné, co chceš odstranit, pravděpodobně Fedoru, ale nejde zcela vyloučit, že Windows. A neumím si představit, že bys stáhl nějaký instalační image Linuxu a bez klikání nebo aspoň bez použití klávesnice ho nainstaloval. Jirka
a dowtime působícími aktualizacemi „všeho“ (po „vydání“)Zatímco uživatelé rolling distribucí mají krátký downtime v náhodné okamžiky a nejde to předem naplánovat.
Tak se poznají špatné distribuce, zaseknuté ve 20. století — například Debian a jeho deriváty —Zajímavé, já používám Debian s rolling aktualizacemi.
a dowtime působícími aktualizacemi „všeho“ (po „vydání“)Zatímco uživatelé rolling distribucí mají krátký downtime v náhodné okamžiky a nejde to předem naplánovat.
Nezbývá mi než sáhnout po slaměném panákovi: Chceš tím^^^ říct, že ty si neumíš předem naplánovat (pídím se po významu slova nejde), kdy ty sám provádíš aktualizace?
Tak to je zvláštní. To například já obvykle vím, kdy spouštím nějaký příkaz, na kdy mám nastavený .timer
někde v systemd
atd. atp.
Leč jak pravil klasik: Někdo to má jinak.
Zajímavé, já používám Debian s rolling aktualizacemi.
Zaprvé, pro úplnost, tohle^^^ si protiřečí s výše vysloveným přáním ohledně „stable“ (== buggy forever) verze…,
…protože chci mít všude stejnou distribuci a ArchLinux nemá „stable“ verzi…
…a zadruhé: Debian s rolling updates používáš dobrovolně? Uf.
Moje nedobrovolná zkušenost je taková, že Debian s rolling updates je zhruba stejně špatná distribuce jako „vydání“ Debianu. Vágně řečeno, když budu brát jako baseline poslední „vydání“, které je obvykle z 2/3 zastaralé a z 1/3 nefunkční, Debian + rolling updates vzájemně zamění oba „odhady“ a uživatel se může „těšit“ na 1/3 zastaralosti a 2/3 nefunkčnosti.
Zkrátka, Debian je špatná distribuce z mnoha důvodů a jeho kombinace s rolling updates to rozhodně nevyřeší.
Například při pohledu na tohle do hlavy bijící zoufalství, konkrétně v debian/amd64/config
, si jeden řeknle: H.o.l.y.s.h.i.t. Vždyť tohle je z roku 2001, ne 2021!
Takhle^^^ Debian a jeho deriváty zajišťují, aby Linux na desktopu nepřekročil 1%. Nejsmutnější na tom je, jak (někteří) uživatelé Debianu přijali tohle zoufalství za normu a dál ho doporučují novým uživatelům Linuxu. To je vskutku důmyslný a zaručený způsob, jak udržet Linux na desktopech pod 1%.
Nezbývá mi než sáhnout po slaměném panákovi: Chceš tím^^^ říct, že ty si neumíš předem naplánovat (pídím se po významu slova nejde), kdy ty sám provádíš aktualizace?Neumím, emaily s notifikacemi nových CVE chodí v dost náhodnou dobu.
Zaprvé, pro úplnost, tohle^^^ si protiřečí s výše vysloveným přáním ohledně „stable“ (== buggy forever) verze…,Neprotiřečí, na produkci kde to nevadí mám stable, na desktopu kde potřebuji nový software a přežiju péči když se výjimečně něco rozbije mám unstable.
…a zadruhé: Debian s rolling updates používáš dobrovolně? Uf.Ano.
Moje nedobrovolná zkušenost je taková, že Debian s rolling updates je zhruba stejně špatná distribuce jako „vydání“ Debianu. Vágně řečeno, když budu brát jako baseline poslední „vydání“, které je obvykle z 2/3 zastaralé a z 1/3 nefunkční, Debian + rolling updates vzájemně zamění oba „odhady“ a uživatel se může „těšit“ na 1/3 zastaralosti a 2/3 nefunkčnosti.Mně to funguje. Samozřejmě občas to má drobné problémy, například mi vadí že sestavit .deb je o dost větší bolest než sestavit Arch balíček podle jednoduchého pkgbuildu, ale asi všude bude něco.
Nezbývá mi než sáhnout po slaměném panákovi: Chceš tím^^^ říct, že ty si neumíš předem naplánovat (pídím se po významu slova nejde), kdy ty sám provádíš aktualizace?Neumím, emaily s notifikacemi nových CVE chodí v dost náhodnou dobu.
No, mail s CVE většinou nepouští žádné automatické aktualizace, natož aby mohl způsobit automatické rozbíjení něčeho, že ano.
Jo, kdyby Debian uměl reagovat na CVE tak rychle jako třeba Arch, to by bylo něco!
No, mail s CVE většinou nepouští žádné automatické aktualizace, natož aby mohl způsobit automatické rozbíjení něčeho, že ano.Nespouští, ale já to v reakci na něj často v podstatě musím udělat.
Což tedy bude jednodušší s Archem než s Debianem.
Předpokládáš tedy, že stará verze toho programu nějakým zázrakem dostala bleskový backport opravy příslušného CVE? To já bych raději sázel na novou verzi.
Pravda, tohle^^^ byl argumentační faul, protože ve většině případů nebude ten program se změnou major verze příčinou příslušného CVE.
I tak si myslím, že (1) při rozumném tempu aktualizací (například denně na desktopu automaticky, týdně na serveru manuálně) je souběh CVE se změnou major verze něčeho (jiného) nepravděpodobný a (2) že přece není problém změnu major verze pozdržet (což všechny rolling updates systémy umí, dokonce in pacman má --ignore
), aktualizovat, co je urgentně potřeba, a pak, později, řešit ten přechod na novou major verzi.
Myslím si, že z hlediska praktičnosti Arch pořád vyhraje na celé čáře. Aktualizaci kolem CVE dostanu (většinou) dřív než jinde a aktualizaci major verze některého programu, ať už s CVE souvisela nebo ne, dostanu taky dřív, hned jak se mi to bude hodit, nikoliv opožděně, za půl roku, zároveň s 10 dalšími složitými aktualizacemi.
Například při pohledu na tohle do hlavy bijící zoufalství, konkrétně v debian/amd64/config, si jeden řeknle: H.o.l.y.s.h.i.t. Vždyť tohle je z roku 2001, ne 2021! Dynticks idle?Pokud tím "Dynticks idle" myslíš nastavení CONFIG_NO_HZ_IDLE a CONFIG_NO_HZ_FULL, tak já vidím v souboru
/debian/config/config
toto:
CONFIG_NO_HZ_IDLE=y
# CONFIG_NO_HZ_FULL is not set
U Archu je ale to samé.
Pavle, je třeba si uvědomit, že ne všechny zastaralé technologie z 90. let, na které se Debian omezuje (příklady viz výše), jsou (nebo snad někdy byly) „kvalitní“ nebo „stabilní“ nebo snad že se nějak hodí do každé doby a na každý hardware. Není tomu tak.
Debian je špatná distribuce. Doporučování této špatné distribuce zásadním způsobem poškozuje a oddaluje nasazení Linuxu na desktopu (a obecně nasazení svobodného desktopu jako takového, bez ohledu na kernel).
…jen pro .deb a .rpm…
To není úplný showstopper; spoustu takových má ArchLinux v AUR a funguje to bez problémů. (Samozřejmě souhlasím, že je to v mnoha směrech úplně špatně, closed-source je špatně atd.)
Příkladem je třeba státní správa. Za to fakt debian nemůže.
Opět souhlas. Za tohle totiž může především dnešní prezident T. G. Notoryk, který kolem roku 1998, tenkrát jako (už tenkrát) senilní premiér dopustil odporný projekt Internet do škol, ve skutečnosti Microsoft do škol.
Toxické plody tohoto projektu dnes „sklízíme“ v plné a vrchovaté míře.
Škoda, že Debian byl první distribuce. Je možné, že kdyby tomu tak nebylo a kdyby tenkrát, v roce 1995, vzniklo něco rozumného, (1) nemusela dnes být „nabídka“ distribucí tak roztříštěná a (2) pokud jde o „Internet“ do škol, mohlo tenkrát, řekněme do roku 2001, kdy se katastrofa dala ještě (vy)zvrátit (na chodník) a trochu napravit, vzniknout cosi smysluplného, co by se do škol (tenkrát možná) dalo prosadit — s dostatečnou osvětou, (1) proč má být za veřejné peníze kupovaný pouze veřejný kód a (2) proč mají mít školáci možnost učit se používat software, nikoliv tupě přivykat stavu, kdy jsou používaní softwarem, (3) a proč se nemají stát svět nechápajícími zákazníky jediné firmy.
Školství dnes bohužel produkuje slepé zákazníky Microsoftu, přesně podle plánu. Stačí si jen vzpomenout, jak byl ještě kolem roku 2008 každý notebook na Alze, CZC a Mironetu dvakrát: Bez Shitdows a se Shitdows. Dnes je to úplně jinak: Notebooků bez Shitdows je asi tak 5 a notebooků celkově klidně přes 500. Když chci normální počitač bez Shitdows, napřed musím zaplatit „Shitdows daň“, než to svinstvo smažu. Jako by snad Microsoft byl státní instituce, která smí vybírat daně nebo něco podobného. Co je horší: Že to tak je, nebo že to nikomu nevadí? Školství zařídilo.
Kde je teď NKÚ a podobné úřady? Kde jsou všichni ti slavní EU-regulátoři, když je jejich „služeb“ nejvíc potřeba?! Inu, nikde, samozřejmě, protože už v nich pracují „produkty“ Zemanovy katastrofy z roku 1998, kterým nenormální přijde normální. Cíl Microsoftu byl splněn na 100%, dohoněn a předhoněn a vyhoněn a pak ještě spolknut.
(Jasně, někdo asi bude zase vykřikovat, že dnešní Microsoft už je „přece“ úplně jiný — podobná sorta lidí, která tvrdí, že dnešní KSČM je jiná než KSČ z dvaapadesátého —, a možná bude mít malinko, částečně pravdu, ale ten průser už se nedá odčinit a vrátit zpátky! (Zdrojáky od celých Shitdows 11 + komplet build systém najdu na GitHubu kde přesně?))
Résumé: Jasně, za českou zoufalou korupci Debian nemůže. Za neexistenci důstojné alternativy k closed-source v té době ovšem přinejmenším částečně může. Za dnešní (za chvíli čtvrt století poté) <1% Linuxu na desktopu může dost podstatnou měrou.
A odklon od směru jednoduchosti též není iniciován debianem i když svou svou troškou také bezpochyby přispívá. Iluze si nedělám.
Debian rozhodně není odklon od směru jednoduchosti. Je ovšem příklon ke směru one-size-fits-all panovačnosti, arogance, patchování 5 let starého kódu, 2 roky trvajících revizí relativně triviálních změn, 32768 klíčů v OpenSSL [2008], protože kdo jich potřebuje víc, že jo, atd. (Nechci ten incident z roku 2008 donekonečna vytahovat na světlo, ale ta pokroucená mentalita, která k němu vedla, je součástí Debianu beze změn stále a dodnes.)
Stačí se podívat do nedávné historie. Jak přijímal ArchLinux systemd
? Jednoduše: Víc než rok měli uživatelé na výběr a mohli přepínat mezi starými init skripty a systemd
. Po roce se ukázalo, že systemd
je (skutečně! jaké to překvapení!) lepší řešení než béčkové shell skripty, šrouby se začaly malinko utahovat směrem k systemd
a nakonec zůstal systemd
. (Protože udržovat donekonečna dvě sady spouštěcích souborů u každého démona přece jen není ono.)
Co Debian? Ouha ouha. Hrůza pomyslet. Začalo to zpožděním 4 až 5 let, jak je u Debianu zvykem + normou, další zdržení přišlo kvůli nekonečným žvástům jakože-konzervativních žvanilů — takových těch typů, kteří 2 roky nejsou schopní aktualizovat triviální balíček, ale pak mají najednou tisíc „názorů“ — a skončilo to groteskní „debatou“ s předem daným výsledkem o něčem, co už bylo dávno rozhodnuto jinde. Toho rozhodování se Debian mohl aktivně účastnit, ale zaspal (jako ostaně vždy).
To jsou asi tak v kostce důvody, proč — byť nemám vůbec nic proti uživatelům Debianu, kteří vědí, co dělají — nemám rád doporučování Debianu novým uživatelům Linuxu. Ta distribuce reprezentuje v podstatě všechno, co bylo „na Linuxu špatně“ (a co bylo většinou už před pár dekádami beze zbytku vyřešeno, jenom si toho Debian neráčil všimnout!) a co bezdůvodně brzdilo větší rozšíření Linuxu na desktopu, podobně jako rychlejší pokrok v oblasti linuxového serveru (byť nesmyslní jazykové tvrdí, že Debian se na server hodí) — sorry jako, ten (skoro) tickless kernel s microstate accountingem už má být 10+ let všude, i na serveru, a na desktopu možná i déle než 10 let.
Jednoduše: Víc než rok měli uživatelé na výběr a mohli přepínat mezi starými init skripty a systemd.Uživatelé Debianu mohli přepínat dokonce 4 roky (od 2015 do 2019).
Začalo to zpožděním 4 až 5 let, jak je u Debianu zvykem + normouZačalo to v době, kdy už byl systemd alespoň trochu použitelný
A stejně tak to doufám bude s přechodem na Wayland - naštěstí!
Wayland a budoucí čas…? No jo. Tak to je možná zase těch klasických 5 let odstupu od reality.
o ničem jiném to neníprave ze je a to o dodelanosti toho vybaveni co uz tam je
Takže proč by si měl člověk koupit počítač s předinstalovaným linuxem?Takhle otázka zůstává nezodpovězená i v případě pokud by všechny ty aplikace o kterých píšeš na linuxu byly. Pokud by byly na linuxu stejné aplikace jako na widlích, tak by uživatel přechodem z win na linux nic nezískal. Proto tam musí být ještě jiný impuls (potřeba), aby uživatelé ve větší míře migrovali na linuxový desktop.
Ta doba už tu také byla, ale prodejní hit to nikterak nebyl.I dnes se dá koupil ntb s linuxem, ale to je právě jen ta logistika. Pak musí být marketing, který stručně a jednoduše lidem řekne proč mají na linuxový desktop migrovat. Jenomže jaký obchodní model na to vymyslet když linux patří všem a konkurence by mohla nabízet to samé aniž by do marketingu investovala? Jediný opravdu úspěšný obchodní model linuxového desktopu je zatím Google Chrome OS na Chromebookách, akorát to už asi není linux o kterém se bavíme
Proto tam musí být ještě jiný impuls (potřeba), aby uživatelé ve větší míře migrovali na linuxový desktop.Tak impulsem by mohla být dlouhodobá podpora hardware, oproti nesmyslným, systémovým požadavkům, jako teď budou u W11. Už jen ten pocit, že si člověk může vyměnit počítač, kdy sám uzná za vhodné a ne, kdy o tom rozhodne Microsoft. To vyhození stovky miliónů funkčních počítačů, kvůli přechodu z jedné verze na druhou bude fajn. Divím se, že ta zelená EU mlčí! Přitom je to do nebe volající ...
Tak impulsem by mohla být dlouhodobá podpora hardwareSouhlas, ale to je pořád málo. Kvůli tomu mohou přejít na linux např. starší lidé, kteří jen potřebují přečíst emaily a nechtějí kupovat nový ntb, ale masy kvůli tomu migrovat nebudou. Navíc takoví zákazníci co si za pár let nepřijdou pro nový ntb nejsou moc lukrativní, takže si firmy spočítají, že na tom nevydělají. Firmy nevydělají = není marketing = BFU se o dlohodobé podpoře hardware nikdy z žádného reklamního letáku nedozví.
v nejbližším horizontu nevidím ani žádný podobný milník.Steam OS může být milníkem. Zatím je to přešlapování na místě, ale má to pořád potenciál. Pokud by z toho Valve ve finále dokázalo vytvořit funkční 2in1 (herní konzole a desktop v jednom) s hezkým uživatelkým prostředím, spolupracující se Steam Deck, tak by to mohla být významná konkurence windowsu.
Sem tam nejaky usekly text, plencani prostorem, okno presahujici sirku nebo vysku obrazovky pri spusteni apod.Jo, prostě by musel linuxový desktop někdo vzít a udělat z něho sexy produkt s velkou mašlí. Ale kdo to udělá?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.