Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 07:50

Dotaz: Funkce v pythonu

18.10.2010 20:01 Jack Hokus | skóre: 34 | blog: LostHeaven
Funkce v pythonu
Přečteno: 255×
Odpovědět | Admin
Ahoj,

začínám se učit python. Jedu podle tohoto tutoriálu. Zasekl jsem se na funkcích. Prošel jsem několik různých návodů, ale pořád tomu nerozumím.

Mohl by mi prosím někdo poslat komentovaný příklad nějaké funkce? Něco úplně jednoduchého na čem by i naprostý velkými písmeny psaný a proložený začátečník pochopil oč jde.

Z toho co jsem si pročetl tuším, že funkce je jakési "pouzdro" do kterého se schová opakující se kód a ten je potom možno volat jedním příkazem. Ale to je taky všechno co zatím vím

Další otázka je, jak takto vytvořenou vlastní funkci spustit. Vím, že existuje příkaz import, ale ten asi v této situaci nebude to pravé.

S pozdravem

JH
http://www.jackhokus.cz/

Řešení dotazu:


Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

18.10.2010 21:37 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Funkce v pythonu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Skus mrknout sem, myslím že to bude srozumitelné.

Python (6.) - Funkce

19.10.2010 09:37 soyo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Funkce v pythonu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Predpokladam, ze je to Tvoj prvy programovaci jazyk. Je dost narocne porozumiet niecomu, co nemas dovod pouzivat, alebo si este nepouzil. Podla mojho nazoru je dobre po malej davke teorie zacat experimentovat a potom spojit teoriu s vysledkami pokusov.

Tak napriklad ak ma algoritmus na, povedzme, faktorial 5 riadkov. A Ty programujes vypocet, kde je pouzity faktorial 20 x. Tak pouzitim funkcie: - usetris 75 riadkov kodu (kazde volanie je max.1 riadok, jedna definicia = 5) - zdrojak bude kratsi, prehladnejsi - ak najdes vo funkcii chybu alebo ju potrebujes zmenit, opravis ju na jednom mieste a nie 20 - ak to bude velmi uzitocna funkcia, mozes ju casom vyclenit do modulu a pomocou importu pouzit v dalsich skriptoch - matfyzacka zasada je: jeden, dva, vela. Ak mas ten isty algoritmus pouzity viac, ako 2x, presun ho do funkcie.

A v neposlednom rade mozes funkciu podrobne okomentovat, aby si si aj za mesiac spomenul, na co vlastne je.

Drzim palce.
Saljack avatar 19.10.2010 10:57 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Funkce v pythonu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nedávno jsem zaslechl celkem dobrou poučku, když nevíš jak dál vytvoř funkci. Funkce je jakoby program, který si můžeš volat. Např pokud budeš chtít zjistit třeba 3 mocninu tak si vytvoříš funkci, které dáš jako parametr nějaké číslo, ve funkci napíšeš kód který ti vypočítá 3 mocninu z parametru a vrátí ti jí. Jinak mě se osvědčilo si ze začátku zkoušet příklady třeba hello world a upravovat si v nich a zkoušet si něco nového co tohle udělá. Ten program pustíš z konzole "python jmenoprogramu.py" nebo pokud používáš nějaké ide tak někde najít něco jako run nebo start.
Sex, Drugs & Rock´n Roll.
Ilfirin avatar 19.10.2010 14:49 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Funkce v pythonu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
http://www.root.cz/knihy/ucebnice-jazyka-python/

Doporučuji tuto knihu.
Nicméně i z výše uvedeného příkladu je to poměrně (mohlo být lépe, viz kniha nebo odkazy výše) dost jasné.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.