Portál AbcLinuxu, 25. ledna 2022 21:24

GNU Emacs

GNU Emacs je klasický textový editor konfigurovatelný pomocí dialektu jazyka Lisp (Emacs Lisp, ELisp).

Rozšíření mají podobu

Velké množství balíčků s rozšířeními je k dispozici v repozitáři MELPA. Dále několik distribucí samotného Emacsu poskytuje již připravené sady rozšíření: mezi nejznámější patří Spacemacs nebo Doom Emacs.

Emacs je známý tím, že používá mnoho klávesových zkratek, v nichž figurují klávesy-modifikátory Control, Meta (na moderních systémech Alt), případně Super (dnes Windows/Command/…) atd. Například ukončení Emacsu se provede kombinací C-c C-x (Control-C, pak Control-X). Vzhledem k původu v 80. letech jsou výchozí zkratky (také používané v knihovně GNU Readline, která se stará o možnosti editace textu v některých interaktivních shellech jako BASH) obecně odlišné od mainstreamových těch ovlivněných MS Windows a Apple MacOS. Nicméně existuje např. cua-mode se zkratkami jako Control-XCV pro práci se schránkou. V Emacsu je také možné používat modální příkazové ovládání jako ve vi (evil-mode).

Z historických důvodů jde primárně o konzolovou aplikaci, ale má také grafickou verzi postavenou na knihovně GTK, i v tom případě ale často interně emuluje terminálové rozhraní.

Vedle implementace GNU Emacs byl historicky významný fork XEmacs.

Několik dalších textových editorů se chová jako Emacs, ale neimplementuje ELisp, a tedy ani příslušná rozšíření. Příkladem je Zile.

Prostředí: Konzole, X Window System, Grafické rozhraní, GTK+
Licence: GPL
Domovská stránka: https://www.gnu.org/software/emacs/ (459×)
Adresa ke stažení: https://www.gnu.org/software/emacs/download..
Počet uživatelů:
23  
       

Hodnocení: 82 %

        špatnédobré        

Galerie

GNU Emacs, obrázek 1

Související dokumenty

Emacs - jak začít (článek)
Emacs Wiki (externí dokument)
obsáhlý katalog rozšíření, návodů a tipů

Dokument vytvořil: b2b3, 16.8.2006 13:08 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 25.3.2021 21:54 | Další přispěvatelé: Robert Krátký, b2b3 | Historie změn | Zobrazeno: 4991×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.