Portál AbcLinuxu, 25. ledna 2022 02:39

git

git je SCM nástroj, který začal vyvíjet Linus Torvalds pro potřeby vývoje linuxového jádra (začleňování patchů, správa revizí, distribuovaná správa revizí). git vznikl v reakci na opuštění systému BitKeeper (protože žádný z dostupných SCM — CVS, Subversion, Arch, Monotone,… — nesplňoval požadavky na rychlost, distribuovanost a funkční vyspělost zároveň).

git neměl ambice stát se plnohodnotným SCM; jeho vývoj byl zaměřen výhradně na splnění potřeb Linuse Torvaldse při spravování vývoje linuxového jádra. Sám Linus git přirovnává spíše k specializovanému souborovému systému než k SCM. Později se k vývoji připojila komunita vývojářů, kteří vytvořili nadstavbové skripty pro „běžné smrtelníky“. První nadstavbové skripty pro git — Cogito — vyvíjel Petr "Pasky" Baudiš. V současnosti nejsou udržovány, protože postupné vylepšování uživatelského rozhraní začleněného přímo do distribuce nástroje git potřebu další nadstavby odstranilo. V současné době jsou součástí distribuce jak nízkoúrovňové příkazy (potrubí — PLUMBING), tak i vysokoúrovňové příkazy (porcelán — PORCELAIN), jejichž součástí jsou i grafické nástroje pro commit (git-gui) a prohlížení a manipulaci s úložištěm (gitk).

Podobně jako Monotone využívá git k identifikaci jednotlivých verzí souborů a adresářů SHA součet.

Prostředí: Konzole, Příkazové rozhraní, X Window System, Tcl/Tk, Textové rozhraní, Grafické rozhraní
Licence: GPL
Domovská stránka: https://git-scm.com/ (607×)
Adresa ke stažení: https://git-scm.com/download
Počet uživatelů:
42  
       

Hodnocení: 95 %

        špatnédobré        

Aktuality URL feedu

Související dokumenty

Rozhovor: Petr "Pasky" Baudiš (článek)
Linus - BitKeeper = riešenie? (článek)
Jan "Yenya" Kasprzak o Gitu (článek)
Distribuované verzovací systémy – úvod (1) (článek)

Dokument vytvořil: Robert Krátký, 11.3.2007 11:47 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 2.6.2020 14:07 | Další přispěvatelé: marbu, Někdo jiný | Historie změn | Zobrazeno: 8202×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.