Portál AbcLinuxu, 28. července 2025 06:58
4 největší inovace, které vzešly z open source. Linuxformat.co.uk nabízí svůj seznam čtyř softwarových inovací, kterými přispěl open source: 3D desktop, živá CD, wiki a VNC.
Tiskni
Sdílej:
To, co autor prezentuje, není 3D desktop, ale pouze několik 2D desktopů v projekci na krychli.Navíc tyhle věci přinesl jako první OS X. První (ne)použitelné kompozitní tentononc pro X11 byl tuším až xcompmgr.
To, co autor prezentuje, není 3D desktop, ale pouze několik 2D desktopů v projekci na krychli. Hezké, ale to je tak vše. Skutečný (a opravdu inovativní) 3D desktop se nikdy nerozšířil.Tím skutečným 3D desktopem myslíš něco jako je Metisse nebo Compiz Fusion s Freewins a Input redirection nebo něco vychytanějšího (spojeného s nějaký 3D zobrazovacím zřízením)? PS.: Největší inovací, kterou OSS přineslo je jeho myšlenka.
Tím skutečným 3D desktopem myslíš něco jako je Metisse nebo Compiz Fusion s Freewins a Input redirection nebo něco vychytanějšího (spojeného s nějaký 3D zobrazovacím zřízením)?Systém, pro který není základním objektem okno, ale 3D objekt, jehož GUI knihovny implementují 3D widgety, který má podporu 3D vstupních zařízení, jehož výstupní zařízení, která nejsou nativně 3D, provádějí definovanou 2D projekci. Například 3Dwm dotáhl tuto ideu do funkčního stavu (architektura klient-server, kompatibilní vrstva pro hostování X aplikací v plochých obdélnících), ale upadl v zapomění.
Bohužel, dnes jde vývoj cestou omalovánek s 3D efekty.To mozna tak u tech parodii na featury z OS X, jejichz tvurci jeste nepochopili, ze to panove z Cupertina nevymysleli proto, aby se na to hezky koukalo (v prvni rade), ale aby to k necemy bylo...
nedovedu si takhle představit třeba textový editorDovedu. Okno textového editoru by tvořilo svitek (u textového procesoru knihu). Na hřbetu knihy byste ukázali, kam chcete v dokumentu skočit. Také by tam byly záložky. Vedle by byl pořadač s nápisem „Předlohy“, na každém šuplíku by bylo pole pro název a tlačítko „Hledat zde“. Nad pořadačem tlačítko „Hledat v tomto pořadači“. 3D vizualizace historie dokumentů by se dala dělat pomocí záplat, které by se vznášely nad místem, kam byly „vlepeny“. Drobným pohybem by se dala odkrýt stará verze daného místa, větším pohybem stará verze celého dokumentu. Po ukázání na červeně podtržený text by se nad ním začaly vznášet možné opravy. Otázka je, co z toho by opravdu urychlylo práci.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.