Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 17:15

AIR-FI: využití RAM jako Wi-Fi vysílače

Mordechaj Guri z Ben Gurionovy univerzity v Negevu přišel s technikou, jak využít paměť počítače izolovaného od sítě k vysílání dat pomocí Wi-Fi signálu. Shrnutí např. na webu The Register či ZDNet, ukázka na YouTube nebo více přímo v článku AIR-FI: Generating Covert WiFi Signals from Air-Gapped Computers.

17.12.2020 08:00 | Fluttershy, yay! | Zajímavý článek


Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

17.12.2020 08:52 Olej na smazeni
Rozbalit Rozbalit vše Re: AIR-FI: využití RAM jako Wi-Fi vysílače
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jestli to bude každý prezentovat stejně, jako tahle zprávička, tak z toho bude solidní bouře ve sklenici vody. Cituji:
jak využít paměť počítače izolovaného od sítě k vysílání dat pomocí Wi-Fi signálu
Z toho by jeden pochopil, že DDR paměť počítače skutečně nějak souvisí s Wi-Fi signálem, jeho parametry a modulacemi, a je možno přímo odesílat data do jiného Wi-Fi zařízení. To ve skutečnosti není pravda. Je vytvářen OOK signál na kmitočtu, na kterém jsou taktovány DDR paměti. Jako přijímač používali buď SDR, nebo měření interference s existujícím Wi-Fi signálem. Obojí je vhodné na detekci pomalého OOK vysílání. Rychlost je v případě WiFi jeden bit za sekundu, v případě SDR až 100 bit/s na vzdálenost ne větší než dva metry. Ve skutečnosti je to ze stejného ranku jako přenost pomocí zvyšování a snižování teploty počítače, generování hluku ventilátory a podobně.

Pro praktické využití je opět nutno: a) být blízko, b) dostat do fyzicky odděleného počítače kód, který se chová zcela nestandardně, c) být schopen tato data přenášet velmi dlouhou dobu a d) v případě WiFi přijímače musí být takt DDR pamětí ve stejném kmitočtovém rozsahu.

Takže zas nic, ale jméno v bezpečnostní komunitě je vybudováno, a slibná budoucnost vědce/vědců zajištěna, i když to nemá žádné praktické uplatnění a je to hezké teoretické cvičení. Takových generovaných signálů nestandardními periferiemi už tu bylo... (za nejhezčí považuji vytváření DVB-T vysílání pomocí VGA výstupu grafické karty https://bellard.org/dvbt/)
xkucf03 avatar 17.12.2020 10:30 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: AIR-FI: využití RAM jako Wi-Fi vysílače
Rychlost je v případě WiFi jeden bit za sekundu, v případě SDR až 100 bit/s na vzdálenost ne větší než dva metry.

Tak to už je snad nebezpečnější blikající LEDka na skříni počítače – její světlo může být vidět skrz okno, klíčovou dírkou, odrazem od stěny, pod prahem dveří atd. na mnohem delší vzdálenost.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
xvasek avatar 17.12.2020 20:51 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
Rozbalit Rozbalit vše Re: AIR-FI: využití RAM jako Wi-Fi vysílače
Náhodou já tyto projekty mám rád. Kolik KB se vejde na A4 (a jak to zakódovat), kolik kbps se dá přenášet přes pc speaker, čtení dat z počítače skrze monitor a kameru na mobilu, jak "odposlouchávat" na optickém kabelu, jak louskat jednoduchá hesla v obskurních kryptoměnách přes GPGPU... Jsou to všechno krásné hříčky s mírným přesahem do praktického života, produkuje to špičková témata k táboráku (pravidelně na jedné chatě u Strážnice) a je to všechno důkazem toho, že někdo prostě rád vymýšlí a hraje si. Praktické využití to asi nemá, ale za mě jednoznačně palec nahoru, kdyby se takto bavily moje děti, tak jsem nadšený.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.