Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 17:15
Mordechaj Guri z Ben Gurionovy univerzity v Negevu přišel s technikou, jak využít paměť počítače izolovaného od sítě k vysílání dat pomocí Wi-Fi signálu. Shrnutí např. na webu The Register či ZDNet, ukázka na YouTube nebo více přímo v článku AIR-FI: Generating Covert WiFi Signals from Air-Gapped Computers.
Tiskni
Sdílej:
jak využít paměť počítače izolovaného od sítě k vysílání dat pomocí Wi-Fi signáluZ toho by jeden pochopil, že DDR paměť počítače skutečně nějak souvisí s Wi-Fi signálem, jeho parametry a modulacemi, a je možno přímo odesílat data do jiného Wi-Fi zařízení. To ve skutečnosti není pravda. Je vytvářen OOK signál na kmitočtu, na kterém jsou taktovány DDR paměti. Jako přijímač používali buď SDR, nebo měření interference s existujícím Wi-Fi signálem. Obojí je vhodné na detekci pomalého OOK vysílání. Rychlost je v případě WiFi jeden bit za sekundu, v případě SDR až 100 bit/s na vzdálenost ne větší než dva metry. Ve skutečnosti je to ze stejného ranku jako přenost pomocí zvyšování a snižování teploty počítače, generování hluku ventilátory a podobně. Pro praktické využití je opět nutno: a) být blízko, b) dostat do fyzicky odděleného počítače kód, který se chová zcela nestandardně, c) být schopen tato data přenášet velmi dlouhou dobu a d) v případě WiFi přijímače musí být takt DDR pamětí ve stejném kmitočtovém rozsahu. Takže zas nic, ale jméno v bezpečnostní komunitě je vybudováno, a slibná budoucnost vědce/vědců zajištěna, i když to nemá žádné praktické uplatnění a je to hezké teoretické cvičení. Takových generovaných signálů nestandardními periferiemi už tu bylo... (za nejhezčí považuji vytváření DVB-T vysílání pomocí VGA výstupu grafické karty https://bellard.org/dvbt/)
Rychlost je v případě WiFi jeden bit za sekundu, v případě SDR až 100 bit/s na vzdálenost ne větší než dva metry.
Tak to už je snad nebezpečnější blikající LEDka na skříni počítače – její světlo může být vidět skrz okno, klíčovou dírkou, odrazem od stěny, pod prahem dveří atd. na mnohem delší vzdálenost.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.