Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 16:17
Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po 25 měsících vývoje byla vydána nová stabilní verze 10, kódovým názvem Buster. Díky spojenému úsilí týmů Debian Security a Debian Long Term Support bude tato verze podporována 5 let. Debian 10 Buster obsahuje nejrůznější destopové aplikace a desktopová prostředí, mezi jinými například Cinnamon 3.8, GNOME 3.30, KDE Plasma 5.14, LXDE 0.99.2, LXQt 0.14, MATE 1.20 a Xfce 4.12. V tomto vydání používá GNOME jako výchozí zobrazovací server Wayland, namísto tradičního Xorg. Díky projektu Reproducible Builds vytváří přes 91 % zdrojových balíků v Debianu 10 bitově identické binární balíky. Pro lepší zabezpečení se nyní automaticky instaluje a používá AppArmor. Filtrování sítě je založeno na frameworku nftables.
Tiskni
Sdílej:
Toho jsem si nevšiml (mám výchozí grafický bootsplash), nicméně během krátkého testování výchozího GNOME sestavení jsem zaznamenal:
- Kategorie "X-GNOME-Sundry" v GNOME Shell Overview - jedná se o bug, který se dostal i do Ubuntu 19.04.
- Spousta předinstalovaných aplikací má ikony v nižším rozlišení, což v GNOME Shell Overview působí nehezkým (ačkoli trochu retro :)) dojmem.
- software-properties-gtk je z velké části nepřeložený do češtiny.
- Synaptic nefunguje pod Waylandem (resp. funguje bez root oprávnění).
- Steam balíček chybí v repozitáři a balíček z oficiální stránky nefunguje (chybí 32-bit libc6).
Ah, tak problém se Steamem je způsoben chybějící multiarch ve výchozím stavu. Je možné ji povolit přes dpkg --add-architecture i386
a následně nainstalovat balíček "steam" z non-free repa. (To je nejspíš nutné udělat přes Terminál či Synaptic, GNOME Software si s multiarch balíčky příliš nerozumí.)
Další možností je použití Flatpak verze Steamu z Flathubu, ta funguje na výchozím Busteru (po přidání podpory pro Flatpak) bez problémů.
Tady je něco o těch základech. Skvělé počtení. TL;DR: Run.
What if I told you … že na dobře navržených distribucích, které nezamrzly v dobách "distribuování" balíčků disket, se nikdy nic "migrovat" nemusí. Prostě nemusí. No problemo. (Trik je v tom, že verze mají mít pouze balíčky, nikoliv distribuce jako celek.)
Pozor použil si slovo rozdeliť.
Vôbec nechápem, prečo rieši správičky o debiane. Zaujímalo by ma či by schvaloval, keby niekto začne písať o to ako je Archlinux náročný na údržbu a má chaotické verzovanie ak samozrejme to môžeme nazvať verzovaní.
na dobře navržených distribucíchDoufám, že tím nemáš na mysli Arch (či jiný bleeding edge).
se nikdy nic "migrovat" nemusí. Prostě nemusí.A jak se tedy stane že bylo PHP5 a teď je PHP7, že byl evdev a teď je libinput atd.? Mně spíš přijde, že ve skutečnosti na rolling distribuci dělám desítky malých „migrací“ při každém updatu. A u release distribuce je výhoda v tom, že si můžu upgrade naplánovat na dobu, kdy nevadí výpadek. (a samozřejmě nevýhoda v tom, že má zastaralé verze)
apt-get --allow-releaseinfo-change update
pomůže.
E: Repository 'http://ftp.sk.debian.org/debian testing InRelease' changed its 'Codename' value from 'buster' to 'bullseye' N: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.