Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 14:46
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 57.0 aneb Firefox Quantum. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Firefox 57 má zcela nové a rychlejší uživatelské rozhraní Photon. Nová domovská stránka nabízí zajímavý obsah pro opětovné navštívení a průvodce, který ukáže zajímavé funkce Firefoxu. Nová CSS knihovna Stylo zrychluje vykreslování stránek, do Firefoxu se dostala v rámci projektu Quantum, odtud název verze. Firefox 57 již nepodporuje technologii XUL v doplňcích, podporovány jsou doplňky používající asynchronní WebExtensions API. Mnoho akcí v prohlížeči probíhá asynchronně, takže jsou rychlejší, plynulejší a neblokují zbytek Firefoxu. Procesy pro obsah mají na Linuxu sandbox s omezeným přístupem na disk…
Tiskni
Sdílej:
Netrvám na XUL jako takovém. Ale zabít rozhraní a nahradit ho takovým, kterému chybí podstatná část funkcionality, takže řada široce používaných rozšíření principiálně nejde přepsat, to je hrubá chyba. Prý "možná někdy" dodělají nějaká rozšíření k WebExtensions, která to umožní. Ne. To měli udělat před tím, než zrušili podporu XUL.
Příklad z praxe: teď zrovna v rámci Hackweeku pracuji na netlinkovém rozhraní pro ethtool, které by mělo nahradit to současné, založené na ioctl()
a koncepčně nejspíš ještě o dost horší než XUL. Ani ve snu by mne napadlo poslat patchset, který odstraní staré rozhraní, pokud nové neumožní úplně všechno co staré, to bych ze sebe udělal idiota. (Přesně tohle ovšem udělali vývojáři Firefoxu.) Jiná stránka věci je, že ve skutečnosti tam to staré rozhraní zůstane ještě hodně dlouho poté, co bude nové zcela plnohodnotnou náhradou. (A nebavíme jen o nějakých pár letech.)
Vidíte ten kontrast? Máme zatracené štěstí, že aspoň některé softwarové projekty nepodlehly trendu, který by se dal nazval "celospolečenským ADHD".
Osobně tohle moc nechápu, protože UI FF mi přišlo ergonomicky strašný už někdy snad od roku 2005To je čistě věc osobních zvyklostí, mně osobně zase ergonimicky strašná přijdou rozhraní, která se od klasického firefoxího liší (třeba jaké má Gnome Web nebo MS Edge). Jeden má rád to a druhý ono, takže nejlepším řešením je rozsáhlá přizpůsobivost, aby si to každý předělal podle svého.
třeba na hození tabů pod adresní řádek nestačí obyčejný přesunTyvogo, tak to už si teda ale Mozilla opravdu dovolila hodně. Doufám, že už má tento závažný problém svoje CVE číslo.
[...] řeba na hození tabů pod adresní řádek nestačí obyčejný přesun. A přitom se jedná o prkotiny. Stačilo by, abyposlal si feature request? poslal si patch? poslal si donate? nebo jen fnukas?
Jestliže vidím, že nová verze FF je v něčem výrazně lepší než předchozí, tak je IMHO na místě říct, že odvedli dobrou práci. Jestli se to projeví na podílu, to je teď těžko říct.A to je právě ona subjektivita. Stejně jako píšeš:
Ta čísla ale v této chvíli nereflektují FF57, ta naopak reflektují verze před FF57.Tak nemůžeš napsat, že odvedli dobrou práci, protože na hodnocení čerstvě vylezlého prohlížeče je moc brzy. Uvidíme, jaké neduhy se (ne)objeví.
Tak nemůžeš napsat, že odvedli dobrou práci, protože na hodnocení čerstvě vylezlého prohlížeče je moc brzy. Uvidíme, jaké neduhy se (ne)objeví.takze kladne se hodnotit jeste nemuze a zaporne ano?
tak zjistíš, že pozitivně laděné komentáře nevyzdvyhují konkrétní vlastnostiHuh? Pro mě je klíčová nová vlastnost ta svižnost UI, na kterou jsem si tu stěžoval v roce 2010 a která byla důvodem přechodu na Chromium. Nebo to je málo konkrétní?
přijde mi, že poslední vývoj to dost vylepšuje (hlavně responzivita UI)Ano. Ted jsem dva dny pouzival Palemoon a uvedomil jsem si jak se Firefox od doby jejich forku zlepsil - lepsi chovani kdyz se otevre plno tabu, stabilnejsi prehravani videa, rychlost vykreslovani, UI responsiveness ci scaling na vice jadrech.
Možno i preto, že nastupuje mladá, počítačovo zdatná, generácia...Rekl bych, ze pocitacove schopnosti mladsi generace precenujete - a tim nemam samozrejmne na mysli mlade linuxove zealoty ze zdejsiho serveru
Těch majitelů osmibitú tolik nebyloV socialisticke CSSR. V UK to byla v 80. letech skoro moda, kupovali to lide ze vsech moznych oboru, kteri by to normalne nekoupili a vychovalo generaci SW engineeru.
jich většina co jsem znala uměli podle nacvičených postupů zarazit kazetu do kazeťáky a načíst si hru.Jde spise o mnozstvi lidi, kteri dostali sanci si neco zkusit a pokud jich i jen 5% dobrych, vetsi skupina je pak znat. Tohle byl jeden z duvodu vzniku RPi ci BBC Microbit jako pocitace pro deti, nebot zmeny ktere nastaly po roce 2000 byly znat na trhu prace a absolventech.
Rekl bych, ze pocitacove schopnosti mladsi generace precenujeteNie, bol som len sarkastický... Vrchol počítačovej zručnosti nastupujúcej generácie (česť výnimkám) možno zhrnúť do: "Schopnosť vyplniť registračný formulár na ksichtoknihe..."
Nie je to tak dávno, čo Mozilla zverejnila štúdiu, kde písali, že priemerný požívateľ FF má tri (alebo nejaké podobne smiešne malé číslo) rozšírenia.
1. Obávám se, že korelace mezi aktivním používáním rozšíření a vypínáním hlášení Mozille je příliš vysoká na to, aby ji bylo možné ignorovat. Pokud jsou si jí vědomi, ale berou to jako příležitost potrestat nehodné uživatele, tím hůř.
2. Tři nejsou žádné "směšně malé číslo". Já mám třeba momentálně sedm rozšíření, ale jedno (Complete YouTube Saver) momentálně nefunguje a vzhledem k pohromě zvané FF57 už se dost možná ani opravovat nebude, jedno vlastně možná ani díky CTR není potřeba a dvě používám spíš výjimečně. Takže zbývají tři, která jsou pro mne "must have": AdBlock Plus, GreaseMonkey a Classic Theme Restorer. Bez nich pro mne Firefox není Firefoxem a CTR je bohužel přesně tím rozšířením, ze kterého by i v nejlepším možném případě zůstalo jen žalostné torzo.
Možno i preto, že nastupuje mladá, počítačovo zdatná, generácia...
Tou "počítačově zdatnou" bych si vůbec nebyl jistý. Matlání smartphonu a blbnutí na Facebooku, Twitteru, Viberu a kdoví co je zrovna in není zrovna tím, co bych označil "počítačově zdatný". Procento těch, kdo IT opravdu rozumějí, dost možná bude stejné jako dřív (ne-li menší).
Nedávno jsem se zkusil zamyslet, jestli odpor, který cítím ke změnám uživatelského rozhraní (nejen) Firefoxu - a zdůrazňuji, že se nebavím zdaleka jen o vzhledu - není skutečně jen staromilství, jak mi mnozí podsouvají. Ale kdyby to tak bylo, nevítal bych nadšeně jiné změny, které jsou často ještě radikálnější.
A potom jsem si vzpomně na článek, který IIRC vyšel v časopise Bajt začátkem 90. let. Autor se v něm zamýšlel nad termínem user friendly a nad rozdílem oproti trendu, který nazýval unuser friendly. Ono totiž řada programů i fyzických nástrojů je sice na první pohled friendly, ale pokud je používáte dlouhodobě, zjistíte, že ve skutečnosti jsou pohodlné jen pro nově příchozí, kteří je neznají, (ještě) nepoužívají a je pro ně snadné je začít ovládat bez dlouhého učení se a zvykání si. Nejsou ale vůbec praktické pro dlouhodobého a pravidelného uživatele. Nevím, co by říkal dnes (mám ale tušení, že to psal přímo šéfredaktor Zajíček, který už nežije).
A to je přesně to, co mi vadí na novinkách ve Firefoxu. Jakožto zkušený a dlouholetý uživatel nemám např. problém chápat rozdíl mezi polem pro URL a vyhledávačem, takže je nepotřebuji sloučit do jednoho; naopak, ocenil bych, kdyby mnou zadané URL prohlížeč chápal jako URL a nesnažil se vymýšlet, co by to jako mohlo znamenat (s jasně definovanými výjimkami, jako jsou např. šablonové bookmarky). (Ve skutečnosti i z toho vyhledávacího políčka vlastně používám jen tu ikonku, na kterou když kliknu, otevře se mi v aktuálním tabu Google - ta by tam ovšem bez CTR už nebyla.) A podobně je to s mnoha dalšími změnami a cool featurami.
Takže Firefox místo aby se snažil být co nejpraktčtější pro rutinní a dlouholeté uživatele, z nichž někteří ho používají už od verze 1.0 (někteří i déle), snaží se naopak působit co nejlákavěji pro… ano, neuživatele, ty, kdo ho vlastně nepoužívají. Tedy unuser friendly.
Bohužel je to jen jeden z mnoha příznaků toho, co jsem výše nazval celospolečenským ADHD. Nevážíme si věrnosti, naopak, trestáme ji. Mobilní operátor zachází se zákazníky, kteří jsou u něj patnáct a více let, jako s kusem hadru, ale o to víc se podbízí těm, kteří zákazníky nejsou. Chcete-li rozumnou cenu za elektřinu, plyn nebo připojení k Internetu, musíte každé dva roky přecházet jinam nebo tím aspoň hrozit. Ba co hůř, totéž začíná fungovat i v zaměstnání. Firma vám u příležitosti výročí nástupu pošle prefabrikované blahopřání, ale ani si nedá pozor, aby z něj nebylo zjevné, že ho posílá automat (jeden kolega nedávno dostal blahopřání k deseti letům v MicroFocus International (který nás koupil někdy před dvěma roky nebo tak nějak). Všude se dočtete, že nejjistější způsob, jak dosáhnout co nejvyššího růstu platu, je jednou za 5-6 let přejít do nové firmy. A naopak, jiní experti naopak vysvětlují manažerům, že pokud u nich zaměstnanec i po sedmi a více letech zůstává, je to znamení, že nestojí za nic, protože jinak by už dávno šel jinam.
Není to celé postavené na hlavu?
Dnes se snaží všechno předhodit a pokud možno uzamknout proti změnám, či alespoň značně zmepříjemnit konfigurovatelnost.Spise je to podstatne pro zlomek uzivatelu a neinvestuji se do toho limitovane zdroje.
To je přesně příklad toho unuser friendly, o kterém jsem psal včera. Ze zrcadlovky střední nebo vyšší třídy je začátečník vyděšený, všude spousta tlačítek s divnými symboly, tak tak, že vůbec najde spoušť. S low endem nebo kompaktem zvládne pracovat hned, když (nebo spíš pokud) bude chtít něco nastavit, rád si to najde v menu. Zkušený uživatel se naučí tlačítka používat poslepu a je zoufalý naopak z představy, že by i kvůli běžným funkcím musel lézt někam do menu.
U prohlížečů (a nejen u nich) jsme bohužel asi dospěli do stavu, kdy vývojáři usoudili, že unusers jsou ta skutečná cílová skupina a že users jsou nezajímavá minorita, kvůli které nestojí za to si komplikovat život.
ale jedno (Complete YouTube Saver) momentálně nefungujeK čemu potřebuje zkušený uživatel linuxu rozšíření YouTube Saver mi teda dost uniká. Osobně mám v
.zshrc
něco jako alias yt='youtube-dl -t "$(xsel -b)"'
, což si myslim, že žádné rozšíření nepřekoná...
A to je přesně to, co mi vadí na novinkách ve Firefoxu. Jakožto zkušený a dlouholetý uživatel nemám např. problém chápat rozdíl mezi polem pro URL a vyhledávačem, takže je nepotřebuji sloučit do jednoho; naopak, ocenil bych, kdyby mnou zadané URL prohlížeč chápal jako URL a nesnažil se vymýšlet, co by to jako mohlo znamenat (s jasně definovanými výjimkami, jako jsou např. šablonové bookmarky).Tak tohle je hodně mimo mísu. Sloučení adresního a URL řádku má praktický význam, který ti zřejmě zcela unikl. Práce s jedním řádkem je (aspoň z mého pohledu) mnohem efektivnější. Tam, kde ve FF je potřeba si ručně zadefinovat nějaký keyword bookmark typu 'gg' nebo 'yt' (a následně si ho pamatovat), v Chromiu prostě člověk zadá prvních pár písmen domény, zmáčkne TAB a píše vyhledávací výraz aniž by si musel cokoli předdefinovávat. Pokud jde o hledací výraz versus název stroje, dá se to opět celkem snadno rozlišit - jakmile člověk napíše / nebo číslo portu, nabídne prohlížeč místo hledání přímý přístup a následně si volbu uloží a příště nabízí rovnou to, co člověk potřebuje. Teď jsem zkoušel FF57 a tam to i resolvovatelné jméno nabízí s vyšší prioritou rovnou. V obou prohlížečích před odentrováním člověk podle ikony vždy dopředu pozná, jestli se výraz po odentrování odešle vyhledávačí (což vůbec nemusí být Google, btw.) nebo jestli se použije jako jméno stroje a má možnost vybrat to, co chce, aby se stalo. Přijde mi, že sloučení adresního a vyhledávacího řádku je přesně právě pro zkušeného dlouholetého uživatele vhodné. Já naopak nutnost rozdílu mezi URL políčkem a vyhledávácím políčkem moc nechápu. Copak má člověk třeba v příkazové řádce různé prompty pro různé činnosti? Přijde mi, že se absolutně nenamáháš si o těch nových věcech zjistit jak fungují a proč třeba existují a automaticky všechno smeteš ze stolu s tím, že to je "nová cool feature k ničemu" jenom proto, že se to nechová přesně tak, jak předpokládáš. Nejsi to spíš ty, kdo má ADHD?
v Chromiu prostě člověk zadá prvních pár písmen domény, zmáčkne TAB a píše vyhledávací výraz aniž by si musel cokoli předdefinovávat
Tak tomu opravdu nerozumím. Začnu psát doménové jméno, zmáčknu tabulátor a najednou píšu vyhledávaný výraz? Tak píšu URL nebo vyhledávám? Já tedy obvykle dělám jen jedno z toho a podle toho použiju odpovídající pole. Ne, opravdu nemám potřebu, aby prohlížeč za mne vymýšlel, jestli to, co jsem napsal, má být URL (pseudoURL) nebo vyhledávaný výraz. Já to vím a já o tom chci rozhodovat. Když se spletu, tak jsem se spletl a opravím to nebo to přinejhorším napíšu znova, nechci, aby si prohlížeč domýšlel, co jsem asi tak mohl chtít.
Copak má člověk třeba v příkazové řádce různé prompty pro různé činnosti?
Ano, má. Podívejte se do bash(1)
na proměnné PS1 až PS4. Nebo abych uvedl ještě podobnější příklad: když omylem napíšu "-A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
", nestojím o to, aby si shell domýšlel, že jsem asi na začátku řádku zapomněl "iptables
" a sám to tak spustil.
Tak tomu opravdu nerozumím. Začnu psát doménové jméno, zmáčknu tabulátor a najednou píšu vyhledávaný výraz? Tak píšu URL nebo vyhledávám?Kristova noho. Ano, dá se tam vyhledávat, ale je vždy vidět, co děláš. To je jako by sis stěžoval, že nevíš, jestli přikazová řádka je určená na mazání souborů nebo na editaci texťáků atp. Přikládám screenshot pro větší názornost.
Ne, opravdu nemám potřebu, aby prohlížeč za mne vymýšlel, jestli to, co jsem napsal, má být URL (pseudoURL) nebo vyhledávaný výraz.Tak znova. Vždy víš co se stane. Řádek ti dává zpětnou vazbu a nic za tebe nevymýšlí a pokud nemáš nastavené našeptávání hledaných výrazů (stejně jako ve FF) tak nic nedělá a nikam nic neposílá dokud nezmáčneš Enter. Před zmáčknutím enteru je naprosto přesně vidět, co se stane, stejně jako třeba v příkazové řádce. Ty vkládáš výrazy a ten řádek na to reaguje. Opravdu to není jaderná fyzika.
Nebo abych uvedl ještě podobnější příklad: když omylem napíšu "Nechápu, čím je to podobné. To je jako kdybys použil příkazovou řádku stejně jako adresní řádek ve FF a strašně se divil, co to sakra ta příkazová řádka dělá, že si domýšlí, že chceš spouštět nějaké programy nebo co...-A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
", nestojím o to, aby si shell domýšlel, že jsem asi na začátku řádku zapomněl "iptables
" a sám to tak spustil.
Když chci vyhledávat, zadám výraz do vyhledávacího pole na Googlu. Když chci vyhledávat na YouTube, napíšu to do vyhledávacího pole na YouTube.A já to snad dělám jinak? U mě to funguje úplně stejně, jenom to má jinou grafickou podobu.
O to, aby mi urlbar domýšlel, jestli chci vyhledávat a kde, nestojím.To je asi jako kdyby sis stěžoval, že za tebe shell domýšlí, jestli chceš spustit program a ze které složky se má spustit, nebo jestli to má být built-in, nebo funkce, nebo alias atp. A když zmáčkneš TAB tak - a teď pozor, tohle je fakt hrůza - za tebe odhaduje, co chceš udělat (!). Já teda doufám, že máš veškeré napovídání v shellu vypnuté a nepoužíváš
$PATH
.
Jinak jestli vždycky okamžitě odentruješ všechno, co napíšeš do adresního řádku aniž bys koukal, co to udělá (zejména pokud ještě úplně neznáš chování konkrétního prohlížeče), pak se obávám, že není úplně na místě stěžovat si, že ostatní lidé mají ADHD.
Opravdu jste pořád ještě nepochopil, že celou dobu nemluvím o žádných vašich tricích s tabulátorem, ale o tom, co se stane, když do urlbaru něco napíšu a stisknu enter?Já mluvil o obou situacích, s tím tabulátorem to bylo jen pro doplnění. V čem je podle tebe problém se situací, kdy něco napíšu a zmáčknu enter?
K čemu potřebuje zkušený uživatel linuxu rozšíření YouTube Saver mi teda dost uniká. Osobně mám v .zshrc něco jako alias yt='youtube-dl -t "$(xsel -b)"' , což si myslim, že žádné rozšíření nepřekoná...
youtube-dl samozřejmě používám, ale když už jsem na té stránce, abych se podíval na náhled, a rozhodnu se, že tohle si chci stáhnout, je to s tím rozšířením (pro mne) přeci jen pohodlnější, než přecházet na okno s terminálem (které je navíc většinou na jiné ploše) a ještě dávat pozor, jestli jsem ve správném adresáři.
Nemluvě o tom, že zrovna Firefox mi v tom, jak fungují selection a clipboard a co a kdy se mezi nimi duplikuje, dělá ještě větší chaos než je v desktopovém prostředí obecně.
Takhle to spíš vypadá, že trpíte stihomamem (Trestání nehodných uživatelů? Tak určitě.)
Myslíte? Takhle mi to v jedné z diskusí bylo řečeno: když si vypínáš telemetrii, dobře ti tak.
a ještě grafomanií
To je další příznak. Napíšete deset řádků textu a hned začne remcání, že je to "moc dlouhý".
Vše jen podtrhuje to lpění na AdBlock Plus, kterej je spíš kontraproduktivní, když zpomaluje prohlížeč a zabírá víc paměti (než třeba uBlock Origin).
Netrvám konkrétně na AdBlock Plus, klidně přejdu na jiný, který mi umožní totéž, tj. blokovat URL na základě patternů a elementy na stránce na základě patternu URL a CSS selektoru. (Určitě bych uvítal, pokud půjde rozumně převést pravidla.) AdBlock Plus konkrétně používám proto, že jsem na něj zvyklý a to "zpomalování prohlížeče" není takové, abych ho pozoroval a přimělo mne to podívat se po alternativách. Nežádoucí změny Firefoxu jsem také snášel, dokud se buď daly eliminovat nebo mi nevadily natolik, aby to přesáhlo hranici únosnosti (to se stalo právě teď).
Naříkání nad GreaseMonkey jsem nepochopil.
Kde vidíte nějaké naříkání nad GreaseMonkey? V reakci na příspěvek tvrdící, že průměrný uživatel Firefoxu používá "pouhá tři rozšíření", jsem konstatoval, že jich vlastně také nepoužívám o moc víc a že pouze tři jsou pro mne nepostradatelná. Jestli budou AdBlock Plus a Greasemonkey fungovat dál (asi ano) a co z jejich funkcionality bude třeba oželet (něco asi ano), to jsem nezkoumal, protože jsem věděl, že CTR fungovat určitě nebude, a to je pro mne blocker.
Netrvám konkrétně na AdBlock Plus, klidně přejdu na jiný, který mi umožní totéž, tj. blokovat URL na základě patternů a elementy na stránce na základě patternu URL a CSS selektoru. (Určitě bych uvítal, pokud půjde rozumně převést pravidla.)=> takze znovu: "uBlock Origin"
protože jsem věděl, že CTR fungovat určitě nebude, a to je pro mne blockerA ten CSS CTR balíček pro FF57 co jsem odkazoval výše nefunguje nebo něco?
Bral jsem to tak, že vám rozbili vaše tři nepostradatelná rozšíření.
To je ovšem váš problém, já jsem nic takového nenapsal.
AdBlock Plus, GreaseMonkeyTy budou asi stale fungovat.
Classic Theme Restorer.To je dead in the water. Firefox UI se pod kapotou predelava natolik, ze souvisejici API nemohlo prezit. S trochou sarkasmu, pusobite tady jako nekdo tvrdici ze bez cerveno-modrych trenyrek s kapsou na zadku proste nemuze zit.
Ono totiž řada programů i fyzických nástrojů je sice na první pohled friendly, ale pokud je používáte dlouhodobě, zjistíte, že ve skutečnosti jsou pohodlné jen pro nově příchozí, kteří je neznají, (ještě) nepoužívají a je pro ně snadné je začít ovládat bez dlouhého učení se a zvykání si.V prvni rade jde o ergonomii a snadnou ucici krivku zalozenou na pouzivani ustalenych konvencich. Ergonomie ma sva vedecky podlozena objektivni pravidla odvozena z psychologie a fyziologie prace, antropometrie a biomechaniky a nove Firefox UI je krokem pozitivnim smerem v teto oblasti. Firefox je v situaci, kdy musi kanibalizovat podil Chrome na trhu a tak nemuze byt jeho UI a ovladani az tolik odlisne od Chrome, nebot uzivatele nemaji radi zasadni zmeny zvyku - ostatne vy jste toho dukazem.
Jakožto zkušený a dlouholetý uživatel nemám např. problém chápat rozdíl mezi polem pro URL a vyhledávačem, takže je nepotřebuji sloučit do jednohoZvyk. Jak vam byvaly Kralyk ukazal, tato zmena nepredstavuje zasadni omezeni uzivatele.
... snažil být co nejpraktčtější pro rutinní a dlouholeté uživatele, ...Nechapejte to co Firefox dela jako utok na dlouholete uzivatele, je to spise pragramaticky krok. Udrzovat takto rozsahle, konfigurovatelne, implementacne zavisle verejne API je obrovska a rostouci koule na noze a od urcite doby nemusite mit proste silu ji vlacet. XUL/XPCOM se skutecne dostal do stavu, kdy to byla pro Mozillu z cele rady duvodu mrtva zatez omezujici budouci vyvoj, bez adekvatnich prinosu a rozsireni na nich postavene prezivaji casto uz jen ze setrvacnosti. Nove extension APIs jsou podporovany W3C draftem, Chrome, Operou a v budoucnu i dalsimi browsery. To umozni implementaci do znacne miry prenostelnych rozsireni a bude prinosem pro vetsinu stavajicich uzivatelu Firefoxu.
Všude se dočtete, že nejjistější způsob, jak dosáhnout co nejvyššího růstu platu, je jednou za 5-6 let přejít do nové firmy. A naopak, jiní experti naopak vysvětlují manažerům, že pokud u nich zaměstnanec i po sedmi a více letech zůstává, je to znamení, že nestojí za nic, protože jinak by už dávno šel jinam.S tim bych i souhlasil, ale skutecne zavisi na firemni kulture a jejim managementu. Trend v nekterych SW firmach je ze jste cislo,'resource' a zamenitelna komodita. Jeden SW engineer odejde, druhy prijde, jeden za jeden, a to ze jejich znalosti a zkusenosti nejsou stejne management casto neresi a zajimaji je jen cenove naklady.
Ergonomie ma sva vedecky podlozena objektivni pravidla odvozena z psychologie a fyziologie prace, antropometrie a biomechanikyNemohl by se třeba lišit ergonomický ideál BFU a člověka, který chápe, jak UI na jeho systému, web a browser fungují? Už třeba jenom tím, že někdo má 1 tab a někdo má 20, o treestyle tabs nemluvě.
Firefox je v situaci, kdy musi kanibalizovat podil Chrome na trhu a tak nemuze byt jeho UI a ovladani az tolik odlisne od ChromeFakt doufám, že můj oblíbený OS se tímto řídit nebude a nebudu tak mít za chvíli na desktopu povinně reimplementaci Windows nebo OS X.
Nemohl by se třeba lišit ergonomický ideál BFU a člověka, který chápe, jak UI na jeho systému, web a browser fungují? Už třeba jenom tím, že někdo má 1 tab a někdo má 20, o treestyle tabs nemluvě.Jiste mohl. Ergonomicke reseni je vzdycky kompromis. Pointa je v tom ze pojem unuser friendly je vagni a jde predevsim o ergonomii a zvyky.
Fakt doufám, že můj oblíbený OS se tímto řídit nebude a nebudu tak mít za chvíli na desktopu povinně reimplementaci Windows nebo OS X.Povinne urcite ne, ale prvky z Windows MacOS tam mate uz dvacet let - presne ze zminenych duvodu.
Od verze 52 mi přestal ve FF fungovat zvuk. Laboroval jsem s tím, hlásil bug... ale prý je to fíčůra a ne bug. Nechápu jak může být nefunkční zvuk fíčůrou ale budiž.Zvuk funguje, ale vam asi chybi PulseAudio.
rušivé praskání a po nějaké době se začne zlomek vteřiny zvuku opakovat pořád dokola a pomůže jen restart.Co to mate za prisernou distribuci?
Od verze 52 mi přestal ve FF fungovat zvuk. Laboroval jsem s tím, hlásil bug...A použít
apulse
jsi zkoušel?
Nevím, předpokládám, že když si to stránka vyžádá, tak ho spustí a přehraje tím video.Právěže ne. Tady jsem našel nějaý demo. Když zkusím přehrát ty DRM-protected videa, zeptá se, jestli povolit DRM. Takže z toho usuzuju, že ten widevine balík stahuje na začátku asi jen proto, aby si to někam nakešoval a měl to připravený pro chvíli, kdy odsouhlasíš to přehrávání DRM. Samozřejmě, to, že to ten balík stahuje, se mi stále nelíbí, ale alespoň ho (asi) nespustí jen na žádost nějakého webu...
co s tím stáhnutým widevine balíkem děláPouziva se to pro prehravani DRM chraneneho videa jako Netflix.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.