Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 22:47
Nadace GNOME oznámila přijetí 25 žen do dalšího kola programu GNOME's Outreach Program for Women, jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru více žen. Za tři měsíce práce, od 2. ledna do 2. dubna, na projektech Deltacloud, Fedora, GNOME, JBoss, Mozilla, Open Technology Institute, OpenITP, OpenStack, Subversion a Wikimedia mohou získat 5000 USD. Další kolo programu proběhne v měsících červen až srpen. Přihlášky se budou podávat do konce dubna.
Tiskni
Sdílej:
Feminismus a rovnost na základě pohlaví jsou dvě rozdílné věci a většina lidí prosazující rovnost se s feminismem jako takovým moc neztotožňujíZe zkušeností z poslední doby můžu jenom potvrdit :). Je velký rozdíl mezi rovností ve smyslu rozumné vyváženosti a stejností, která vede k popírání přirozených rozdílů.
vedla a možná ještě vede „malou válku“ aby mohla dělat, co dělátomu proste neuverim. Mnohem pravdepodobnejsi je ze je to proste lama, co ma prilis velky ego aby si to priznala a proto buli "vsichni jsou na me zli, vsichni me ublizujou protoze jsem zena, beeeeeeeeeee" btw. vsimni si ze shazuju ty tvoje dve kamosky, ne "all women on earth"
tomu proste neuverimMožná by pomohlo, kdyby Šangala uvedl nějaké příklady.
A jako perlička k tomu, de-facto tak rozhodla žena.
No ale pak se jedná o úplně obyčejné „ženské hašteření“ a s tím, co se obyčejně rozumí pod „diskriminací žen“ to nemá naprosto nic společného (čímž nechci tvrdit, že by jedno, či druhé bylo ok...)
a ani jedna si neztěžovala
Já bych si to taky neztěžoval (ale možná bych si přece někomu postěžoval)
Byla by, pokud by měli(y) všichni stejné možnosti a příležitosti stát se profesionály v oboru - s tím nemá šéf co dělat - ta nerovnost příležitostí nám tam nastupuje mnohem dříve.Dneska? V době, kdy se většina lidí učí programovat z internetu?
Až budeme mít ± stejně programátorů a programátorek, pravděpodobně budou příležitosti rovné.Dovolím si prasácky otočit implikaci (pokud jsi to tak nemyslel, omlouvám se). To, že je víc programátorů než programátorek, přece nemusí znamenat, že jsou nerovné příležitosti. Co když prostě je míň zájemkyň než zájemců o programování?
Já nevím, myslím si, že většina lidí co něco programuje (nemyslím že si usmolí nějaký script nebo PHP-ko, nedej-kdokoliv ASP-čko) má vystudovanou školu technického charakteruMarně šátrám v paměti po nějakém spolužákovi/spolužačce z výšky, kteří by neměli alespoň nějaké zkušenosti (klidně i to bastlení v PHP) s programováním už z dřívějška. Takže +1 k Jendově domněnce, že zájemkyň je prostě méně.
Spíš jsou mi záhadou důvody vzniku těch důvodů. Jediné co mě napadá je, že stará garda se pevně drží myšlenky, že ženská patří za plotnu, a jednotlivci to třeba i podvědomně dávají jasně najevo.No vidiš, jak jsi si hezky odpověděl na záhadu, nicméně je to asi malinko horší, ta „stará garda“, vytváří i „mladou gardu“, která jde v těch šlépjejích. A to nejhorší (podle mě), je právě to podvědomě, zvláště „mladá garda“ nechce toto dělat, ale pokud se o tom nemluví a nepoukazuje se na to, dělají to podvědomě taky.
…že až po střední školu…jestli včetně střední, tak s tím nesouhlasím, bo na některých průmyslovkách apod. si vytrpí to samé, a snad horší a navíc s tím ještě neumí pracovat a jsou zabetonovány do „před-připravené role“. Aby v tom pokračovaly (ve studiu a povolání „neurčeném“ pro ženy) musí to být jen silné osobnosti s podporou v rodině či jiném okolí.
nicméně je to asi malinko horší, ta „stará garda“, vytváří i „mladou gardu“To jsem bral implicitně.
U Bruselu ale do toho vstupuje dost fatálněV Bruselu šlo o open source konferenci evropského až světového významu. Místní belgické podmínky v tomto nemusejí nutně hrát velkou roli.
jestli včetně střední, tak s tím nesouhlasím, bo na některých průmyslovkáchOpravuju tedy na „až po Gympl“, vycházím z prostředí, které znám já a ty průmyslovky mám tendenci vynechávat.
A pokud je to někde, že dostane za jedna z matiky a kluk by dostal za tři, tak je to neustále ten stejný problém, obecně v makro měřítku obvykle diskriminací trpí obě strany, zde kluci, „protože to není fér“ a holky „jsou nedostatečně připraveny“.Tím, že vycházím z gymplácké zkušenosti, tak tam to funguje tak nějak všeobecně. A jak jsem říkal, to protežování může mít stejně nepříjemné důsledky jako shazování.
(aj ked podla mna je dnes naplneny) - to si myslí spousta mužů, ale většina žen v historicky mužských oborech s tím nesouhlasí (pokud se tam vůbec najdou).
Byla by, pokud by měli(y) všichni stejné možnosti a příležitosti stát se profesionály v oboru - s tím nemá šéf co dělat - ta nerovnost příležitostí nám tam nastupuje mnohem dříve.
Tento argument zacnem brat vazne vo chvili, ked nam bude v baniach farat 50% zien. Dovtedy to pre mna vzdy bude pristup "beeee ja som zena a chcem to robit tak ma na tuto poziciu musite vziat aj ked hovno o tom viem". Rovnako totiz mozem z nejakych dat vytiahnut ze na poziciach project managerov pracuje 80% ciernovlasych, a kvoli tomu zaviedol kvoty na minimalny pocet blondiakov.
Okrem toho, byt zenou, tak vediac ze som sa na poziciu dostal len na zaklade akychsi kvot a nie svojich profesionalnych kvalit:
Až budeme mít ± stejně programátorů a programátorek, pravděpodobně budou příležitosti rovné. Ale pokud nějakou znáte, promluvte si s ní a pravděpodobně zjistíte, že vedla a možná ještě vede „malou válku“ aby mohla dělat, co dělá (setkal jsem se jen se dvěma a nechtěl bych být v jejich kůži).Nahodou poznam. Nikdy sa nestazovala ze je zena, ale makala na sebe ako vsetci. V zivote by nikoho z kolektivu nenapadlo povazovat ju za menejcennu, pretoze kvalita jej prace hovori za nu.
pokud je nerovnost na vstupu a chceme rovnost na výstupu, musíme někde udělat opačnou nerovnost aby se to eliminovaloNejsem si jistý, jestli je na vstupu nerovnost.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.